Pokud máte zelený palec a máte doma zahrádku nebo krásný zeleninový záhon, jistě víte, že plevel je skutečná noční můra. Na cestičkách, mezi kamennými deskami vaší terasy nebo zahrady vám dává zabrat obávaný plevel. A navzdory ručnímu pletí tyto plevele rostou velmi rychle. Dobré zprávy! S plevelem můžete bojovat přírodními ingrediencemi, které už pravděpodobně máte doma, jako je jedlá soda a bílý ocet, a proměnit váš zelený prostor v rajskou zahradu…

Proč používat ekologické metody k odplevelování?

Plevel jsou nežádoucí rostliny, které rostou na zahradě v blízkosti výsadeb, květin a zeleniny. I když se mohou zdát nevinné, plevel škodí zdraví a vitalitě vašich rostlin, zabírá místo a živiny v půdě! Navíc nejsou hezké na pohled a snižují krásu vaší zahrady!

Nyní, abyste se zbavili plevele a zachránili svou zahradu před kolonizací, nemusíte sahat k agresivním chemickým herbicidům, které kromě toho, že jsou toxické pro vás a životní prostředí, jsou škodlivé i pro vaše rostliny samotné, protože je mohou spálit a způsobit jim ztrátu vitality. Kromě toho, pokud jde o přípravky na ničení škůdců, chorob nebo plevelů, je lepší zvolit přirozené metody prevence a kontroly. Jedlá soda a ocet jsou mezi nimi a nepředstavují žádná zdravotní rizika a pomáhají udržovat zdravé životní prostředí.

Jak si připravit přírodní hubič plevele s jedlou sodou?

Krabička jedlé sody

Jedlá soda, známá také jako hydrogenuhličitan sodný, je účinný přírodní hubič plevele. Je to fytotoxický produkt, který poškozuje růst rostlin. Vysušuje nežádoucí rostliny absorbováním vody z jejich buněk a likviduje je.

Jak to udělat?

 1. Zalévejte plevel, aby se namočil, aby jedlá soda ulpěla na listech a půdě;
 2. Na každou cílenou bylinku nasypte asi lžičku jedlé sody, aby se obalila produktem;
 3. Pokud po několika dnech čekání nevidíte žádné výsledky (vadnutí nebo hnědnutí listů), postup opakujte;
 4. Pokud máte na zahradních cestičkách plevel, nasypte mezi dlažbu jedlou sodu. Zahubí plevel a zabrání mu v růstu.

Nejlepší je použít tuto metodu mimo trávníky a výsadby. Mimochodem, dokud déšť nesmyje jedlou sodu, nedoporučuje se na ošetřované místo nic dalšího sázet.

Jak si vyrobit domácí hubič plevele s bílým octem?

Naneste ocet na plevel

Bílý ocet obsahuje kyselinu octovou, která má schopnost spálit listy plevele; Ty druhé oslabují a nakonec zemřou. Je třeba poznamenat, že ocet je nejužitečnější na mladé širokolisté plevele. U vysokých nebo hluboce zakořeněných rostlin může být potřeba několik aplikací, aby správně fungovaly. Je to vyčerpávající práce než metoda jedlé sody, ale je to dobré řešení pro hubení plevele, pokud nechcete, aby vaše půda byla pro rostliny nehostinná.

Jak to udělat?

 1. Nalijte 2 šálky bílého octa do rozprašovače;
 2. Přidejte 2 lžíce saponátu na nádobí, aby sprej přilnul k listům a narušil jejich ochrannou vrstvu;
 3. Nastříkejte roztok na plevel a vyhněte se postřiku vašich vzácných rostlin;
 4. Ocet se v půdě rychle rozkládá, ale s výsadbou čehokoli v oblastech postříkaných octem doporučujeme počkat týden.

Babiččin recept na hubení plevele

Míchání bílého octa a jedlé sody je dvojnásob pohodlné řešení pro odpuzování plevele! Umožní vám zabít dvě mouchy jednou ranou spálením listů a dehydratací rostlin u kořene!

Jak to udělat?

 1. Použijte 1 díl jedlé sody a 2 díly octa;
 2. Před přidáním octa nasypte jedlou sodu do rozprašovače;
 3. Chystá se chemická reakce! Poté přidejte lžíci saponátu;
Směs octa, jedlé sody a mýdla na nádobí dejte do rozprašovače

 1. Zavřete rozprašovač a zatřeste s ním;
 2. Tímto roztokem dobře postříkejte plevel!

FYI

Další metodou je posypat plevel jedlou sodou a poté jej postříkat bílým octem. Přímo na nežádoucích rostlinách proběhne chemická reakce. Nechte působit a v případě potřeby opakujte.

Pamatujte, že ani potom nebudete moci dlouho nic zasadit!

Jaké jsou některé užitečné postupy nad rámec vašeho přirozeného hubiče plevele?

Kromě přírodní jedlé sody a octového repelentu proti plevelům existuje několik jednoduchých věcí, které můžete na zahradě udělat, abyste tento plevel udrželi pryč: Ručně vytrhávejte povrchový plevel a šetřete jedlou sodu a ocet na plevel s hlubokými kořeny, posekejte ho. trávník pravidelně do výšky 7,5-8 cm, aby se plevel nedostal, a plevel seřízněte, než půjde semeno atd.

Když přijde slunce a dobré počasí, trávíme více času na naší zahradě, procházkami nebo péčí o naše krásné květiny a rostliny! Takže chceme, aby tento prostor splnil naše očekávání a neměl kolem sebe žádné špatné rostliny! Doufáme tedy, že jste v tomto článku našli všechny užitečné informace, jak se toho zbavit!

Časté dotazy

Jaký jiný přírodní herbicid na hubení kořenů plevele?

Vroucí voda hubí i plevel a jeho kořeny! Mnoho odborníků to potvrzuje, včetně  Gena Lorraine , odborníka na zahradnictví, o kterém informovali naši kolegové z Express UK.

Vytrhněte kořeny plevele

Jak používáte vroucí vodu k hubení plevele?

Vařící voda zabíjí rostlinnou tkáň. Tento přípravek na hubení plevele se snadno vyrábí, snadno se používá ve dne i v noci, se slunečním světlem i bez něj! Jednoduše vařte trochu vody a nalijte ji dostatečné množství na listy bylinky. Pro přesné míření je nejlepší použít konvici s výlevkou!

Jak používáte propanovou svítilnu k hubení plevele?

Můžete skutečně pálit plevel! Používejte svítilnu opatrně, protože oheň může také zabít blízkou trávu a rostliny. Nikdy jej nepoužívejte v křovinatých oblastech náchylných k požárům!

Nejlepší místa pro jeho použití jsou oblasti bez rostlin, jako jsou praskliny na chodníku.

Jakou koncentraci octa bych měl použít, abych se zbavil plevele?

Koncentrace 5-10 % hubí plevele, které jsou teprve v prvních dnech života (2 týdny). Starší rostliny však vyžadují vyšší koncentrace. Je třeba poznamenat, že láhev domácího octa má koncentraci asi 5%.

Jaké jsou další přírodní herbicidy?

Esenciální oleje z hřebíčku, červeného tymiánu, saturejky a skořice se také používají k hubení plevele, protože jsou fytotoxické. To znamená, že při kontaktu se světlem mají schopnost dráždit a poškozovat buňky trávy.

Jak se vyrábí tráva?

Při plenění zahrady můžete postupovat 4 různými způsoby:

 1. Ručně trhejte plevel (z kořene),
 2. Plevel zakryjte mulčem nebo černým plastem, aby se nedostal ke světlu.
 3. Použijte přípravek na hubení plevele.
 4. Motyka plevele, tj. kypření povrchu půdy pomocí motyky nebo 3-hrotého drápu.