Růst zelených rostlin se na podzim a v zimě zpomaluje. Abyste je udrželi v perfektní kondici během chladného období, zde jsou správná opatření.

S příchodem podzimu a zimy vstupují naše pokojové rostliny do období odpočinku, což znamená, že mají různé potřeby péče a umístění. Britská školkařka a květinářka Morag Hillová, spoluzakladatelka internetového obchodu s rostlinami The Little Botanical, se podělila o své tipy, jak pomoci vašim rostlinám přečkat chladnější měsíce roku. Zde je návod, jak je připravit na zimu podle tohoto odborníka. Celá věc je ve skutečnosti založena na poměrně jednoduché rutině, kterou je třeba dodržovat, s 5 malými tipy, které je třeba vzít v úvahu.

  1. Omezte aplikaci hnojiva během zimního klidu. Dopřejte svým pokojovým rostlinám poslední jídlo před zimou. Je to důležitý krok v rutině péče. Proto se nedoporučuje krmit je během zimy. Náš specialista vysvětluje, že zelené rostliny “nebudou mít prospěch z dodatečného hnojení. Potřebují tento čas odpočinku.” A pokračuje: “Když je budete povzbuzovat k růstu, vyvinete na rostliny příliš velký tlak, což způsobí špatný růst, když se na jaře probudí.”
  2. Zkontrolujte, zda na vašich rostlinách nejsou žádní škůdci. Odborník dodává, že “teplé a pohodlné domovy přitahují běžné domácí škůdce, což rostliny vystavuje riziku nevratného poškození”. Nejčastějšími škůdci jsou molice, svilušky a červci, kteří jsou všichni viditelní na listech nebo v půdě. Před zimou je nutné “co nejvíce ošetřit všechny škůdce”. Jde ještě dál a říká, že rostlina musí být vyhozena nebo kompostována, pokud se její zdravotní stav nezlepší, aby nehrozila kontaminace jiných rostlin.
  3. Vyberte nejsvětlejší místo. Dny se zkracují a vaše rostliny budou méně vystaveny světlu. Někdy je třeba je přemístit, abyste je přiblížili ke zdroji světla, jako je například parapet.
  4. Přizpůsobte zavlažování. Na podzim a v zimě vyžadují pokojové rostliny méně vody. Omezte a rozložte zalévání. Pokud jim dáte příliš mnoho vody, kořeny mohou hnít. Obecně platí, že rostliny zalévejte maximálně jednou za dva týdny v chladnějších obdobích. U sukulentů stačí jedna sklenice každé čtyři až šest týdnů, zatímco kaktusy se bez ní obejdou až do jara.
  5. Pozor na topení. Neumisťujte rostliny do blízkosti radiátorů.

Dodržováním těchto jednoduchých, ale účinných tipů můžete pomoci svým pokojovým rostlinám přečkat zimu v dobrém zdraví a dát šanci na svou stranu, aby po návratu jara pokračovaly v růstu.