Rýže je po kukuřici nejpěstovanější obilninou a rozhodně jednou z nejoceňovanějších na světě. Na tomto chutném a uspokojivém škrobu milujeme to, že jej lze v našich kulinářských receptech použít mnoha způsoby. Nelíbí se nám, že se nám přilepuje na pánve! A často nás frustruje jeho nepravděpodobná konzistence, někdy drsná, jindy kašovitá… Je těžké, těžké dosáhnout ideálního vaření.

Potřebujete trochu pomoci? S našimi tipy a triky se z vás v tomto oboru stane opravdový profesionál. Vaše rýže bude uvařená k dokonalosti a na nádobí se nepřilepí žádná zrnka. Rychle si oblečte zástěru!

Rýže v nádobě

Proč rýže zůstává lepkavá?

Věděli jste, že rýže obsahuje dva druhy škrobu: amylózu a amylopektin? Množství každé z nich se liší v závislosti na druhu vařené rýže a také určuje její konzistenci po uvaření, zda je měkká, krémová nebo lepkavá. Jak se rýže vaří, probíhá celý proces: Jak teplo a tekutina pronikají do zrn, molekuly škrobu uvnitř se rozpadají. Jak je kapalina absorbována, každý škrob bude vykonávat specifickou práci. Jednoduše řečeno, pokud je vaše rýže mokrá, lepkavá a hrudkovitá, ukazuje to, že škrob před vařením obalil zrna nebo že jste do hrnce dali více vody, než je nutné. Což se často stává, musíte uznat. Ale nebojte se, dáme vám neomylnou techniku, jak přestat dělat chyby a připravit si dušenou rýži jako šéfkuchař!

Jak dokonale uvaříte rýži?

Chcete-li své hosty ohromit a připravit dokonalou kuchařku, aby měla rýže šťavnatou konzistenci, dodržujte naše kroky do puntíku!

  1. Především důležité pravidlo, které je třeba dodržet: před vařením nechte rýži namočenou ve vodě asi hodinu. A ujistěte se, že dáváte dostatek vody.
Namočte rýži do vody

  1. Kvůli škrobu bude voda vypadat zakalená, to je normální, nebojte se. Přesněji řečeno, měli byste tuto vodu vylít do dřezu a důkladně opláchnout zrnka rýže, dokud nejsou zcela odstraněna.
  2. Nyní je čas na vaření: častou chybou je vaření rýže v hrnci plném vody. Špatný výpočet! Dávkování je důležité: pro úspěšné vaření musí být správné proporce. Mějte na paměti, že byste měli použít dva díly vody na jeden díl rýže.
V hrnci uvařte rýži

  1. Pokud se budete šikovně držet tohoto správného dávkování, uvidíte, že rýže po uvaření není ani tvrdá, ani měkká. Jako bonus navíc se fazole nelepí k sobě.

Poznámka: Je třeba poznamenat, že tento způsob vaření platí pro bílou i hnědou rýži. Ve skutečnosti je mezi námi to druhé mnohem zdravější a méně kalorické! Pokud dobře dodržíte tyto kroky, potěšíte své chuťové buňky jemně nadýchanou, voňavou a chutnou rýží.

Výroba rýže: 6 tipů, jak zabránit tomu, aby byla příliš lepkavá nebo lepkavá

Jednou z největších vlastností každého správného kuchaře je umět připravit rýži s výjimečnou chutí a nezaměnitelnou houbovitou konzistencí. Vidíme tě přicházet s malým úsměvem na tváři. Dobře, možná nejste pravý cordon bleu, ale rýže je stále základ. Takže ne, není to o zničení vaší kuchyně! A abychom vám to usnadnili, máme pro vás pár tipů, jak zabránit přichycení k pánvi.

  1. Odměřte rýži

Vědět, jak dávkovat množství rýže a vody, se zdá jako dětská hra! To ale zdaleka neplatí! Ve skutečnosti je dávkování zlatým pravidlem pro dokonalé vaření rýže. Například k vaření hnědé rýže potřebujete mnohem více vody než bílé rýže… Ale obecně platí: k vaření 1 dílu rýže potřebujete 2 díly vody.

  1. Opláchněte rýži
Opláchněte rýži

Propláchnutím rýže před vařením odstraníte přebytečný škrob, který ulpí na povrchu. Dodržováním tohoto návodu zabráníte tomu, aby se při vaření přilepila a přilepila.

  1. Přidejte kapku olivového oleje
Rýži během vaření podlévejte olejem

Osvědčená možnost: do hrnce s vodou nalijte pár lžic olivového oleje. To je perfektní trik, jak zabránit přichycení rýže ke dnu. A třešničkou na dortu olej také výrazně obohatí chuť vašeho receptu. Buďte opatrní, jakmile začne proces varu, okamžitě přidejte dříve propláchnutou rýži.

  1. Pozor na dobu vaření!

Ach ne, to není otázka štěstí! Někteří mají tendenci spoléhat na svou intuici, jiní věří, že lepší je rýže al dente. Ale znovu je třeba dodržovat pravidlo. Ideální vaření trvá 20 až 25 minut. To znamená, že je nezbytné často kontrolovat stav vaší rýže, protože každý druh vyžaduje jiné vaření. V ideálním případě si přečtěte návod na zadní straně krabice, abyste neudělali chybu. Například vědět, že hnědá rýže se vaří dvakrát tak dlouho.

  1. Do hrnce nalijte citronovou šťávu
Rýži pokapeme citronovou šťávou

Co s tím má společného citron? Ale ano, je to další dobrý tip, jistě málo známý, ale velmi užitečný. Díky kyselině citronové obsažené v tomto citrusovém ovoci také zabráníte přichycení rýže ke dnu pánve. Stačí přidat šťávu z čerstvě vymačkaného citronu ještě předtím, než dojde k varu. Poté namočte předem propláchnutou rýži. Citron bude mít stejný účinek jako olivový olej: už žádná ta hromada kašovitých fleků, které odmítají vzlétnout!

  1. Pod víko položte utěrku

Tato metoda je užitečná pouze během závěrečných fází vaření rýže. Cílem je přikrýt hrnec čistou utěrkou těsně pod poklicí, aby se zachytil kondenzát, který obvykle padá na rýži.