Na první pohled se program rychlého mytí praček a myček nádobí může zdát šetrný k životnímu prostředí. V mnoha případech je však nejlepší se toho zdržet.

Když uvidíte název “program rychlého mytí”, možná si pomyslíte, že vzhledem ke svému krátkému trvání – stejně jako rychlá sprcha – bude šetrnější k životnímu prostředí než běžný mycí program. To je však zavádějící: s krátkou dobou provozu se spotřeba energie obvykle zvyšuje. Prací prostředek nemůže v této krátké době efektivně fungovat, takže pračka musí vodu velmi rychle ohřát. Spotřeba vody je také často vyšší.

To znamená, že programy rychlého mytí – jak pro pračku, tak pro myčku – obecně nejsou levné:

  • Spotřebovávají více vody
  • Spotřebovávají více elektřiny

Proto jsou drahé a škodlivé pro životní prostředí.

Výjimka: Pokud má vaše pračka nebo myčka rychlý vlažný program, je levnější než delší program. Dobře však vyčistí pouze lehce znečištěné oblečení nebo nádobí.

Výběrem ekonomického nebo ekologického programu budete mnohem šetrnější a šetrnější k životnímu prostředí. Delší provoz totiž vyžaduje méně elektřiny a nižší teploty. Mycí program může hrát svou roli naplno.

Tím, že se vyhnete programu rychlého praní za tepla, jste již mnohem šetrnější k životnímu prostředí při praní prádla nebo mytí nádobí. Zde je několik dalších tipů:

  1. Vyberte si skutečnou zelenou elektřinu: Touto volbou aktivně a efektivně přispíváte k energetické transformaci.

  2. Správné množství pracího prostředku: Ujistěte se, že používáte správné množství pracího prostředku nebo prostředku na mytí nádobí. Nadměrná konzumace může často zanechat zbytky na oblečení nebo nádobí.

  3. Vyhněte se předpírce nebo namáčení: U běžně znečištěného oblečení nebo nádobí není předpírání nebo namáčení nutné. Odolné skvrny na oblečení můžete nejprve ošetřit.

  4. Žádné poloprázdné myčky: Abyste respektovali životní prostředí, vždy naplňte pračku a myčku úplně. Měli byste se však také vyvarovat jejich přeplňování. Pokud je stroj plný jen z poloviny, zbytečně se plýtvá velkým množstvím vody a energie.

  5. Vyhněte se sušičce: Sušička spotřebovává hodně energie. Tuto energii – a s ní spojené náklady – můžete po praní ušetřit sušením prádla venku na sušáku nebo uvnitř na sušáku.