Už jste se někdy ráno probudili a zjistili, že okna jsou mokrá, jako byste je právě umyli? S tímto problémem, který je mnohým dobře známý, musíme bojovat. Zde je návod, jak na to.

Každé ráno mnoho lidí objeví kondenzaci na okně své ložnice. Důvod je jednoduchý: noční dýchání se hromadí na studeném povrchu okna. Pokud se kondenzace neléčí, může se rychle změnit na plíseň a ohrozit obyvatele i dům. Nadměrná vlhkost poškozuje stěny, stropy, koberce a nábytek. Může způsobit skvrny, odlupování barvy nebo dokonce poškození omítky.

Zatímco mnozí se zaměřují na čištění a odstraňování kondenzátu čištěním oken, prevence je stejně důležitá. Kondenzace je jev, ke kterému dochází, když se teplý a vlhký vzduch dostane do kontaktu se studeným povrchem, jako je zeď nebo okno. Na tomto povrchu se pak tvoří kapičky vody. V ložnici se to může projevit zamlžováním oken, vlhkými skvrnami na stěnách nebo dokonce růstem plísní. Chcete-li se toho zbavit, zde je to, co odborníci doporučují:

  1. Pravidelně větrejte: Každý den, i v zimě, otevřete okna v ložnici alespoň na 10 minut. Tím se obnoví vzduch a sníží se vlhkost. V ideálním případě byste měli vytvořit koncept otevřením dvou protilehlých oken.
  2. Udržujte stabilní teplotu: příliš chladná místnost podporuje kondenzaci. Snažte se udržovat teplotu kolem 18 °C a vyhýbejte se náhlým změnám.
  3. Pokojové rostliny: Některé rostliny, jako je bostonská kapradina nebo spatiphyllum, jsou známé svou schopností absorbovat vlhkost. Kromě toho, že jsou esteticky příjemné, mohou vám pomoci regulovat úroveň vlhkosti ve vaší místnosti.
  4. Sledujte zdroje vlhkosti: Někdy je kondenzace způsobena specifickými zdroji vlhkosti, jako je špatně větraná sušička nebo přilehlá koupelna bez dostatečného větrání. Identifikujte tyto zdroje a řešte je.
  5. Izolace a dvojitá skla: Ujistěte se, že je váš pokoj dobře izolovaný. Tepelná izolace snižuje teplotní rozdíl mezi vnitřními stěnami a venkovním vzduchem. Dvojité zasklení je také účinné při minimalizaci kondenzace na oknech.
  6. Použijte odvlhčovač: Pokud je vaše ložnice obzvláště vlhká, zvažte použití odvlhčovače. Tato zařízení absorbují přebytečnou vlhkost ze vzduchu a pomáhají předcházet kondenzaci

Dalším problémem, kterému mnozí čelí, jsou plísně způsobené vlhkostí. Jedním z řešení je použití lihu – účinně zabíjí plísně. Pokud problém s vlhkostí přetrvává, měli byste zkontrolovat všechny větrací otvory, zda nejsou ucpané. Pokud je problém s kondenzací ještě závažnější, může být rosná barva poslední možností. Tato barva pomáhá zabránit tvorbě a zadržování vlhkosti na stěnách.