Jak vypěstovat avokádo kdekoli na světě?

Jak vypěstovat avokádo kdekoli na světě?

Avokádo, nevyčerpatelný zdroj antioxidantů, esenciálních mastných kyselin a vitamínu E, je ovoce/zelenina bohatá na benefity, které potěší naše chuťové pohárky bez ohledu na přípravu. Krémové a jemné v ústech, je těžké odolat jeho jedinečné a exotické chuti, ať už si ho vychutnáte v salátu, guacamole nebo bruschettě. Co takhle mít na talíři tolik, kolik chcete? Protože ano, od drobného semínka až po zelený plod je možné si ho vypěstovat doma. Aby však váš avokádový strom správně prospíval, musíte se o něj dobře starat. Postupujte podle našich rad a nebudete muset kupovat další!

To vše je v jádru avokáda!

Právník

Existuje několik způsobů, jak klíčit semena avokáda. Nejdůležitější je ale stále vybrat toho správného právníka! Chcete-li vybrat dokonale vhodné semeno, musíte věnovat pozornost především jeho velikosti. Minimum doporučeným pro výsadbu je jamka  na  avokádo o velikosti vlašského ořechu .

Opatrně vyjměte jádro

Jak tedy můžete zajistit dosažení nejlepších výsledků, když zasadíte toto semeno? Řekněte si, že nejlepší čas na získání ideální pecky je, když avokádo dosáhnou zralosti, kdy je docela zralé a měkké. A to je dobře, protože toto je okamžik, kdy to můžete ochutnat! Ale pozor, extrakce není snadný úkol: při vyjímání semínka buďte opravdu opatrní, abyste ho nepoškodili. Lidé mají tendenci jej extrahovat nožem, ale protože je křehký, tento způsob není vždy doporučován. Nebo alespoň zacházet s věcmi opravdu jemně, aby nedošlo k poškození.

Jak klíčit jádro?

Pěstování avokáda doma

Přípravná fáze musí být provedena pečlivě. Jakmile se pecka uvolní, pečlivě ji omyjte, abyste z ovoce odstranili případné stopy dužiny; také si všimnete, že je pokrývá hnědá slupka. Buďte trpěliví a nechte několik dní zaschnout.

Použijte párátka

Při sázení pecky s avokádem do vody je potřeba zapíchnout tři párátka vodorovně do nejsilnější části, aby ji mohla zajistit ke sklenici. Budou tak plnit roli podpěry, která umožní dobře ponořit základ semene, zatímco zbytek se objeví venku.

Proces klíčení

Pokud místo toho zvolíte možnost výsadby přímo do země, počítejte s tím, že tento způsob bude pomalejší a bude vyžadovat určitou péči. Semínko nejprve namočte na půl hodiny do horké vody, aby změkčila vnějšek jádra a tím se usnadnil růst budoucích kořínků.

Jak probíhá transplantace v květináči?

Buďte velmi opatrní, protože ačkoli bude trvat až tři týdny, než budou vidět viditelné změny, voda se rychle odpařuje, zatímco jádro by s ní mělo být stále v kontaktu. Pokud vše půjde dobře, rozdělí se, což signalizuje, že se kořen vyvíjí správně. Stonek se také začne vynořovat. Pokud zjistíte, že voda je velmi tmavá nebo lepkavá, vyměňte ji, ale nenamáčejte kořen. Jakmile se objeví první listy, je to znamení, že je čas přejít k přesazování do květináče se zeminou. Musíte se ujistit, že váš avokádový strom zůstává vlhký, ale ne podmáčený.

Příprava květináče s avokádem a půdy

  1. Naplňte květináč ne větší než galon dobře propustnou zeminou.
  2. Vykopejte malou díru a zahrabejte semeno těsně pod povrch půdy (bodem nahoru), ponechte asi půl palce výšky semene nad linií půdy.
  3. Zalijte vydatně a nádobu postavte na teplé a světlé místo s teplotou kolem 20 °C. Ujistěte se, že jej držíte mimo průvan!

Počáteční péče po transplantaci

Dobře, pojďme na věc! Aby váš avokádový strom správně prosperoval a produkoval dobré plody, budete se o něj muset starat, jak si zaslouží, a poskytnout mu všechny ideální podmínky, pokud jde o půdu, vodu, světlo a hnojení.

Jas

Ke svému rozkvětu potřebují avokádové stromy hodně slunce, mají ho dostat minimálně čtyři až šest hodin denně. Pokud tedy ten váš roste uvnitř domu, určitě najděte vhodné místo, kterému prospívá jasné, nepřímé světlo.

Přízemní

Vaše rostlina preferuje bohatou, hlinitou, dobře odvodněnou půdu. Důležité je, aby půda nezadržovala přebytečnou vodu a byla dostatečně provzdušněná. Pokud strom pěstujete venku, nezapomeňte před výsadbou otestovat půdu. Ideální pH půdy pro avokádový strom je mezi 5 a 7.

Zalévání

Vezměte prosím na vědomí, že váš avokádový strom musí být často a hluboce zaléván. Ujistěte se však, že mezi zavlažováním dejte půdě šanci trochu vyschnout. Samozřejmě v letních měsících, kdy jsou vedra, bude potřeba zálivku trochu více zvýšit, zejména u mladých stromků.

Hnojivo

Nedoporučujeme používat hnojivo na  avokádový strom v prvním roce. Po této době můžete aplikovat vyvážené hnojivo pro citrusové plody nebo hnojivo speciálně určené pro avokádové stromy, které zajistí, že bude obzvláště bohaté na dusík.

Možnost přesazování venku

Zde jsou faktory, které je třeba vzít v úvahu při pěstování avokádového stromu mimo domov.

Klimatické úvahy

Začněte tím, že na své zahradě najdete oblast, na kterou dopadá asi osm hodin slunečního světla denně a která má dobře odvodněnou, ale také provzdušněnou půdu.

Fáze venkovní transplantace

  1. Vykopejte v zemi dostatečně hlubokou a trochu širokou díru.
  2. Přidejte trochu kompostu a nainstalujte jádro do otvoru.
  3. Naplňte půdu kolem jádra trochou zeminy a zatlačte ji dolů.
  4. Půdu vydatně zalévejte.

Tipy pro pěstování venku

Jako exotická rostlina je avokádový strom poměrně flexibilní, pokud jde o teplotu. Může se mu dařit v zónách odolnosti s tropickým a subtropickým podnebím a může přežít teploty, které se pohybují mezi -4° a 40°C. Ale v ideálním případě má tato rostlina nejlepší teplotu mezi 15 a 25 °C. Také pokud žijete v chladném klimatu s opravdu tuhou zimou, je nejlepší pěstovat ji v květináči uvnitř.

Běžné problémy, které je třeba zvážit u avokádových stromů

Přemokření, příliš mnoho slunce, nedostatek minerálních látek nebo přítomnost škůdců, to vše jsou běžné problémy, které mohou ovlivnit zdraví a vzhled vašeho avokádového stromu.

Hniloba kořenů

Přestože avokádové stromy milují vodu, bohužel se mohou stát obětí hniloby kořenů. Pokud si všimnete, že listy začínají žloutnout, je to známka nadměrného příjmu vody, v takovém případě budete muset regulovat svůj hydratační program. Kromě toho, aby kořeny předčasně neuhnívaly, bylo by moudřejší půdu v ​​květináči více odvodňovat.

Spálené listy

Pozor také na spálení sluncem! Přestože avokádové stromy mají rády jasné světlo, jejich listy mohou zhnědnout a nakonec spálit. Pokud si všimnete této nahnědlé barvy, dokazuje to, že je váš strom příliš horký, takže by bylo moudřejší přesunout jej na chladnější, méně slunné místo.

Nedostatek minerálů

Někdy mohou avokádové stromy postrádat určité druhy minerálů. Podobně jako přemokření je problém s hnojením obvykle příznakem žlutých listů. Je proto důležité rostlinu pravidelně přihnojovat, zhruba jednou za měsíc, abyste se tomuto nedostatku vyhnuli.

Škůdci

Konečně, jak si dokážete představit, jako u každé jiné rostliny nejsou opomenuti ani škůdci. Někteří škůdci, jako roztoči a housenky, rádi číhají poblíž avokádových stromů. Nezanedbávejte tento problém: podnikněte rychlé a drastické způsoby, jak se těchto škůdců zbavit,   než se vymknou kontrole. Jistě, avokádový strom je silný a statný strom, který snese různé drsné podmínky za předpokladu rychlého odstranění chorob a škůdců.

Nejčastější dotazy

Jak rychle můžete pěstovat avokádo?

Ach, budete muset mít hodně trpělivosti! Protože když začínáte od nuly, od malých semínek, měli byste vědět, že avokádu může trvat 5 až 10 let, než dozraje. V případě mladých stromků pěstovaných roubováním (proces často používaný k produkci většího množství ovoce) obvykle trvá asi 4 roky, než se podaří sklidit první avokáda.

Kdy zasadit a dát pecku avokáda do země?

Jaro zůstává ideálním obdobím, kdy semínko správně vyklíčí a vy budete mít doma svůj vlastní avokádový stromeček.

Hit enter to search or ESC to close.