Vlhkost se často objevuje v našich domovech a tajně číhá kolem oken a arkýřů, zejména během chladné zimy. Tento nechtěný průnik není nic jiného než černá plíseň, nežádoucí host, který se navzdory nám zve dovnitř. Ale co lze udělat pro zastavení těchto škodlivých spor? V tomto článku odhalujeme závoj původu tohoto fenoménu a sdílíme tipy, jak jej překonat během zimní sezóny!

Problém s plísněmi kolem oken

Nalezení plísní ve vaší domácnosti není zdaleka neobvyklé, zejména ve vlhkých místnostech, jako jsou koupelny, kdy teploty klesají. Okna s jednoduchým zasklením, která jsou zranitelnější vůči hromadění vlhkosti, a tím i růstu plísní, nejsou jediná postižena; Tyto nevzhledné černé skvrny mohou také trápit dvojitá skla.

Ve skutečnosti, ačkoli přítomnost plísní není vždy alarmující, stále může představovat  zdravotní riziko , zejména pro lidi, kteří trpí astmatem, ekzémem nebo dýchacími problémy.

Ve skutečnosti, jak uvádí Agentura pro ochranu životního prostředí Spojených států, „plíseň může vyvolat epizody astmatu u lidí s citlivým astmatem“. Podobně „lidé s astmatem by se měli vyhýbat kontaktu s plísní“.

Strategie prevence

  1. Použití ventilačních otvorů

Otevření oken dokořán v chladném počasí nepřichází v úvahu, i když to pomáhá větrat. Naštěstí moderní okenní otvory poskytují  dostatečné proudění vzduchu, aby omezily růst plísní a plísní.  Je proto vhodné je nechat otevřené, aby bylo zajištěno optimální větrání.

  1. Stěhování pokojových rostlin
https://9faffd080d2b7227b50c5ccf8f5c2a9d.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Zatímco pokojové rostliny zkrášlují náš životní prostor a pročišťují vzduch,  jejich blízkost k oknům může zhoršit vlhkost v místnosti . Přes zimu je proto vhodné držet je dál od oken.

  1. Použití odvlhčovače

Pro boj s vlhkostí, zejména v kuchyních a koupelnách ,  je efektivním řešením použití odvlhčovače . Pro minimalizaci vlhkosti je dobré jej spárovat s odsávacími ventilátory.

Likvidace stávající plísně

Chcete-li  se zbavit plísní již přítomných na oknech , jednoduché řešení z bílého octa dělá zázraky!

Jak pokračovat?

  1. Než začnete, chraňte se rukavicemi, aby nedošlo k podráždění pokožky.
  2. Na skvrny vydatně nastříkejte ocet.
  3. Nechte hodinu působit.
  4. Poté očistěte kartáčkem a teplou vodou.
  5. Vše, co musíte udělat, je otřít a osušit čistým suchým hadříkem.

Zvláštní pozornost věnujte dřevěným oknům a dveřím

Na rozdíl od PVC rámů jsou dřevěné rámy díky své pórovitosti náchylnější k plísním. Dřevo zadržuje vlhkost a podporuje růst plísní. Preventivním řešením by bylo  natřít nebo namořit tyto dřevěné rámy a ujistit se, že jejich spoje jsou čisté a suché .

Použitím těchto tipů lze účinně odrazit hrozbu černé plísně kolem oken a zachovat zdraví a estetiku našich interiérů.