Máte pokojové rostliny? Jejich zvláštností je to, že dodávají místnosti život a barvu, a to jak doma, tak v kanceláři. A v této kategorii jsou orchideje jedny z nejelegantnějších rostlin, které lze v našich bytech najít. Jejich krásné květy dokážou rozzářit každé místo. Mohou však být zranitelné za určitých podmínek nebo vůči určitým škůdcům. Ach! Ta bolest v našich srdcích, když vidíme, jak naši krásní rostlinní přátelé chřadnou a ztrácejí svou nádheru. Naštěstí jim pomocí správných metod můžete poskytnout péči, kterou potřebují k přežití a prosperitě. Máte orchideje, které vypadají smutně, povadlé nebo už nekvetou? Pojďme se podívat na to, jak dodat svým vzácným rostlinám zdravý lesk.

Jak přimět orchidej, která ztratí květy, aby znovu rozkvetla?

Vypadají vaše orchideje šedě? A říkáte si, jestli je čas je vyhodit? Naše rada: nevzdávejte se příliš rychle. Než budete přemýšlet o jejich výměně, věnujte jim čas a věnujte jim potřebnou péči. Můžete je tedy skladovat po dlouhou dobu.

Ale jak se to dělá? A s jakými ingrediencemi? Zde je dobrý recept založený na česnekovém prášku.

Existuje několik faktorů, které mohou způsobit vadnutí pokojových rostlin. Mezi nejčastější patří polévání, ale také parazité. Pokud hledáte přirozený a pohodlný způsob, jak oživit vaše vybledlé orchideje, řešení je pravděpodobně ve vaší kuchyni: česnek. Toto koření je oblíbené v gastronomii a obsahuje mnoho prospěšných živin pro vaše rostliny. Věděli jste, že? Česnek je bohatý na základní vitamíny a minerály, jako je vitamín C, vitamín B6, vápník, draslík, sodík a hořčík. Vše, co potřebujete pro stimulaci kvetení rostlin a posílení jejich celkového růstu. Navíc jeho oxidační a antibakteriální vlastnosti z něj dělají skvělý způsob, jak odpuzovat hmyz a podporovat mikroorganismy.

Jak uděláte orchidej rebloom s česnekovým práškem?

Česnekový prášek je vynikající přírodní hnojivo pro péči o orchideje

Tato nechemická metoda umožní vašim rostlinám růst zdravý a silný, a to i v období silných dešťů a nízkých teplot. Pro přípravu tohoto hnojiva jednoduše postupujte podle následujících kroků.

Jak pokračovat?

 1. Vařte šálek vody;
 2. Nechte vychladnout, poté přidejte lžičku česnekového prášku;
 3. Po několika minutách směs přefiltrujte a přidejte asi litr vody;
 4. Zalévejte rostlinu orchidejí tímto roztokem dvakrát týdně.

FYI

 • Na výběr máte také ze dvou dalších metod: první je každých čtrnáct dní posypat lžičkou česnekového prášku přímo na povrch půdy uvnitř květináčů.
 • Druhou možností je jemně potírat listy rostlin vatou namočenou v česneku. V každém případě je nejlepší zaujmout preventivní přístup k léčbě, aby se zabránilo škůdcům a podpořily se krásný růst orchidejí.
Se správnými triky budete mít doma krásné orchideje ještě dlouho

Naše rady pro lepší péči o vaše orchideje

Přestože se jejich vzhled může zdát křehký, péče o orchideje doma je snadná, pokud se budete řídit správnými radami pro jejich pěstování.

 • Správná směs : Pro úspěšné pěstování orchidejí je důležité používat správnou pěstební směs. Obecně bude fungovat směs obsahující hrubý perlit, jedlovou kůru a sphagnový mech.
 • Světlo : Ujistěte se, že vaše orchideje mají dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření. Orchideje preferují jasné, nepřímé světlo a nedostatečné světlo může vést ke špatnému kvetení. Příliš mnoho světla může spálit listy.
 • Teplota : Udržujte své orchideje v noci asi o 15 stupňů (8 °C) chladnější než přes den, abyste podpořili kvetení.
 • Zalévání: Orchideje zalévejte střídmě, mezi jednotlivými zálivkami je nechte vyschnout. Chcete-li otestovat, zda potřebují vodu, píchněte prst asi palec do pěstebního média. Pokud je sucho, zalévejte rostliny. Pokud ne, odložte.
 • Vlhkost : Zvyšte vlhkost (mezi 50 a 60 %) v okolí vašich orchidejí tím, že pod rostliny umístíte talířek naplněný vodou nebo podnos s oblázky. Můžete také použít zvlhčovač, abyste je každý den zamlžili.
 • Hnojení : Během aktivního růstu orchideje hnojte týdně nebo jednou za dva týdny, poté, jakmile dosáhnou zralosti, zkraťte intervaly na měsíční nebo čtrnáctidenní. Když orchideje usnou, je čas úplně přestat hnojit.
 • Příznaky škůdců nebo chorob : Orchideje někdy postihují moučníci a mšice. Díky tipu, který jsme vám dali výše, se jich budete moci zbavit.
 • Přesazování : Pokud i přes veškerou péči věnovanou vaší orchideji přestane kvést, je nutné přesazování. Spočívá v přesazení rostliny do o něco většího květináče, aby se její kořeny lépe vyvíjely. To se musí provádět každé dva roky.
Orchidejím je potřeba dopřát správné množství vody, aby dobře kvetly

Jak prořezáváte orchidej po odkvětu?

Pokud jste milovníky přírody a konkrétněji rostlin, pravděpodobně víte, že je nezbytné orchideje po odkvětu zastřihnout, abyste se o ně správně starali. Stonek orchideje má přirozeně tendenci po odkvětu vyschnout. Je proto nezbytné vědět, jak správně stříhat, abyste stimulovali nový růst a budoucí kvetení. Zde je několik věcí, které je třeba pamatovat, aby vám pomohly úspěšně prořezávat vaše orchideje:

 • Pro zdravý stonek orchideje:  Jsou zelené a pevné, bez zjevných známek onemocnění. K jejich stříhání použijte čisté, dezinfikované nůžky nebo čepele a proveďte čistý řez. To má zabránit virům a dalším bateriím proniknout do systému tímto řezem.
 • Pro mrtvé stonky : Mrtvé stonky vypadají zvadlé, žluté nebo hnědé. Jsou neproduktivní. Odřízněte je u kořene rostliny, abyste stimulovali produkci kořenů v rostlině.
Chcete-li, aby vaše rostliny znovu vykvetly, seřízněte odkvetlé části

Dodržováním těchto tipů se budete moci o své orchideje snadno starat a užívat si je po mnoho let. Kromě toho je používání přírodních hnojiv také ekonomickou a ekologickou volbou ve srovnání s chemickými produkty.