Tato tradice se ztratila v čase, ale stále zůstává funkční. Stačí umístit jednoduchou rostlinu do okna, abyste vyděsili mouchy.

Existuje starý trik, který se používá k tomu, aby se mouchy nedostaly do domu. Mnoho lidí na něj zapomnělo, ale díky silným vlnám veder po celém světě se vrátil do módy. Když se mouchy objeví, můžete se spolehnout na přirozenou sílu rostliny, která je odradí. Nejlepší na tom je, že stačí nechat jednoduchý květináč s rostlinou v okně. Která rostlina drží mouchy daleko od vašeho domova?

Umístění bazalky do okna, aby se odháněly mouchy, je starobylý a oblíbený zvyk, který má své kořeny v kulturních tradicích a znalostech předků. To vše je založeno na vlastnostech rostliny. Tato praxe sahá až do minulých kultur a existují dobré důvody, proč se mouchy mají tendenci držet se dál od této aromatické rostliny.

Bazalka (Ocimum basilicum) obsahuje éterické oleje s intenzivní vůní a vlastnostmi, které mohou být nepříjemné pro hmyz, včetně much. Jeho silný zápach působí jako přírodní repelent a udržuje tento nežádoucí hmyz mimo dosah.

Kromě toho mají mouchy smyslové orgány zvané čichové orgány, které jsou extrémně citlivé na pachy. V tomto smyslu může být vůně bazalky pro tento hmyz odpuzující, takže se vyhýbají blízkosti rostliny.

Ostatní odpuzující rostliny

V průběhu staletí různé kultury po celém světě pozorovaly a využívaly vlastnosti bazalky k odpuzování much a jiného nežádoucího hmyzu. Proto se tyto znalosti předávaly z generace na generaci a v mnoha regionech se staly tradičním zvykem.

Kromě bazalky existují i další rostliny, které mají také vlastnosti odpuzující mouchy a hmyz, jako je máta, levandule, rozmarýn a citronová tráva. Podobně tyto rostliny obsahují aromatické sloučeniny, které mohou pomoci udržet hmyz na uzdě.

A konečně, kromě toho může být tato praxe také spojena s kulinářskou tradicí a výzkumem ochrany potravin před kontaminací. Ve skutečnosti se jedná o přírodní, minimálně invazivní a netoxická řešení.