A jsou tu znovu! V jednom pořadači, houpající se všude, na zahradní cestičce, v kuchyni u spíže nebo dokonce v rohu vašeho pokoje a hledáte sebemenší drobeček. Můžete hádat, o kom mluvíme, že? To je pravda, ti otravní mravenci se vracejí s ranou! Nebyli pozváni, ale aby je bylo možné vidět již dobře zavedené, jejich hnízda musí být v oblasti. Podívejte se na naše tipy, jak je udržet daleko od vašeho domova a zahrady.

Jak se mravenci bojí?

Černé a drobné mravence není vždy snadné spatřit. Ale až na výjimky nejsou zvyklí chodit sami. Stačí otevřít sklenici na sušenky a všude kolem si všimnete, že je jich spousta. A častěji než ne, je snadné zahlédnout tenkou linii těchto malých broučků, které si razí cestu podél vašich základních desek. Často se divíte, jak se mohou dostat do vašeho domu? Přes jakoukoli štěrbinu nebo štěrbinu, kolem oken nebo pod dveřmi. Mravenci mohou také migrovat od sousedů, aby udělali pouť na vaši stranu. Jedna věc je jistá, množí se závratnou rychlostí, takže musíme jednat hned, abychom se vyhnuli masivní invazi. Abyste se mravenců zbavili, není třeba si komplikovat život nebo investovat do drahých a toxických insekticidů. Tyto přírodní a spolehlivé domácí prostředky vás budou stát jen haléře!

 • Skořice
Posypte skořici v jednom rohu domu

Jako většina hmyzu mají mravenci citlivý čich. A náhodou nenávidí vůni určitých aromatických koření. Na nejvyšším stupínku pódia je skořice v nejvyšší míře nesnesitelná. Umíš si představit? Zatímco milujeme toto opojné koření, které dává našim koláčům a horkým nápojům tak jedinečnou chuť, mravenci před ním prchají jako mor. Pro začátek je to tedy ideální repelent.

Jak to udělat?

Stačí ji sem tam pokropit, v každém koutě domu. Uslyší to už z dálky a hned se otočí!

 • bílý ocet
Na spodní stranu dvířek naneste bílý ocet

Pokračujme tímto dalším známým repelentem. Očividně i my sami někdy těžko snášíme silný zápach octa, takže si dokážeme představit, že to musí být pro tyto malé stvoření opravdové mučení. Využijte této příležitosti a připravte si dobře odměřenou směs. Zde je návod, jak na to

Jak to udělat?

 1. Smíchejte tři díly bílého octa a jeden díl vody.
 2. Poté nalijte roztok do rozprašovače a hojně nastříkejte pod dveře, na terasu nebo dokonce kolem postele.

Tato kyselá tekutina je pomůže zachytit a odradit je od poflakování. Ach ano, nezapomeňte ho použít při úklidu: nalitím trochy octa do kbelíku podlahu nejen rozzáříte, ale také zaručeně odpudíte nežádoucí osoby.

 • Kukuřičná mouka a kyselina boritá
Pasta z kukuřičné mouky, kyselina boritá a olej z mravenců

Pro boj s možnou invazí mravenců je tento lék užitečný.

Jak to udělat?

 1. Smíchejte kukuřičnou krupici (9 odměrek) a kyselinu boritou (1 odměrku) s velkou porcí sójového nebo arašídového oleje.
 2. Jejich pečlivým promícháním získáte pastu. Ten je pro mravence škodlivý, pokud se dostanou příliš blízko.
 3. Abyste je odradili, umístěte některé kusy do blízkosti děr a prasklin, ať si všimnete jejich stopy.

Pozor

Kyselina boritá by měla být uchovávána mimo dosah dětí a domácích zvířat.

 • Bikarbonát
Nasypte jedlou sodu do rohu domu

Toto je jeden z konečných domácích prostředků, který ukončí metlu mravenců! Pokud už nyní oceňujete jeho neuvěřitelnou všestrannost v různých oborech, zejména těch domácích, nyní vás potěší, že tento bílý prášek vyhubí mravence. Chcete-li jej dobře využít, musíte postupovat podle těchto kroků.

Jak to udělat?

 1. Najděte cestu, kterou často sledují mravenci a pokud možno jejich mraveniště.
 2. Odtud přisypte lžičku jedlé sody do těchto přeplněných oblastí.
 3. Po chvíli si všimnete, že doslova opustili areál. Jakmile jste si jisti, že jsou pryč, můžete vyčistit zbytky jedlé sody.
 • borax
Boraxová pasta v misce

Poslední spolehlivý lék, ale je třeba s ním zacházet opatrně. Jedná se o borax, minerál často používaný v mnoha čisticích prostředcích. Vzhledem k tomu, že je pro mravence smrtelný, je nejlepší jej použít jako poslední možnost.

Jak to udělat?

 1. Můžete si vyrobit pastu z boraxu, moučkového cukru a vody.
 2. Tuto směs zapracujte do mělkých nádob s drobnými otvory (dokonce o velikosti mravence);
 3. A nakonec je umístěte do blízkosti mravenišť.

FYI

Ačkoli má borax nízkou toxicitu, tyto pasti by měly být drženy mimo dosah dětí a domácích zvířat. Je lepší být připraven…

 • Ocet
Naneste na rostliny bílý ocet

Silný, štiplavý zápach octa rychle odradí mravenčí kolonie.

Jak to udělat?

 1. Jednoduše naplníte lahvičku s rozprašovačem vodou a jakýmkoliv druhem octa (bílého nebo jablečného).
 2. Nastříkejte ji na rostliny, abyste odpudili mravence.
 3. Buďte si jisti, že vašim rostlinám neublíží, některé dokonce milují jeho kyselost!
 • Kávová sedlina
Nasypte do zahrady lžíci kávové sedliny

Místo vyhazování kávové sedliny využijte tuto příležitost a zrecyklujte ji na přírodní odpuzovač mravenců. Jako bonus navíc je to skvělé hnojivo pro rostliny.

Jak to udělat?

 1. Nasypte ho na zem (oblasti, kterými mravenci procházejí) a jeho vůně se postará o zbytek. Veškerý škodlivý hmyz bude rychle odstraněn!
 2. Můžete si vyrobit i přípravek na bázi vody a kávové sedliny, 5 lžic kávové sedliny nasypte do litru vody. Tímto přípravkem pak můžete zalévat zahradu.