Je váš mrazák plný námrazy? Kromě ztráty místa to ohrožuje jeho výkon a spotřebovává mnohem více elektřiny. Nečekejte, až vrstva námrazy zhoustne, jednejte!

Je váš mrazák plný námrazy? Kromě ztráty místa to ohrožuje jeho výkon a spotřebovává mnohem více elektřiny. Nečekejte, až vrstva námrazy zhoustne, jakmile uvidíte, že se uvnitř spotřebiče tvoří námraza, musíte odmrazit. V ideálním případě by operace měla být prováděna dvakrát ročně. Podle ADEME (Agentura pro ekologickou transformaci) představuje 3 mm vrstva námrazy nadměrnou spotřebu rovnající se 23 % roční spotřeby elektrické energie vaší mrazničky. Díky pravidelnému odmrazování můžete ušetřit až 30 € ročně v závislosti na typu spotřebiče.

Nejjednodušší, ale také nejdelší technika odmrazování mrazničky

La tecnica più semplice, ma anche la più lunga, per sbrinare un congelatore
Před vyjmutím ledu z mrazničky nebo chladničky proveďte několik opatření. Začněte vyprázdněním spotřebiče uložením všech potravin do chladničky. Umístěte oblečení na podlahu, ale také na police chladničky, a pokud je vaše mraznička vybavena vypouštěcí hadicí, nezapomeňte pod ni umístit umyvadlo. Jediné, co musíte udělat, je rozmrazit. Jednoduchá a klasická metoda: odpojte a nechte dveře otevřené. Led roztaje sám. Ano, je to snadné, ale může to trvat 24 hodin. Není to příliš praktické, pokud máte mrazák plný potravin. Naštěstí existují řešení, jak tento proces urychlit.

Parní technika pro urychlení odmrazování mrazničky

La tecnica del vapore per velocizzare lo sbrinamento del freezer
Nechcete čekat 24 hodin, než se vám mraznička rozmrazí? Díky parnímu triku to bude trvat méně než 30 minut. Vyprázdněte mrazničku, odpojte spotřebič ze zásuvky a chraňte podlahu hadříkem. Vložte do spotřebiče misku nebo hrnec s vroucí vodou a dbejte na to, abyste pod něj umístili trojnožku nebo hadřík. Během několika minut pára rozpustí námrazu a ledové bloky se uvolní. Je to kouzelné. Jediné, co musíte udělat, je hodit jej do dřezu a zařízení otřít.

Rozprašte vroucí vodu k odmrazení mrazničky

Spruzza acqua bollente per sbrinare il congelatore
Další metodou, jak urychlit proces rozmrazování, je nastříkat vroucí vodu na stěny chladničky, aby se led rychleji rozpustil. Nezapomeňte si s sebou vzít hadřík na čištění stěn, ale také na ochranu podlahy mopem, aby nedošlo k poškození.

Málo známý tip, jak se vyhnout námraze v lednici a mrazničce

Il consiglio poco conosciuto per evitare la brina nel frigorifero e nel congelatore
Pokud potřebujete mrazničku čas od času odmrazit, můžete na police nebo dno chladničky a mrazničky umístit také nemrznoucí podložku, která díky izolačnímu materiálu zabrání nebo alespoň zpomalí tvorbu námrazy. Levné řešení, protože tyto rohože stojí pouze mezi 10 a 15 eury.

Technika špachtle pro odmrazování mrazničky

La tecnica della spatola per scongelare un congelatore
Chcete-li odstranit námrazu z mrazničky, můžete vyzkoušet nejznámější a nejpoužívanější metodu, špachtli. Ale buďte opatrní, dávejte pozor na výběr dřevěného nebo plastového předmětu, abyste se nezranili nebo nepoškodili zařízení. Nikdy nepoužívejte kovové předměty, nože nebo ostré předměty. Jeden špatný pohyb a můžete prorazit stěnu mrazáku nebo v horším případě se pořezat. Dobré vědět: Pokud je příliš mnoho mrazů, bude tato metoda trochu komplikovaná a únavná. V tomto případě preferujte jednu z dalších technik.

Technika vysoušeče vlasů pro odmrazování mrazničky: pozor

La tecnica dell
Tato technika široce koluje na internetu. Nedoporučujeme to však. Když roztaje, led se změní na vodu a riskujete úraz elektrickým proudem. Pokud však opravdu chcete vyzkoušet toto řešení pro urychlení procesu odmrazování, zde jsou bezpečnostní pravidla, která je třeba dodržovat:
  • Mezi vysoušečem vlasů a mrazničkou ponechte vzdálenost 30 cm;
  • Často kontrolujte stěny, zda nejsou horké.

Jednoduchá houbová technika pro odmrazování mrazničky

La semplice tecnica della spugna per sbrinare il congelatore
Tato metoda bude účinná pouze v případě, že na stěnách mrazničky je málo námrazy. Vezměte si houbu a misku (nebo kbelík) s horkou vodou. Namočte houbu do horké vody a otřete led, aby se rozpustil. Mějte misku vedle sebe, protože houbičku budete muset pravidelně znovu namáčet. Jediné, co musíte udělat, je vyčistit mrazničku a nezapomenout na těsnění

Jednoduchá technika odmrazování mrazničky

La tecnica semplice per sbrinare il congelatore
Poslední metodou odmrazování mrazničky je použití rozmrazovacího spreje. V závislosti na tloušťce námrazy bude operace trvat 15 až 30 minut, nebo dokonce několik hodin, pokud je vrstva ledu opravdu velmi silná. Tento typ spreje si můžete koupit v každém obchodě pro domácí kutily. Po odpojení spotřebiče ze zásuvky a položení hadříků nastříkejte na povrchy mrazničky námrazu. Nechte produkt běžet a sledujte, jak padají ledové bloky. Je to kouzelné! Poté bude nutné spotřebič důkladně vyčistit, protože výrobek nesmí vůbec přijít do styku s potravinami.

Fáze čištění po rozmrazení

La fase di pulizia dopo lo scongelamento
Chladnička a mraznička jsou odmrazeny. Nyní musíme přejít k fázi čištění. Můžete také využít toho, že je zařízení prázdné, a vyleštit jej shora dolů. Vyjměte police a zásuvky a otřete je hadříkem navlhčeným v teplé vodě a bílém octě. Stejnou směsí očistěte stěny zařízení. Nezapomeňte na těsnění. Poté můžete zařízení znovu připojit a změnit uspořádání spotřebního materiálu.