Lahodné a výživné vejce doma nikdy nechybí. V kuchyni se prezentují mnoha způsoby a potěší naše chuťové buňky při všech příležitostech. Jedna otázka nás však zajímá: jaká v supermarketu kupujete vejce, hnědá nebo bílá? Mimochodem, víte přesně, jaké jsou rozdíly? Protože ano, i když je vizuální výsledek na talíři často stejný, tyto dva druhy vajec se liší původem a organoleptickými vlastnostmi. Co přesně se mění? Pojďme si to vysvětlit.

Jaký je rozdíl mezi bílými vejci a hnědými vejci?

Hnědá a bílá vejce

Míchané, smažené, natvrdo vařené, smažené, pošírované… Není nouze o možnosti, jak vylepšit svá jídla a nabít bílkoviny. Ale pokud má toto jídlo u vás doma stále speciální místo, jsme zvědaví, kam až zabere vaše preference. Zásobujete se obvykle hnědými nebo bílými vejci v místním supermarketu? Ty první jsou často dražší než ty druhé. Jsou ale kvalitnější? A konečně, čím se přesně liší? Ve skutečnosti je barva vaječných skořápek určena výhradně plemenem kuřete, které je snáší. Většinu bílých vajec proto snáší bíle opeřené slepice s bílými ušními boltci, zatímco hnědá vejce obvykle snášejí slepice s hnědým opeřením a červenými ušními boltci, i když existují výjimky.

Proč jsou vejce bílá?

Vejce „bílé skořápky“ produkují výhradně slepice různých plemen. A ve skutečnosti je barva zcela přirozeným důsledkem genetického dědictví plemene. Tato vejce jsou vhodná zejména pro přípravu krémů, zapékaných dezertů a čerstvých těstovin. Zde jsou nejoblíbenější plemena kuřat:

  • Livorno

Je to italské plemeno, které dobře snáší teplo díky svému štíhlému tělu, světlé barvě a velkému hřebenu. Tyto slepice snesou přibližně 280 bílých vajec (velkých nebo extra velkých) ročně.

  • Ancona

Toto kuřecí plemeno, které se vyskytuje po celém světě, je ceněno pro svou jemnou povahu a dobrou povahu. Její šťastní majitelé mohou očekávat kolem 220 středně velkých bílých vajec ročně.

https://44b3a182dbc52ad8f04afac4207b1c51.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html
  • Hamburg

Hlavní výhodou chovu kuřete tohoto plemene je pravidelný počet vajec, které produkuje. Za rok může snést až 200 středně velkých vajec (každé vejce váží přibližně 60 g).

Časté dotazy

Proč jsou hnědá vejce dražší?

Je to jednoduchá záležitost, kuřata s hnědým opeřením potřebovala více potravy než kuřata s bílým opeřením. Kromě toho kuřata s hnědým opeřením snášela méně vajec. Kvůli kompenzaci nákladů se hnědá vejce prodávala za vyšší cenu.

Jsou hnědá vejce zdravější?

Důležité je, že přidávání živin nemá žádný vliv na samotné vejce. Jinými slovy, neexistuje žádný zvláštní přínos pro zdraví.

Je rozdíl v chuti mezi bílými a hnědými vejci?

Je to stejný příběh, pokud jde o chuť: Nebudete cítit zvláštní rozdíl v chuti, ať jíte bílá nebo hnědá vejce. Na druhou stranu může být rozdíl patrný v závislosti na stravě samotných slepic. Často, po zakoupení čerstvých vajec, pokud se podíváte pozorně, má žloutek tmavě oranžový odstín a chuť se může zdát intenzivnější. To souvisí pouze s jídlem kuřat a ne s barvou skořápky. Obecně ale vejce chutnají vždy stejně. A čím více budou hnědá vejce mezi spotřebiteli oblíbená, tím více jich bude trh nadále vyžadovat.