Abyste měli jistotu, že dostanete měkký hadřík, není nic lepšího než použít aviváž při spuštění pračky. Ale aviváže prodávané v supermarketech nejsou vždy tak praktické, a to ani ty nejdražší! Některé jsou bohaté na chemické složky a u citlivějších lidí mohou způsobit alergie nebo podráždění. Ale nepropadejte panice, máme řešení: přírodní alternativy!

1. Epsomská sůl a jedlá soda

Znovuobjevená hebkost prádla

Aby bylo vaše prádlo opět měkké, nemůže být nic jednoduššího. Jednoduše si připravte  vlastní přírodní aviváž vyrobenou z  hrubé soli, jedlé sody a esenciálních olejů. Toto řešení učiní vaše oblečení a osušky svěžejší a především měkčí!

Jak pokračovat?

 1. Vařte sklenici vody a nechte ji několik minut vychladnout;
 2. Přidejte 2 až 3 lžíce hrubé soli nebo Epsomské soli;
 3. Míchejte, dokud se sůl ve vodě úplně nerozpustí;
 4. Nechte působit 15 minut a do směsi přidejte 5-10 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru. Můžete se rozhodnout pro levanduli, mátu nebo citron.
 5. Poté přidejte ekvivalent 70 gramů jedlé sody. Kromě toho, že je jedlá soda vynikající aviváž, odstraňuje skvrny a odstraňuje vodní kámen.
 6. Poté aviváž nalijte do lahvičky, abyste ji mohli skladovat a používat dle libosti.

FYI

Aviváž můžete skladovat déle než 2 týdny. Čím déle necháte produkt působit, tím příjemnější bude jeho vůně.

2. Prodej

Zde je druhý trik na bázi soli, jak získat prádlo měkké jako hedvábí. Vše, co musíte udělat, je postupovat podle níže uvedených kroků:

Jak pokračovat?

 1. Před spuštěním pračky stačí nalít  2 polévkové lžíce vaší přírodní aviváže do zásuvky na prací prostředek ve vaší pračce  a ne přímo do bubnu.
 2. Můžete také, pokud perete prádlo ručně,  přidat do misky s vodou lžíci vaší domácí aviváže  a nechat v ní nasáknout své věci.
 3. Nakonec stačí oblečení opláchnout čistou vodou. Vaše prádlo bude měkké a voňavé.

3. Bílý ocet

Jak víte,  voda obsahuje vodní kámen , který se může snadno vyluhovat do tkaniny vašeho oblečení. Postupem času se stanou drsnými a podkopávají pružnost vašeho oblečení. Abychom tomu zabránili, máme řešení! Stačí použít přírodní surovinu, kterou máme všichni doma a která je ve většině případů považována za životabudič. Řeč je samozřejmě  o bílém octu!

Vyčistěte prádlo přímo z pračky

Ingredience

 • 60 centilitrů čisté vody (případně demineralizované);
 • 30 centilitrů bílého octa;
 • 5 až 10 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru;

Materiály

Skleněná láhev nebo recyklovatelná láhev na uskladnění aviváže.

Kroky, které je třeba následovat

 1. Nalijte vodu do opakovaně použitelné láhve nebo baňky;
 2. Přidejte bílý ocet;
 3. Míchejte, dokud nezískáte dokonale homogenní roztok;
 4. Nalijte 5-10 kapek svého oblíbeného esenciálního oleje pro ochucení aviváže;
 5. Vše silně protřepejte;
 6. A voilà, vaše aviváž je připravena k použití!

Pro osvěžující vůni a ještě příjemnější vůni nechte aviváž před použitím den působit. Hypoalergenní bílý ocet zachová vaše prádlo, bude jemnější a dokonale čisté.

Je to také vynikající spojenec, který vám pomůže  s péčí o vaši pračku a odstraní vodní kámen přítomný v bubnu pračky. Naprostý opak průmyslové aviváže obsahující chemikálie, které ji pouze dlouhodobě ucpávají!

Nyní víte, ke kterému řešení se přikloníte, abyste zachovali měkkost vašeho prádla a prodloužili životnost vaší pračky!