Nikdy nevíte, kolik vytápět svůj domov, abyste příliš neutráceli, ale také těžili ze zdravého prostředí. Odpověď má velmi seriózní studie.

Od příchodu chladného období jsme všichni doma zapnuli topení. A všichni jsme si každou zimu kladli stejnou otázku: jaká je doporučená teplota pro dosažení příjemného prostředí, aniž byste museli utrácet jmění za elektřinu nebo palivo pro kotel?

Chcete-li zjistit minimální teplotu, která musí uvnitř domu převládat, aby bylo prostředí považováno za zdravé, můžete se podívat na pokyny WHO týkající se bydlení a zdraví. Organizace proto zjišťuje, že negativní důsledky chladu v interiéru pro naše zdraví jsou stále zjevnější, protože studený vzduch zapaluje plíce a brání krevnímu oběhu. Naopak, pokud budeme příliš topit, a to jak ve dne, tak v noci, vzduch bude sušší a nepohodlí uvnitř domu se zvýší.

Jaká teplota je považována za příliš nízkou a příliš horkou pro vnitřní domovy zdravých dospělých lidí? WHO uvádí, že pro země s mírným nebo mírným chladným podnebím je bariéra nastavena na 18 °C, aby bylo zajištěno bezpečné a vyvážené prostředí: “Neexistuje žádné prokazatelné riziko pro zdraví sedavých lidí v dobrém zdravotním stavu. v ubytování je teplota vzduchu mezi 18 a 24 °C”. Organizace rovněž uvádí, že pro nejzranitelnější skupiny obyvatel, včetně starších osob, dětí a osob s chronickým onemocněním, může být vyžadována minimální vnitřní teplota nad 18 °C. Kolik stupňů ještě? Nespecifikují to jasně, ale existují další studie, které doporučují, aby domácí teplota pro kojence a zranitelné osoby byla mezi 22-24 °C přes den a 18-20 °C v noci.

Kromě toho všeho má teplota, při které topíme, přímý vliv na spotřebu energie, a tedy i na výdaje na konci měsíce. Standardní výpočty nákladů na energii ve skutečnosti ukazují, že každý stupeň nad optimální hodnotou představuje zvýšení spotřeby energie o 5 až 10 %. Pokud tedy topíte na 19 místo 18, vaše spotřeba se zvýší o 5 až 10 %. Pokud zahřejete na 20 místo 18, nárůst bude 10 až 20%. A tak dále.

Ideální teplota uvnitř domu samozřejmě závisí na mnoha faktorech, například na tom, kdo v něm bydlí, zda je nám velká zima nebo jsme citliví na teplo, věk a zdravotní stav obyvatel, region, ve kterém žijeme, okolní vlhkost nebo čas, který v domě strávíme.