Bez ranní kávy se nikdy neobejdeme… Vychutnáváme si její chuť a energii, kterou nám dává dobře začít den! A co kávová sedlina, kterou obvykle vyhazujeme? Měli byste vědět, že posledně jmenovaný má mnoho praktických využití doma i na zahradě díky svým vlastnostem odstraňovat skvrny, vyživovat a deodorizovat! Pojďme společně objevit jeho mnohostranné využití!

 1. Vyrobte si hnojivo na zahradu
Kávová sedlina je hnojivo pro rostliny

Vaše rostliny se živí půdou a půda obvykle neobsahuje všechny živiny, které potřebují k optimálnímu růstu! Mimochodem, rostliny během růstu absorbují živiny z půdy! Je proto nutné rostliny přihnojovat, aby kvetly.

Zde přichází na řadu kávová sedlina, jak vysvětluje Chris Bonnett, zakladatel GardeningExpress! Je to proto, že tento prášek obsahuje několik minerálů nezbytných pro růst rostlin, včetně dusíku, vápníku, draslíku, železa a fosforu. Můžete jej také použít k absorbování těžkých kovů, které mohou kontaminovat půdu. Působí také jako aktivátor kompostu, ale v malých dávkách. Jediné, co musíte udělat, je posypat kávovou sedlinou půdu kolem vašich rostlin a uvidíte, jak se stará o vaše výsadby!

 1. Čistěte přirozeně

Kávová sedlina je abrazivní a lze ji použít k odstranění usazených nečistot. Může vám také pomoci dezinfikovat různé povrchy ve vaší kuchyni a domácnosti díky antibakteriálním a antivirovým vlastnostem kávy, jak je uvedeno v této studii. Pokud tedy chcete nahradit své chemické čističe ekologickým produktem, kávová sedlina je dobrou alternativou! Chcete-li jej použít:

 1. Přineste lžíci kávové sedliny;
 2. Použijte jej k čištění dřezu nebo  čištění roštu trouby ! Vyvarujte se dotyku porézních materiálů, které by se mohly obarvit.
 3. Vytvořte kompost
Kompost na bázi kávové sedliny a potravinového odpadu

Kompostování je proces přeměny organických prvků, jako jsou zbytky potravin, na účinný materiál pro zlepšení zdraví vašich rostlin! Je to proto, že kompost pomáhá půdě zadržovat více živin a vody, a proto poskytuje lahodnou půdu pro výživu květin a zeleniny! Pokud tedy hnojivo nepotřebujete hned, můžete kávovou sedlinu vždy kompostovat pro pozdější použití. Mějte na paměti, že kompost s přidáním kávové sedliny se stává bohatším na živiny než kompost vyrobený z kuchyňského odpadu, jak vysvětluje odborník na zahradnictví Calum Maddock z Home How.

 1. Vydrhněte hrnce a pánve

Toto použití je podobné jako při úklidu, protože kromě toho, že se vaše pracovní deska a spotřebiče lesknou, kávová sedlina vám může pomoci vydrhnout i těžko čistitelné kuchyňské náčiní. Jeho zrnitá textura je ve skutečnosti ideální pro drhnutí nádobí a odstraňování jídla přilepeného v hrncích a pánvích.

 1. Nasypte si na nádobí půl šálku kávové sedliny;
 2. Třete jako obvykle;
 3. Nezapomeňte poté dobře opláchnout!
 4. Neutralizuje nepříjemné pachy
Kávová sedlina může maskovat nepříjemné pachy ve vaší domácnosti

Kávová sedlina absorbuje a odstraňuje pachy. Dejte trochu do misky, kterou dáte do lednice, abyste neutralizovali pachy ze zkaženého jídla, nebo do starých ponožek, do bot, sportovních tašek, zásuvek a podobně.

Kávová sedlina může dokonce zbavit vaše prsty zápachu česneku a cibule, takže si ji klidně nechte v kuchyni! Promněte si tím ruce a máte hotovo!

 1. Zbavení mazlíčků blech
Zablešená kočka škrábání

Pokud má váš mazlíček blechy, můžete se jich zbavit použitím kávové sedliny jako přírodního repelentu proti blechám! Ušetříte tak čas i peníze a nebudete riskovat otravu svého malého společníka přípravkem obsahujícím toxické látky!

Zdá se, že blechy nemají rády kávovou sedlinu, takže po umytí šamponem trochu vetřete do srsti vašeho mazlíčka, poté opláchněte a nechte uschnout.

Je však důležité si uvědomit, že kávová sedlina je méně účinná než přípravek na předpis. Takže pokud to nepomůže, kontaktujte svého veterináře!

Upozornění : Váš mazlíček by neměl pozřít kávovou sedlinu, protože může být toxická!

 1. Odhání hmyz a parazity
Kávová sedlina zastrašuje škůdce, včetně slimáků

Podle studie kávová sedlina obsahuje kofein a diterpeny, které jsou vysoce toxické pro hmyz, jako jsou komáři, ovocné mušky a brouci.

Pak je můžete použít k odpuzování! Pro tento účel:

 1. naaranžovat misky plné kávové sedliny;
 2. Můžete jím také posypat zahradu a rostliny. Udrží všechny škůdce pryč!
 3. Čištění komínů

Pokud nepřestanete odkládat čištění komína, protože je to nejhorší práce všech dob, nemáte později žádné výmluvy! Jediné, co musíte udělat, je posypat popel kávovou sedlinou, aby to bylo mnohem jednodušší! Vyhnete se tak vytváření oblaku prachu při zametání.

 1. Barvit přirozeně

Všichni víme, že skvrny od kávy! Tak proč ho nepoužít jako barvivo? Vězte, že navlhčením kávové sedliny můžete vytvořit levné, netoxické barvivo! Posledně jmenované lze použít k barvení bavlněných nebo lněných ručníků a povlečení, k dodání vintage vzhledu nebo ke skrytí stávajících skvrn.

 1. V hrnci dejte vařit 5 až 6 litrů vody;
 2. Přidejte do filtru množství kávové sedliny;
 3. Nechte směs vařit ještě několik minut;
 4. Přeneste roztok do nádoby a poté do ní vložte svůj kus oblečení;
 5. Nechte 15 minut odpočinout a poté vyjměte dosucha.

Kávovou sedlinou můžete také obarvit velikonoční vajíčka nebo rozjasnit barvu vlasů.

 1. Pěstování hub

Houby jsou náročné na pěstování, vyžadují totiž specifické podmínky! Ty druhé ve skutečnosti potřebují k růstu substrát a kávová sedlina je velmi bohatým nutričním základem, na kterém houby rády rostou!

Navíc vaše sedlina byla během přípravy kávy sterilizována! Což je v procesu pěstování hub také důležité!

Jak pěstujete houby v kávové sedlině?

 1. Vezměte 500 g kávové sedliny a smíchejte je s 50 g mycelia.
 2. Umístěte svou konečnou směs do pěstebního sáčku s filtrem nebo velkého mrazícího sáčku a vše promíchejte;
 3. Sáček dejte na teplé místo, nebudete k tomu potřebovat světlo.
 4. O dva až čtyři týdny později bude mycelium kolonizovat kávovou sedlinu a vytvoří bílý zákal.
 5. Toto je čas přejít do plodové fáze, umístit sáček do chladnějšího (mezi 15 a 18°) a vlhkého místa s nepřímým slunečním zářením a udělat do sáčku otvory, aby se substrát dostal do kontaktu s kyslíkem;
 6. Před sklizní počkejte, až vaše houby zhoustnou a narostou jim klobouky!

Tato pěstitelská technika funguje prakticky na jakýkoli druh hub, ale houby shiitake a hlíva ústřičná jsou nejsnadnější druhy na pěstování!

Zde je video o tom, jak pěstovat houby v kávové sedlině.

 1. Smaže škrábance na tmavém dřevěném nábytku

Dřevěný nábytek lze snadno poškrábat a poškrábat. Chcete-li minimalizovat vzhled škrábanců, můžete vyzkoušet kávovou sedlinu!

 1. Začněte tím, že vytvoříte hustou pastu smícháním dvou polévkových lžic kávové sedliny s trochou vody.
 2. Poté naneste svůj přípravek na škrábanec vatovým tamponem;
 3. Před čištěním bavlněným hadříkem nechte působit 5-10 minut. Tím se škrábanec vyleští a skryje!
 4. Výroba domácích svíček
Svíčky vyrobené z kávové sedliny

Zde je nápad pro milovníky svíček! Mějte na paměti, že místo aromatických olejů můžete jako přísadu použít kávovou sedlinu! Jeho autentická vůně a rozkošný vrstvený design, který svíčkám dodává, z vás udělají fanouška!

 1. Roztavte včelí vosk nebo zbytek některých organických svíček, již otevřené;
 2. Přidejte dvě polévkové lžíce kávové sedliny;
 3. Umístěte bavlněný knot do středu sklenice nebo válcové krabice a držte jej svisle tak, že jej omotáte kolem tyče;
 4. Rozpuštěný vosk nalijte do nádoby a před vyjmutím z pánve jej nechte vychladnout.

Čím více se svíčka roztaje, tím více teplo uvolňuje bohaté aroma kávy. Vyzkoušej to teď!

 1. Rozmrazování ledu

Pokud se po zimní bouři nahromadí sníh nebo led, lze kávovou sedlinu použít jako rozmrazovač! Stejně jako sůl má sůl díky obsahu dusíku schopnost snížit bod tuhnutí vody, takže je méně náchylná k zamrzání. Kávová sedlina také vytváří třecí body, což usnadňuje chůzi a zabraňuje uklouznutí! Posypte trochu po chodbách!

 1. Krmte návnadu červy a přitahujte ryby
Ryba z vody

Rybáři mají ve zvyku přidávat do svých návnadových červů několik odměrek kávové sedliny, aby je udrželi naživu déle. Ten slouží jako potrava a poskytuje jim pohodlné podestýlky. Dále ryby, zejména pstruh a mořský okoun, přitahuje vůně kávové sedliny! Díky tomu je rybáři snadněji chytají!

 1. Uchovávejte čerstvé květiny ve váze déle
Zdravé květy co nejdéle

Aby vaše květiny zůstaly čerstvé a krásné po dlouhou dobu, musíte je krmit! Samotná voda však nestačí! Doporučujeme přidat trochu hnojiva jako je kávová sedlina! Navíc to neovlivní pH vody!

Přidejte lžíci kávové sedliny do vody ve váze a vyměňujte ji každý druhý den.

 1. Odchyt švábů

Šváby přitahuje vůně kávové sedliny! Chcete-li si vyrobit vlastní past, naplňte velkou skleněnou nádobu do poloviny vodou a vložte do ní šálky navlhčené mleté ​​kávy. Švábi budou přitahováni jeho vůní a vniknou do sklenice, kde uvíznou!

 1. Vytvořte si repelent, který kočku udrží mimo zahradu

A je to! Kočky nenávidí vůni kávy. Pokud tedy máte zeleninovou zahrádku a nechcete, aby se k ní vaše kočka přibližovala, posypte kávovou sedlinou po obvodu zahrady!

Časté dotazy

Dokáže kávová sedlina zastrašit hmyz?

Ano, kávová sedlina dokáže odpudit mnoho hmyzu, jako jsou komáři, ovocné mušky, mravenci a další škůdci, díky silnému zápachu, zvláště když je smíchán s citronovou šťávou.

Mohu použít kávovou sedlinu k deodoraci toalet?

Ano, kávová sedlina pomáhá absorbovat a odstraňovat nepříjemné pachy a další! Může deodorizovat vaši ledničku, sportovní tašku a dokonce i vaše boty.

Které rostliny mají rády kávovou sedlinu?

Kyselomilné rostliny milují kávovou sedlinu, protože snižují hladinu pH půdy a činí ji kyselejší. Růže, azalky, lilie a cesmíny jsou rostliny, kterým se nejlépe daří v půdě obsahující kávovou sedlinu.