Jahody se konzumují jako dezert, džem nebo sorbet, patří mezi nízkokalorické ovoce. Tyto červené plody jsou velmi bohaté na vitamín C a jsou ceněny pro svou šťavnatou dužninu, vynikající aroma a sladkokyselou chuť. Abyste si toto šťavnaté ovoce mohli užívat po dlouhou dobu, objevte 7 běžných, ale odlišných metod konzervace jahod.

Jaký je nejlepší způsob skladování jahod?

Existuje několik způsobů, jak uchovat jahody. Někteří jsou privilegovanější než jiní. Ale metodou, která získala ocenění, byl roztok bílého octa. Jahody si dokázaly zachovat čerstvost až celý týden! Čtěte dále a objevte všechny možné způsoby konzervace jahod.

Způsob skladování 1: Předloupané jahody skladujeme v chladničce

Tato metoda zahrnuje loupání jahod a jejich umístění řezem dolů do nádoby. Jahody byly skladovány v lednici, bez uzavření nádoby.

Výsledek: Včasným ořezáním jahod ořezané konce změknou a zhnědnou. V důsledku toho se jahody poškodí a vyschnou.

Způsob skladování 2: Jahody namočíme do horké vody a skladujeme ve vzduchotěsné nádobě

Jahody položte na savý papír

Jahody uložené na papírových utěrkách ve vzduchotěsné nádobě

Jahody se namočí na 30 sekund do horké, ale ne vroucí vody (o teplotě kolem 50 °C). Podle potravinářského výzkumníka Harolda McGee je nejlepší umýt jahody v horké vodě, protože to ničí spory plísní na povrchu jahod a bakterie citlivé na teplo.

Jahody osušíme a vložíme do vzduchotěsné nádoby vyložené savým papírem.

Výsledek: po týdnu skladování jahody nezůstanou čerstvé, zvláště pokud nejsou dobře vysušené.

Způsob skladování 3: Jahody se opláchnou a skladují ve vzduchotěsné nádobě

Tato metoda spočívá v opláchnutí jahod čistou vodou a následném uložení do nádoby vyložené papírovými utěrkami. Pak už jde o to nádobu dobře zakrýt a dát do lednice. Takto si jahody vychutnáte, aniž byste je museli znovu oplachovat.

V důsledku toho můžete po 7 dnech najít papírový ručník mokrý. Jeho vlhkost ovlivňuje kvalitu jahod, které se rychle kazí. Před vložením do chladničky se tedy vždy ujistěte, že jsou vaše jahody zcela suché.
Tip: Pokud se rozhodnete umýt jahody, udělejte to s ocásky. Neodstraňujte je, abyste je nenamočili vodou. To může způsobit rychlé poškození jahod.

Způsob skladování 4: Jahody se skladují ve vzduchotěsných skleněných nádobách

Čerstvé, nemyté jahody můžete skladovat ve vzduchotěsné skleněné nádobě, jako je zednická nádoba. Zašroubujte víko a uložte sklenici do chladničky.

Výsledkem je, že jahody zůstávají z velké části čerstvé. Na druhou stranu ty na dně zavařovací sklenice se rychleji kazí. S touto metodou může být také obtížné dostat jahody dovnitř a ven ze sklenice. Také se do toho nemusí vejít celý půllitr jahod.

Způsob skladování 5: Neopláchnuté jahody skladujeme na papírových utěrkách

Účelem této metody je zkontrolovat, zda jahody zůstanou čerstvé na papírových utěrkách. Chcete-li to provést, musíte experimentovat s opláchnutými jahodami, jak jsme viděli dříve, a s neopláchnutými jahodami. Poté vložte čerstvé jahody do nádoby vyložené savým papírem a uzavřete. Nádobu uchovávejte v chladničce.

Výsledkem je, že papírový ručník absorbuje velké množství tekutiny z jahod, což by přispělo k jejich zkažení. Na papírovém ručníku si skutečně všimnete červených skvrn. Neoplachováním jahody zůstaly déle čerstvé. Mimochodem, jahody je vhodné mýt, až když je chcete jíst. Mytí vystavuje jahody vlhkosti a to podporuje růst plísní.

Způsob skladování 6: Jahody se vyberou a vloží do původního zásobníku

Tato konzervační technika nevyžaduje velké úsilí. Nakoupené jahody se třídí, aby se oddělily čerstvé od zkažených. Ovoce se vloží zpět do podnosu a uloží se do chladničky.

Výsledkem je, že většina jahod zůstane po týdnu čerstvá a v dobré kondici. Nádoba na jahody pomáhá udržet ovoce mnohem čerstvější než většina jiných skladovacích nádob. Poskytuje jim lepší cirkulaci vzduchu. Neoplachování jahody je chrání před vlhkostí a zvyšuje jejich trvanlivost.

Všimněte si, že  chladnička  je stále nejlepším místem pro skladování jahod a udržování jejich čerstvosti při teplotě 4° nebo nižší.

Způsob konzervace 7: Jahody se namočí do roztoku bílého octa

Tato metoda je zatím nejvíce hodnocená. Ve skutečnosti je to nejčastější.

 1. Jahody jsou namočené v míse složené z jednoho dílu bílého octa a tří dílů vody;
 2. Nechte pár minut působit. Bílý ocet zabije spóry plísní a bakterie, které by mohly vaše jahody zkazit rychleji;
 3. Jahody omyjte a nechte oschnout. K tomu můžete použít odstředivku na salát pokrytou papírovými ručníky;
 4. Po usušení skladujte jahody ve vzduchotěsné nádobě, vyložené savým papírem;
 5. Nádobu zakryjte, aniž byste ji úplně utěsnili, a uložte jahody do chladničky.

Výsledkem je, že tato metoda vyžaduje trochu více úsilí, ale je nejúčinnější pro udržení čerstvých jahod po dobu až jednoho týdne, zvláště pokud jsou zcela vysušené. Vaše papírové ručníky zůstanou suché i po týdnu. Pokud se obáváte, že jahody stále chutnají jako ocet, důkladně je opláchněte. To je udrží ve formě.

Časté dotazy

Můžete zmrazit jahody?

Abyste si toto ovoce užili po celý rok, postupujte takto:

 1. Vybírejte jahody v dobrém stavu, ani moc měkké, ani moc tvrdé. Poškozené nebo zbarvené jahody by měly být odstraněny;
 2. Jahody omyjte a poté odstraňte stopky;
 3. Pořádně je osušte, protože vlhkost může ovlivnit jejich trvanlivost, a rozložte je na plech, aby se jahody neslepily. Vložte jahody do mrazáku. Po několika hodinách budou vaše jahody zmrazené, takže je můžete skladovat v mrazicích sáčcích nebo vzduchotěsné nádobě. Před uzavřením sáčků nezapomeňte odsát vzduch.

Mražené jahody se používají k výrobě smoothies a koktejlů. Můžete je použít i do muffinů.

+ tip: Chcete-li jahody rozmrazit, jednoduše vložte množství, které chcete použít, do vzduchotěsné nádoby a nechte několik hodin v lednici. Pokud spěcháte, umístěte nádobu do misky s teplou vodou.

Jak skladujete nakrájené jahody?

Nakrájené jahody by měly být skladovány ve vzduchotěsné nádobě vyložené papírovými utěrkami, aby se zabránilo vysychání dužiny a růstu bakterií. Doporučuje se položit nakrájenou část směrem dolů. Všimněte si, že po nakrájení jahody vydrží kratší dobu, než když jsou ještě celé. Ve skutečnosti, podle Food and Drug Administration (FDA), když krájíte čerstvé ovoce, jeho přirozená vnější bariéra se rozpadne, což zvyšuje riziko růstu bakterií a kontaminace.

Nakrájené jahody by měly být spotřebovány do 2 hodin od přípravy nebo skladovány v lednici. Vzduchotěsná nádoba musí být utěsněna.

Celé jahody se také nejlépe skladují v křupavější zásuvce lednice nebo na jiném chladném místě.

Jak myjete a čistíte jahody?

Než budete jahody jíst nebo je přidáte do svých přípravků, musíte je nejprve umýt. Jak na to:

 1. Nejprve si myjte ruce 20 sekund mýdlem a teplou vodou. To by mělo být provedeno před mytím jahod a také po;
 2. Z jahod odřízněte poškozené části a ovoce jemně potřete pod tekoucí vodou. K čištění ovoce můžete použít produkt, jako je bílý ocet.
 3. Jahody osušte papírovou utěrkou.

Pamatujte, že jahody by se měly umýt krátce před konzumací, protože voda zvyšuje vlhkost a způsobuje jejich znehodnocení.