Spárovací hmota na dlaždice je často vystavena vlhkosti a všechny druhy rozlití, ať už v kuchyni nebo koupelně, mají tendenci se časem zašpinit, zčernat a znehodnotit. Přírodní alternativy vám umožní snadno obnovit lesk spárovací hmoty na dlaždice. Řekneme vám o tom.

Čím je spárovací hmota špinavá?

V průběhu času se mohou dlaždice znehodnotit, zejména ve spojích. Vniká prach, stojatá voda a další kapaliny, což podporuje růst bakterií a rozvoj plísní. Pokud nejsou řádně vyčištěny, mohou rychle zčernat a degradovat.

Jak vyčistit špinavou spárovací hmotu na dlaždicích bez drhnutí?

Věděli jste, že? Je zcela možné čistit spárovací hmotu, aniž byste museli trávit hodiny drhnutím! Někdy je prostě potřeba obklopit se těmi správnými ingrediencemi, které jim dodají pěkný čistý vzhled. Zdravé a ekologické přípravky dokážou odstranit usazené nečistoty a neutralizovat množení bakterií na kloubech. Jak na to:

 1. Pomocí smetáku nebo vysavače očistěte povrch dlaždic.
 2. Namočte mop do teplé vody a očistěte s ním povrch dlaždic, abyste odstranili prach a zbytky nečistot.
 3. Poté si připravte svůj domácí produkt. K tomu budete potřebovat následující ingredience:
 • 8 lžic jedlé sody
 • 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku
 • 1 lžička prostředku na mytí nádobí
 1. V misce smíchejte jedlou sodu a peroxid vodíku, dokud nezískáte pastu.
 2. Poté přidejte saponát a směs naneste na spárovací hmotu.

Pozor

Otestujte směs na malé ploše dlaždic. Některé materiály mohou při kontaktu s výše uvedenými produkty změnit barvu. Pokud si nevšimnete ničeho neobvyklého, pokračujte v čištění.

 1. Čisticí pastu nechte působit 5-10 minut.
 2. Poté povrch očistěte houbičkou, zubním kartáčkem nebo vlhkým ručníkem. V případě potřeby tento postup opakujte.
 3. Nechte uschnout na vzduchu!

A je to, spáry dlaždic jsou dokonale čisté! Pravděpodobně se ptáte, proč je toto řešení tak efektivní? To je čisticí účinek těchto různých produktů. Na jedné straně je jedlá soda schopna proniknout porézním povrchem spárovací hmoty a odstranit skvrny, aniž by byla příliš abrazivní. Peroxid vodíku je na druhou stranu dobrou alternativou k bělidlu. Umožňuje bělit a důkladně vyčistit tento typ povrchu. A s trochou kapky prostředku na mytí nádobí snadno odstraníte mastné skvrny a nečistoty ze spárovací hmoty, a to jak na obkladech, tak na podlaze!

Jaký další ekologický čisticí prostředek bych si měl vybrat pro spárování dlaždic?

Pokud jde o čištění spárovací hmoty na dlaždice, můžete použít celou řadu produktů pro domácnost. Existují však další šetrnější a přirozenější možnosti pro vaše dlaždice, které jsou stejně účinné:

 • Bílý ocet:

V horní části seznamu je bílý ocet domácím spojencem, bez kterého se neobejdeme. Díky vysokému obsahu kyseliny octové se často používá pro své čisticí a dezinfekční vlastnosti.

 • Bikarbonát:

Tento mírně abrazivní víceúčelový produkt je velmi účinný, pokud jde o odstraňování skvrn v koupelně a usazených nečistot.

 • Peruhličitan sodný:

Peruhličitan sodný, podobný jedlé sodě, je vynikající čistič a bělidlo, které dokáže hloubkově odstranit nečistoty a eliminovat mikroorganismy a bakterie na povrchu.

 • Citronová šťáva:

Pokud hledáte dobrý čistič, citronová šťáva bohatá na kyselinu citronovou je to, co potřebujete. Působí jako vynikající odstraňovač skvrn a bělidlo. A navíc skvěle voní!

 • Peroxid vodíku:

Díky svým antibakteriálním a protiplísňovým vlastnostem rychle odstraňuje nečistoty ze spár a povrchů v kuchyni a vlhkých místnostech, jako je koupelna, s optimálními výsledky.

Jak udržujete spárovací hmotu na dlaždice čistou?

Jak vidíte, nejlepším způsobem, jak udržet spárovací hmotu na dlaždice čistou a zdravou, je vyhnout se každodennímu usazování nečistot. Ale jak se to dělá? Zde je několik dobrých návyků, které si můžete osvojit doma:

 • U vchodu umístěte podložku na čištění podrážek bot.
 • Vyčistěte tlapky mazlíčkům, kteří mohou nosit nečistoty zvenčí.
 • Vyčistěte spáry trochou peroxidu vodíku každé 3 dny nebo jednou týdně, abyste zabránili růstu plísní. Tato pravidelná údržba zanechá vaše klouby čisté.
 • Koupelnu a kuchyň pravidelně větrejte, aby se uvolnily vodní páry a dlažba vyschla. Zabráníte tak časem usazování plísní na spárách.
 • Rozhodněte se pro alespoň týdenní čištění, abyste podlahu udrželi ve špičkovém stavu. To by mělo zahrnovat také čištění kohoutků, které prosakují do spár a zanechávají odolné skvrny.

Utěsněte spoje

Aby déle vydržely, je třeba spoje chránit před nadměrnou vlhkostí. To se provádí pečlivým nanášením tmelu nebo silikonového tmelu přímo do spár. Proces, který musí být proveden v souladu s povrchovou úpravou dlaždic. Postupujte podle průvodce!

 1. Vyberte si produkt vhodný pro vaši dlažbu. Některé tmely fungují pouze s jedním typem spárovací hmoty na dlaždice.
 2. Vyčistěte spárovací hmotu a dlaždice pomocí výše uvedené metody. Potřete spoj roztokem octa a vody pro bezchybný povrch.
 3. Naneste tmel podél celé linie pomocí houbičky nebo štětce.
 4. Ujistěte se, že jste dobře zakryli spáry, abyste vytvořili vodotěsnou bariéru.
 5. Nechte 10 minut zaschnout a poté povrch očistěte suchým hadříkem.
 6. Pro dosažení požadovaného výsledku naneste druhou vrstvu.
 7. Nechte tmel zaschnout, aniž byste po něm chodili nebo používali sprchu. Tato operace může v závislosti na produktu trvat až 48 hodin.

A je to, spoje dokonale odolávají vlhkosti a plísním! Před nákupem tmelu se neváhejte informovat. Některé jsou odolnější než jiné a je méně pravděpodobné, že se rozbijí.

Časté dotazy

Jak vybělím spárovací hmotu na černěné dlaždice v koupelně a ve sprše?

Existuje několik přísad, které vám mohou pomoci vybělit spárovací hmotu na dlaždice, jako je ocet a jedlá soda. Můžete ale použít i zubní pastu, hliněný kámen nebo černé mýdlo. Svým složením lněného oleje, olivového oleje a potaše působí jako vynikající čistič a čistič. Jednoduše nařeďte jeden uzávěr v litru teplé vody a poté vydrhněte zubním kartáčkem. Zaručený efekt.

Jak odstraníte nečistoty ze spárovací hmoty koupelnových obkladů a vyčistíte ji?

Vše, co potřebujete, je roztok octa, vody a pár kapek prostředku na mytí nádobí, aby byly obklady v koupelně čisté a třpytivé. Obě ingredience smíchejte a otřete abrazivní houbou a očistěte hadříkem namočeným v čisté vodě. Hrubá sůl je také dobrou alternativou pro odstranění nečistot ze spár dlaždic v rozích stěn. Vaše dlaždice jsou jako nové s těmito dobrými přírodními produkty!

Jak dlouho mám počkat, než znovu spáruji dlažbu?

Pokud chcete předělat spáry dlaždic. Udělejte to po roce na plochách v domě, které jsou často navštěvovány členy vaší rodiny.