Čištění vodovodních baterií proti vodnímu kameni je běžným, ale často komplikovaným úkolem při domácí údržbě. Naštěstí jednoduché přísady, jako je bílý ocet a kyselina citrónová, dostupné ve většině kuchyní, nabízejí praktická a ekologická řešení tohoto problému.

 1. bílý ocet

Vodní kámen, minerální usazenina, kterou po sobě zanechala tvrdá voda, může zmatnit lesk vodovodních baterií a dokonce zhoršit jejich fungování. Naštěstí je bílý ocet vzácným spojencem.

Jak pokračovat?

 1. Smíchejte stejné díly bílého octa a teplé vody. Tento kyselý roztok je zvláště účinný proti vodnímu kameni.
 2. Namočte měkký hadřík do tohoto roztoku a obtočte jej kolem kohoutku.
 3. Pokud je usazenina obzvláště odolná, použijte plastový sáček naplněný roztokem a přivažte jej kolem kohoutku pro důkladné namočení.
 4. Nechte působit přes noc, aby ocet rozpustil vodní kámen.
 5. Ráno jemně vydrhněte zubním kartáčkem nebo neabrazivní houbou. Všimnete si, že vodní kámen se snadno odstraní a vaše baterie zůstane lesklá a jako nová.
 6. Kyselina citronová

Pokud se obáváte, že by ocet mohl být na vaši baterii příliš drsný, nebo dáváte přednost hezčí vůni, kyselina citronová je skvělou alternativou.

Jak pokračovat?

 1. V šálku horké vody rozpusťte 2 polévkové lžíce kyseliny citronové. Tento mírně kyselý roztok je účinný, aniž by byl žíravý.
 2. Stejně jako u octa namočte hadřík tímto roztokem a obalte postiženou oblast kohoutku.
 3. Nechte působit přes noc, aby kyselina citronová pronikla a změkčila usazeniny vodního kamene.
 4. Zbytky ráno odstraní jednoduché setření houbičkou nebo zubním kartáčkem. Vaše baterie bude nejen čistá, ale i lesklá, a to díky lehce leštícímu účinku kyseliny citronové.

Další tipy a bezpečnostní opatření

 • Před aplikací roztoku vždy otestujte  na malé ploše, abyste se ujistili, že nedochází k nepříznivé reakci s materiálem kohoutku.
 • Ochrana rukou : K ochraně pokožky používejte rukavice, zvláště pokud máte řezné rány nebo škrábance.
 • Frekvence čištění : Tyto metody lze používat pravidelně, ale jejich příliš časté používání může postupně změnit povrch některých vodovodních baterií.

Osvojením si těchto jednoduchých, ale účinných metod můžete nejen učinit své baterie odolné vůči vodnímu kameni, ale také prodloužit jejich životnost a zachovat jejich lesk. Bílý ocet a kyselina citrónová jsou pohodlná a ekologická řešení, ideální pro čistý a zdravý domov. Pamatujte, že důslednost a prevence jsou klíčem k úspěšné údržbě domu. Šťastný úklid!