Pravděpodobně se vám to již stalo: voda v umyvadle nebo sprše již správně neodtéká. Pomocí jednoduchého triku můžete odemknout i ty nejodolnější bloky.

Pokud je odtok ucpaný, je to obvykle známka toho, že vlasy a jiné částice nečistot jsou zachyceny v potrubí a již je nelze vypustit. Poté se hromadí ještě více nečistot, dokud není odtok zcela ucpaný a voda již neteče do koupelny nebo kuchyně.

Chcete-li uvolnit odtok, najdete mnoho produktů v lékárnách nebo supermarketech. Většina čističů odpadů však obsahuje agresivní chemikálie, které jsou z dlouhodobého hlediska škodlivé nejen pro klouby a potrubí, ale jsou také drahé a škodlivé pro zdraví a životní prostředí. Instalatéři místo toho používají běžný prostředek na mytí nádobí. Jedná se o nákladově efektivní alternativu k chemickým odblokovačům v domácím sektoru. Zde je návod, jak to udělat:

  • Nalijte půl láhve běžného mýdla přímo do odtoku.
  • Umístěte zátku dřezu do odtoku nebo upravte zátku tak, aby do odtoku v tuto chvíli nevnikla žádná voda.
  • Naplňte dřez horkou vodou.
  • Odstraňte zátku, aby veškerá horká voda mohla odtékat do odpadu. Upozornění: Buďte opatrní s horkou vodou a k bezpečnému sejmutí soklu použijte vidličku nebo jiné náčiní.
  • Důležité: Jakmile je voda vypuštěna, odtok nebude okamžitě čistý. Obvykle trvá několik minut, než se překážka rozpustí a voda vyteče.

Mezi instalatéry je metoda mýdla na nádobí jednoduchým a široce používaným trikem, jak rychle uvolnit ucpaný odtok. Pokud po několika hodinách nezaznamenáte žádné zlepšení, měli byste v každém případě zavolat instalatéra. Bude vám schopen poradit a podle toho vám pomoci. Abyste se vyhnuli budoucímu ucpání, doporučujeme použít dřezový filtr. Tím se zabrání vniknutí vlasů a jiných zbytků do odtoku.