Pokud se obáváte, že se vaše jemné vlněné svetry srazí, postupujte podle těchto odborných tipů, jak je bezpečně vyprat. Už se vám nestane, že byste měli nějaké nehody při praní.

S příchodem zimy se nezbytný velký svetr z vlny nebo kašmíru vrací na své místo v našich šatnících. Přestože nás tyto kousky zahřejí elegancí, často vyvstává dilema praní. Jak vyčistit tyto malé poklady ve vašem šatníku, aniž byste riskovali smrštění? Odborníci na barvení se s vámi podělí o základní tipy pro uchování vašich zimních svetrů.

Vlna je jemné vlákno a vyžaduje určitou péči, aby nedošlo k poškození látky nebo jejímu sražení. Tradiční metody čištění, jako je pračka, nemusí být vhodné. Přestože některé prací programy slibují, že se postarají o vlněné nebo takzvané “jemné” oděvy, jsou založeny především na šetrném čištění, a to při maximální teplotě 30 stupňů. Nejlepším řešením je však vyhnout se používání stroje k péči o vaše svetry a k tomu, aby vydržely. Zabráníte tak žmolkování a srážení prádla, což je skutečný problém při vkládání vlněného svetru do pračky.

Čistírny a prádelny mají několik jednoduchých tipů, jak se vyhnout tomu, abyste skončili s dětským svetrem hned po prvním praní! Zde jsou některé z nich:

  • Zapáchá vám svetr? Svetr nemusíte prát, stačí ho dát ven, aby se vyvětral. Vlna je materiál, který nezadržuje nepříjemné pachy.
  • Pokud má váš oděv skvrny, můžete jej zkusit vyčistit místo toho, abyste jej dávali přímo do pračky. Chcete-li to provést, potřete potřísněné místo směsí teplé vody a speciálního pracího prostředku na vlnu nebo trochou marseillského mýdla. Dávejte pozor, abyste skvrnu příliš neotřeli, protože by to mohlo poškodit vlákna. Opláchněte čistou vodou a osušte čistým ručníkem.
  • Pokud je váš svetr velmi špinavý, nedoporučujeme jej dávat do pračky. Dávám přednost ručnímu praní. Naplňte dřez vlažnou (ne horkou) vodou a přidejte malé množství jemného pracího prostředku na vlnu. Dobře promíchejte. Poté vlněný svetr opatrně ponořte do vody a jemně s ním zatřeste, dávejte pozor, abyste oděv neždímali, nekroutili ani nedřeli, protože by to mohlo způsobit plstnatění a sražení.
  • Nechte svetr nasáknout asi 10-15 minut a poté jej opláchněte ve studené vodě, dokud se prací prostředek zcela neodstraní. Je důležité, abyste byli během tohoto procesu velmi laskaví. Vymačkejte vodu ze svetru tak, že jej srolujete zpět do čistého a suchého ručníku, dávejte pozor, abyste jej nezkroutili nebo nevyždímali. Chcete-li jej vysušit, položte jej na ručník na sušák.

A pokud ho opravdu potřebujete dát do pračky nebo pokud vás uklidní, nejlepší je mu důvěřovat… slavného štítku našitého na váš svetr. Získáte tak důležité informace o tom, jak oděv čistit a pečovat o něj. Vždy je nejlepší dodržovat tyto pokyny pro péči.