Kdo by cestou z auta nenašel zmenšené tričko nebo svetr? Naštěstí existuje způsob, jak obnovit svůj oblíbený kus oblečení… A je efektivní pro širokou škálu materiálů.

Vklouzl vám oblíbený vlněný nebo kašmírový svetr, nebo tričko, které by se rozhodně nemělo dávat do pračky, do koše na prádlo a pak se omylem dostal do pračky? Může se to stát každému z nás. Pokud chcete vědět, jak obnovit oblečení, které se srazilo, jste na správném místě. Nevyhazujte to! S těmito řešeními budete moci uložit veškeré své oblíbené oblečení, které se zmenšilo, dokonce i to nejjemnější.

Bavlněné oděvy se mohou po vložení do pračky srazit, i když se to stává jen zřídka. K nehodě může dojít například při příliš horkém programu. Chcete-li jej získat, namočte oblečení alespoň na 30 minut do umyvadla s teplou vodou se dvěma až třemi lžícemi dětského šamponu. Nechte přirozeně uschnout. Neváhejte ji trochu natáhnout, aby získala svůj tvar.

U vlněných oděvů smíchejte v misce teplou vodu s asi 10 lžícemi glycerinu. Vložte svetr do směsi na 2 hodiny. Opláchněte svetr a vyždímejte, aniž byste jej zkroutili, aby nedošlo k přetržení stehů. Můžete použít například ručník, abyste absorbovali co nejvíce vody. Natáhněte vlněný svetr zpět do původního tvaru a položte jej naplocho na stojan, aby uschl (pod něj položte ručník). Dobré vědět: Glycerin můžete nahradit šamponem.

U kašmíru je technika mírně odlišná od techniky u vlny. Do umyvadla s teplou vodou přidejte dvě nebo tři polévkové lžíce balzámu. Nechte několik hodin nasáknout a poté opláchněte. Vlákna vyždímejte bez kroucení, nejlépe v ručníku. Osušte jej naplocho ručníkem vespod. Tip: nezapomeňte jej jemně natáhnout ve spodní části a podél rukávů a během schnutí svetr vycpat ručníkem, aby si udržel tvar.

Pro oděvy vyrobené ze syntetických nebo viskózových vláken je nejlepším řešením: oděv vyperte (na 30 stupňů) a vyžehlete, aby znovu získal svůj tvar. V opačném případě ji můžete namočit do umyvadla s vodou s trochou dětského šamponu a poté ji rozprostřít, dokud neuschne. Buďte opatrní, viskóza netoleruje teplo. Abyste se vyhnuli jakémukoli riziku, neváhejte jít do čistírny.