Toto pravidlo velmi pomáhá s organizací a výrazně snižuje psychickou zátěž. Naučte se, jak změnit své návyky při objednávání pomocí “pravidla minuty”.

Někteří považují svůj domov za skutečnou oázu klidu. Takže čistota a pořádek jsou prioritou… Ale ne jediní. Odtud zvyk odkládat určité úkoly na později, kvůli lenosti nebo zjevnému nedostatku času na skladování nebo čištění určitých předmětů. Protože co je v hektickém životě prioritou: spánek nebo praní prádla? Umýt hrnek nebo vyvenčit psa? Všechno je důležité a během týdne můžete strávit více času sledováním videí o úklidu a úklidu, než samotným začátkem. Často je těmto aktivitám věnována část víkendu, ale pokaždé s dojmem, že to, co odkládáme stranou, nestačí.

Proto je důležité osvojit si každodenní návyk, který vám umožní vyčistit a uklidit tyto malé detaily, aniž byste o tom přemýšleli; aniž byste museli přidávat připomenutí do kalendáře. To je cílem pravidla minuty, nazývaného také japonská metoda Kaizen. Toto pravidlo navrhuje, že úkol by měl být dokončen okamžitě, pokud jej lze dokončit za méně než šedesát sekund.

Vezměte si například skvrnu na poličce, kartáč na vlasy opuštěný v koupelně nebo otevřené pyžamo na posteli. To vše jsou příklady problémů, které lze vyřešit za méně než minutu. Budeme-li ji řešit nyní, můžeme se posunout kupředu. Prokrastinace však zanechává nepříjemný pocit “nedokončené práce”. Pokud je seskupíte dohromady, trvá to déle, což zvyšuje psychickou zátěž. A především si v mysli vytváříme skutečně gigantický “to do list”, který jako by nás zahlcoval.

Populární rčení říká, že “každá práce je potěšením, pokud je prováděna bez přemýšlení o ní”. Pravidlo minuty uvádí tuto vizi do praxe. Méně než minuta není nic; Uděláme si domácí úkol a zapomeneme. Ti, kteří toto pravidlo uplatňují po dlouhou dobu, například rok, pozorují, že dopad je značný. Když je čas na úklid, všechny ty drobnosti, které se nahromadí, zmizí. Každý den vypadá dům mnohem uklizeněji.

Klíč je jednoduchý: u každého nového úkolu je otázka: “Dokážeme jej vyčistit nebo uložit za méně než minutu?” Pokud je odpověď ano, je hotovo. Mnozí by byli překvapeni, kolik věcí lze opravit za méně než šedesát sekund a pozitivní dopad na duševní pohodu a vzhled domova.