Nelze popřít, že myčky nádobí nám usnadňují život a šetří čas tím, že nás ušetří od práce, které se všichni bojíme. Je proto důležité ji pravidelně udržovat, aby zůstala funkční, účinná a bez choroboplodných zárodků a bakterií. K tomu spoléháme na dvě čistící přísady, které není třeba představovat: jedlou sodu a bílý ocet.

Jedlá soda a ocet v myčce

Jak často by se měla myčka čistit?

Aby byla vaše myčka stále účinná, doporučujeme ji čistit jednou  měsíčně. Pokud jej však občas používáte, lze toto pravidelné čištění shrnout jako dvakrát až třikrát ročně.

Jaké přísady potřebujete k čištění myčky?

 • Bikarbonát
 • Utěrka z mikrovlákna
 • Horká voda
 • Destilovaný bílý ocet
 • Pár gumových rukavic
 • Párátko
 • Starý zubní kartáček

Jak čistíte myčku bílým octem a jedlou sodou?

Jak jsme řekli, myčka bez pravidelné dávky hloubkového čištění je tak akorát pro bakterie, zápach a dokonce i plísně, které mohou mít také vliv na její životnost. Proto je vhodné jej pravidelně udržovat, aby byla zachována jeho účinnost! Zde je trik, který využívá čisticích vlastností bílého octa a jedlé sody. Postupujte podle průvodce.

Jedlá soda a bílý ocet v myčce na nádobí

Krok 1: Začněte vyjmutím přihrádek, sítka a košů z myčky

Vyjměte koš z myčky

Nejprve doporučujeme:

 1. Vyjměte filtr, rošty a rošty z myčky.
 2. Poté se umístí do mísy naplněné vodou, teplou vodou a sklenicí destilovaného bílého octa.
 3. Nechte půl hodiny nebo déle máčet. Je třeba poznamenat, že některé filtry nelze odšroubovat ručně, a proto k tomu vyžadují nástroje.

Krok 2: Odstraňte nečistoty

Vyčistěte nečistoty uvnitř myčky

Ujistěte se, že jste odstranili všechny nečistoty a nečistoty, které se mohou skrývat uvnitř.

 1. Pomocí hadříku vyčistěte boční stěny, včetně spodní a horní části a ostřikovacích ramen.
 2. Také se ujistěte, že v malých prasklinách a štěrbinách dávkovače a otvorech, kterými vytéká voda, nejsou žádné potraviny nebo nečistoty. V takovém případě  si pořiďte starý zubní kartáček nebo párátko na odstranění nečistot.

Krok 3: Přidejte bílý ocet do cyklu horké vody vašeho spotřebiče

Přidejte ocet do myčky

 1. Vezměte si malou nádobu, kterou lze mýt v myčce, a nalijte  do ní 1 šálek bílého octa, než ji vložíte do  prázdného  spotřebiče  nebo do jednoho z košů.
 2. Zapněte cyklus horké vody v myčce, zavřete dvířka a nechte kyselinu octovou v bílém octu a páru uvolnit zbývající nečistoty a mýdlovou pěnu.

Krok 4: Nastavte myčku na krátký mycí cyklus s jedlou sodou

Přidejte jedlou sodu do myčky

Po dokončení prvního cyklu:

 1. Nasypte 1 šálek jedlé sody do nádoby na mýdlo do myčky;
 2. Nastavte jej na krátký mycí cyklus. To umožňuje  prášku jedlé sody rozbít skvrny a vytvořit svěží prostředí uvnitř myčky .

Díky této metodě je váš spotřebič dokonale čistý a dobře zbavený zápachu!

Pokud chcete, použijte jedlou sodu ve svůj prospěch jako pohlcovač pachů na více místech vašeho domova.

Krok 5: Dokončete vyčištěním vnějších dveří myčky

Čištění vnějších dvířek myčky

Chcete-li to zakončit na vysoké úrovni, doporučujeme vám vytvořit si vlastní čistič, aby se dveře vaší myčky leskly.

K tomu budete potřebovat:

 • 1 lžíce  prostředku na mytí nádobí
 • Šálek bílého octa
 • Šálek vody

Jak používat

 1. Vše se nalije do  rozprašovače;
 2. Jednoduše namočte čistý hadřík čisticím roztokem, vyždímejte a poté zařízení otírejte ve směru vlákna;
 3. Nakonec po opláchnutí setřete hadříkem, abyste měli čistý povrch bez sebemenší stopy otisků prstů. Na plochu ovládacího panelu a rukojeti postačí vlhký hadřík.

Tato metoda sama o sobě může znamenat rozdíl, protože vaše zařízení bude mít nejen nový vzhled, ale  bude  také  efektivnější. Nenechte však zapomenout na zásadní detail, který vám ušetří zbytečné náklady na opravy: pravidelné čištění!

Několik tipů, jak udržet myčku déle čistou

Před použitím spotřebiče nezapomeňte oškrábat z nádobí všechny zbytky jídla. Tento jednoduchý úkon pomáhá  zabránit hromadění potravin v určitých oblastech spotřebiče a jejich filtrování.

Když už jsme u filtrů, nezapomínejte je pravidelně kontrolovat a neváhejte  je propláchnout  , abyste odstranili případné zbytky jídla, které v nich uvízly.

Tady jsi! Nyní víte, jak mít myčku, která voní čistotou díky dvěma praktickým a ekologickým složkám jedlé sody a bílého octa. Ať žijí jednoduché domácí práce!

Časté dotazy

Jak používat kyselinu citronovou k odmaštění a odvápnění vaší myčky?

Kyselina citronová je prací prostředek, který není co závidět bílému octu a jedlé sodě, zvláště pokud jde o odstraňování vodního kamene. Seženete ho v tekuté nebo práškové formě, v bio obchodech, ve velkých prodejnách pro kutily či zahradnictví nebo na internetových prodejnách. A v tomto případě doporučujeme použít prášek kyseliny citronové. Z jakého důvodu? Protože krystaly zůstanou v zásuvce na prací prostředek až do důležité části pracího cyklu, na rozdíl od tekuté verze, která může dojít dříve . Celkově vzato, prášek kyseliny citronové poskytuje účinnější výsledky.

Kroky čištění kyselinou citronovou:

Krok 1: Přidejte  1/2 šálku krystalů kyseliny citronové  do zásuvky na mycí prostředek vaší myčky a zavřete ji.

Krok 2: Nastavte zařízení na obvyklý plán.

Krok 3: Po tomto kroku následuje další mycí cyklus,  tentokrát přidáním mycího prostředku do vyhrazeného koše.

Krok 4: Pokud dojde k výraznému nahromadění potravinového odpadu, mýdlové pěny a minerálů, nebo pokud jste nedosáhli požadovaného výsledku, klidně proces opakujte.

Jak správně čistit myčku citronem?

Vaše myčka může být citlivá na minerální usazeniny nebo tvrdou vodu. V tomto případě je možné využít  odvápňovací sílu citronu,  protože umožňuje dosáhnout pozoruhodných výsledků. Chcete-li spotřebič správně vyčistit a odstranit skvrny od tvrdé vody, babiččin trik je vložit sklenici citronové šťávy do horního koše myčky a poté spustit normální mycí cyklus. Díky kyselině citronové obsažené v citrusových plodech již žádné skvrny od tvrdé vody!

Nemůžeme to dostatečně zdůraznit, nejlepší čištění je především v údržbě zařízení. Nezapomeňte tedy tuto citronovou metodu aplikovat jednou za měsíc, aniž byste zanedbávali skvrny a jiné nečistoty, které se mohou objevit na vnější straně myčky. Rychlé čištění a pravidelná údržba a váš spotřebič je dokonalý!

Jak čistíte filtr myčky?

Filtr myčky je obvykle umístěn na základně mycího ramene nebo na dně mísy spotřebiče. Jakmile ji identifikujete, proveďte následující:

Krok 1: Rozviňte spodní rošt

Začněte  rozbalením spodní zásuvky spotřebiče  , a pokud na dně myčky uvidíte koš, vyjměte jej také.

Krok 2: Identifikujte filtr myčky a vyjměte jej

Jakmile najdete filtr myčky nádobí,  před jeho jemným vyjmutím jej jednoduše odšroubujte.  Pokud najdete jiný síťový filtr, odstraňte i ten.

Krok 3: Ruční mytí

Nyní, když jste filtr izolovali, opláchněte jej pod proudem vody z kuchyňského kohoutku. Pokud je však filtr obzvláště znečištěný zbytky jídla, připravte si malou vaničku s teplou mýdlovou vodou  a poté pomocí starého zubního kartáčku jemně vydrhněte vnější i vnitřní část předmětu,  abyste odstranili všechny nečistoty. Zbývá jen opláchnout.

Kvůli přesnosti se také vyhněte použití kartáče s tuhými štětinami, aby nedošlo k poškození filtrů zařízení.

Krok 4: Vyměňte filtr myčky nádobí

Vyměňte filtr myčky a přišroubujte jej na místo, aby byl zajištěn. Pokud jste síťový filtr vyprali, vyměňte jej otočením o čtvrt otáčky proti směru demontáže.

Můžete dát bělidlo do myčky?

Bělidlo se nedoporučuje, pokud máte myčku z nerezové oceli, protože ji může poškodit. Vždy zkontrolujte pokyny na vašem modelu – měly by uvádět, zda jej lze čistit.
Co dělat, když v myčce najdete chyby?

Nejprve vyčistěte štěnice z myčky vysavačem (zkontrolujte celý spotřebič). Poté použijte jednu z výše uvedených metod čištění k mytí spotřebiče. To by mělo eliminovat vajíčka a/nebo hmyz.