Pokud tyto rostliny nyní prořežete, budete na jaře odměněni úžasnými květy. K vašim nůžkám:

Podzim je pro zahrádkáře obdobím velkého významu. Pokud v tomto období často hovoříme o výsadbě a úpravách půdy, je prořezávání také zásadním úkonem, který je třeba provést na některých rostlinách, aby byla zajištěna dobrá obnova na jaře. A říjen je pro tuto aktivitu často ideálním měsícem. Které rostliny tedy potřebují v říjnu trochu prořezat? Následujte vůdce!

1. Znovu kvetoucí růžové keře:
Tyto růžové keře, na rozdíl od těch, které kvetou pouze jednou ročně, mají tu zvláštnost, že dávají růže několikrát během sezóny. Chcete-li podpořit bohaté kvetení na jaře příštího roku, neváhejte své stálezelené růže v říjnu lehce zastřihnout. Tímto podzimním řezem se zbavíte zvadlých květů a malých, zakrslých větví.

2. Hortenzie:
Hortenzie je nádherná rostlina, ale aby si zachovala celou svou krásu, je nutné správné prořezávání. V říjnu se bude jednat především o odstranění zvadlých květů. To podpoří zakládání nových výhonků pro příští jaro.

3. Keře kvetoucí v létě:
Mnoho keřů kvete v létě. Jakmile odkvetou, může být prospěšné prořezávání. To pomáhá dát keři harmonický tvar, eliminovat zvadlé květy a odumřelé nebo nemocné větve.

4. Vytvořené ovocné stromy:
Ovocné stromy, jako jsou jabloně nebo hrušně, si užívají podzimní prořezávání. Toto prořezávání, prováděné v říjnu, podporuje lepší distribuci mízy a optimální plodnost v následujícím roce.

5. Trvalky:
I když ne všechny trvalky vyžadují prořezávání v říjnu, některým to velmi prospěje. To pomáhá zabránit tomu, aby rostliny přerostly vlastními listy nebo jinými rostlinami. To jim umožní energicky růst od začátku jara.

6. Levandule:
Tato středomořská rostlina zbožňovaná pro svou podmanivou vůni vyžaduje po odkvětu prořezávání. V říjnu ji lehce seřízněte, aby získala kompaktní tvar. To bude stimulovat růst nových větví na jaře.

Je důležité si uvědomit, že prořezávání musí být prováděno opatrně. Vždy používejte ostré a čisté nástroje. Kromě toho pro každý druh rostliny objevte nejvhodnější techniku prořezávání. Na druhou stranu by se některé rostliny v tomto ročním období neměly prořezávat. Pokud si nejste jisti konkrétním druhem, neváhejte se poradit s odborníkem nebo specializovaným zdrojem. Vždy je lepší být opatrný, než litovat nedostatečné velikosti.