Je váš košík s ovocem neustále napadán parazity? Víte, ty drobné hnědé broučky, které si často pleteme s komáry. Ve skutečnosti se jim říká „ovocné mušky“. V absolutním vyjádření jsou tito malí stvoření neškodní, nekousnou vás, pokud se toho obáváte. Ale ve skutečnosti jsou extrémně nepříjemné, protože se hromadně shromažďují kolem vašeho ovoce a mohou přenášet nemoci. Dost na odstranění chuti k jídlu!

Úskalí č. 1: Jablečný ocet a prostředek na nádobí

Abychom se rozloučili s ovocnými muškami, zde je první past, která se snadno vyrábí, ale přesto je výkonná. Jako bonus vás to nebude stát moc: Jablečný ocet a prostředek na nádobí už asi doma máte.

Lapejte ocet a saponát, abyste se zbavili much

Jak to udělat?

 1. Vezměte sklenici, nalijte do ní trochu jablečného octa a pár kapek mycího prostředku na nádobí. Obě ingredience dobře promíchejte a nádobu přikryjte fólií.
 2. Potom pomocí špendlíku propíchněte do listu malé otvory, dostatečně velké, aby jimi mohly proletět mouchy.
 3. Poté fólii zajistěte kroužkem víka sklenice, ale nešroubujte ji úplně. K tomuto kroužku připevněte pomocí gumičky další kus hliníkové fólie. I v této části opatrně propíchněte otvory (mezi 1.  a 2.  vrstvou fólie by měla být malá mezera ).
 4. Ale pozor, nedělejte do alobalu otvory navíc. Otvory nemusí být vzájemně zarovnány, jinak mohou ovocné mušky vylézt více.

FYI

Proč je tato metoda účinná?

Jednoduše proto, že ovocné mušky přitahuje vůně kvašení. A náhodou milují fermentovanou vůni jablečného octa. Myšlenka je tedy navnadit je touto přísadou, kterou milují, a jakmile budou ve sklenici, nebudou se moci snadno dostat ven kvůli vrstvám fólie. Jakmile jsou uvězněni uvnitř, dokud neodstraníte víko, skutečně nemají úniku. A mýdlo na nádobí je také pomáhá rychleji zabít.

Tip:  Pokud vaše past nefunguje, jak chcete, přidejte více mýdla s ovocnou příchutí.

Past č. 2: plastová láhev

Tato další oblíbená metoda zahrnuje výrobu pasti z plastové láhve. Uvidíte, že je snadné si s tím pohrát.

Past na plastové láhve k odstranění much

Jak to udělat?

 1. Udělejte několik malých otvorů ve víčku láhve na sodu nebo minerální vodu (2 litry).
 2. Našroubujte zpět víčko, odřízněte horní třetinu láhve a dejte ji stranou. Na dno lahve nasypte atraktivní návnadu: například jablečný ocet, ovocnou šťávu, víno nebo pivo.
 3. Poté otočte vršek lahvičky dnem vzhůru a postavte ji dnem vzhůru uzávěrem, jako byste tvořili trychtýř směrem dolů.
 4. Horní část lahvičky zalepte páskou, aby správně držela.
 5. Jediné, co musíte udělat, je umístit past blízko místa, kde se ovocné mušky obvykle shromažďují.

FYI

Proč je tato metoda účinná?

Stejný princip, tento hmyz bude následovat svůj čich přímo k této pasti. Ovocné mušky budou ke sladké, octové tekutině přitahovány jako magnet. Budou se moci snadno vmáčknout, ale tvar trychtýře jim zabrání v úniku. A brzy se úplně zaseknou! Výhodou této metody je, že se nebudete muset starat o čištění. Láhev budete moci vyhodit a poskládat další past.

Past #3: Kužel a papírová nádoba

Ani výroba naší nejnovější techniky není složitá. K odchytu těchto škůdců potřebujete jednoduše papírový kornout a sklenici.

Past s papírovým kornoutem a sklenicí k odstranění much

Jak to udělat?

 1. Vytvořte papírový kornout s malým otvorem na dně. Musíte ji vložit do sklenice, ale ujistěte se, že se úplně nedotýká dna. Nezáleží na tom, zda je kužel mnohem větší než nádoba. Ve skutečnosti by strany kužele a okraj sklenice měly tvořit jakýsi spoj bez jakýchkoliv mezer.
 2. Boční stranu papírového kornoutu přilepte, aby držel tvar, a odložte stranou.
 3. Poté uchopte zbytky ovoce a vložte je na dno sklenice. Poslouží i slupky z jablek nebo banánů.
 4. Nakonec umístěte papírový kornout na místo a přilepte jej kolem sklenice, aby byla bezpečně uzavřena.

FYI

Proč je tato metoda účinná?

Zbytky slupky a ovoce v této pasti budou neodolatelně přitahovat malé mušky. Zvláště pokud jsou velmi šťavnaté, jako například ananas, zřejmě jedno z jejich nejoblíbenějších plodů. Když zkombinujete velikost malého vchodu pasti s tvarem vytvořeným papírovým kuželem, bude pro ně obtížné, ne-li nemožné, najít cestu zpět k východu. Sázka se vyplatila!

Důležité:  Ujistěte se, že díru v papírovém kornoutu neuděláte příliš velkou, jinak nebudou mít mušky problém přilétat a odcházet.

Poznámka : Pokud máte pocit, že tyto domácí pasti nejsou tak průkazné, jak byste si přáli, pak stále existuje řešení nákupu komerčních pastí v obchodech. To znamená, že pokud jde o účinnost, jsou všechny stejné. Ale možná máte skutečnou invazi domů. V tom případě je dobré vzít všechny možnosti!

Praktické rady: kroky, které je třeba podniknout k předvídání invaze ovocných mušek

Nyní, když máte ty nejlepší pasti na ovocné mušky, uleví se vám, když tento problém vymýtíte doma. Alespoň dočasně. Protože, pokud se hrozba opakuje, bylo by také dobré přijmout určitá opatření, která by invazi předvídala a zastavila ji u zdroje.

Mějte na paměti, že tyto DIY pasti budou skutečně účinné pouze tehdy, pokud si každý den vytvoříte dobré návyky. Tady nějaké jsou:

 • Potraviny omyjte a chlaďte, když je přinesete domů (protože ovocné mušky se často nosí v produktech). Mějte na paměti, že čím déle je necháte dozrát při pokojové teplotě, tím více budou tyto škůdce přitahovat. Nemluvě o tom, že vajíčka mušek, kladená na povrch, se mohou vylíhnout a rychle se přeměnit v dospělé mouchy.
 • Nenechávejte sklenice s ovocnou šťávou, vínem nebo pivem co možná nejvíce venku. Nezapomeňte také láhve před recyklací vždy dobře opláchnout. Pokud nejsou řádně umyté, sebemenší zbytky by mohly přilákat ovocné mušky.
 • Ujistěte se, že zbytky jídla neuchovávejte na kuchyňské lince, ve dřezu nebo na jídelním stole. A pokud máte kompostér, kontrolujte, zda nedochází k úniku a pravidelně jej vyprazdňujte.
 • Vyprazdňujte popelnice častěji, aby se vám nehromadily odpadky. Ujistěte se, že je vždy pevně zavřete víčky. A pečlivě je čistěte, abyste nepřitahovali parazity.
 • Často čistěte odtok kuchyňského dřezu a odpadky, abyste nehromadili hnijící zbytky jídla. Řekněte si, že toto je příznivá živná půda pro ovocné mušky.
 • Chcete-li se jich zbavit, je vždy moudřejší odhalit zdroj těchto ovocných mušek. Nezaměňujte však s tradičními muškami.

Časté dotazy

Jaký je nejrychlejší způsob, jak se zbavit ovocných mušek?

Udržet ovocné mušky pryč není samozřejmostí. Budete muset maximalizovat své úsilí: hygiena a dezinfekce jsou vaše hesla. Nejprve musíte identifikovat a pokusit se odstranit potenciální zdroje ovocných mušek. Odstraňte tedy vše, co by je mohlo přitahovat, a ovoce řádně uskladněte. Odtud začnou tyto nežádoucí jevy mizet. Pasti samozřejmě mohou proces urychlit tím, že nachytají všechny zbývající mouchy.

Která návnada ovocné mušky nejvíce přitahuje?

Předně dobrá zpráva je, že není těžké je nalákat. Neodolatelně je přitahuje zralé (nebo i nahnilé) ovoce a vše, co zavání kvašením. Milují také jablečný ocet, šťavnaté kousky ovoce a ananasové kůry.

Proč mám v koupelně ovocné mušky?

Obvykle jsou ovocné mušky nejvíce viditelné v kuchyni nebo kdekoli jinde, kde se nacházejí fermentované potraviny. Pokud je to blízko koupelny, najdete nějaké také. Ale pokud si všimnete trvalé přítomnosti v této části domu, pravděpodobně se jedná o „odtokové mouchy“. Lze je snadno zaměnit s ovocnými muškami. Tento hmyz se však vyznačuje prašným, můřím vzhledem, s tykadly podobnými peří.

Je jedlá soda dobrý způsob, jak se zbavit ovocných mušek?

Samozřejmě, pokud jsou vaše odtoky pravidelně čištěny a sanitovány, budete moci problém více kontrolovat a méně cítit ovoce a drenážní mouchy. Na parazity skutečně existuje praktický lék: 1/2 hrnku jedlé sody, 1/2 hrnku soli a 1 hrnek octa. Je to ideální řešení pro časté čištění odtoků a zároveň hubení larev drenážních much. Aplikace je velmi jednoduchá: směs nalijte přes noc a nechte klidně působit. Druhý den vroucí vodu slijte do odpadu. Ucítíte jasný rozdíl! Tip: pokud budete pravidelně čistit odtoky, bude problém s mouchami vzdálenou vzpomínkou.

Fungují tyto pasti i na jiné škůdce?

Tyto pasti se zaměřují především na ovocné mušky, ale mohou přitahovat i jiný hmyz, jako jsou například komáři. To znamená, že stále existuje mnoho jednoduchých, zcela přirozených řešení pro odpuzování jiného létajícího hmyzu, jako jsou houbové komáry a drenážní mouchy. Protože všechny druhy škůdců jsou různé, musí být ochrana proti škůdcům přizpůsobena každému druhu.