Vavřín, rostlina s mnohostranným využitím, přesahuje kuchyň a přináší výhody do každodenního života. I když je to často nepochopeno, jednoduchým trikem je umístit bobkové listy do skříně. Zjistit proč.

Vlastnosti a výhody bobkových listů

Vavřín, aromatická rostlina všeobecně oceňovaná a rozšířená v oblastech Středomoří, dalece přesahuje své využití v kuchyni. Esenciální olej extrahovaný z jeho listů a bobulí je pokladnicí s mnoha vlastnostmi. Mezi uznávané výhody vavřínu patří jeho trávicí a karminativní účinek, jeho expektorační síla, jeho adstringentní a protizánětlivý účinek, stejně jako jeho repelentní účinek proti parazitům a hmyzu.

Bobkový list v šatníku: rituál s mnoha ctnostmi

Mezi mnoha způsoby použití vavřínu je zvláště pozoruhodné umístění jeho listů do skříně. K čemu slouží:

  1. Vavřín pro parfém:  Sušené bobkové listy, nasypané v rozích šatníku nebo v kapsách oblečení, vydávají svěží a příjemnou vůni. Doporučuje se obnovovat listy každé dva týdny.
  2. Vavřín k odvádění vlhkosti:  V zimě tyto listy absorbují vlhkost. Umístěné s jedlou sodou v malých miskách uvnitř skříně, zabraňují růstu plísní a plísní a zároveň provoní prostor.
  3. Vonné sáčky do zálivu:  Vyrobte si vonné sáčky z bobkových listů, které zesílí příjemnou vůni ve vašem šatníku a zásuvkách.
  4. Vavřín proti molům: Bobkový list kromě omamné vůně působí jako přírodní odpuzovač molů a odrazuje moly, aby se usadili ve vaší skříni.

Jak vyrobit přírodní čistič šatníku z vavřínu?

  1. Připravte si přírodní mycí prostředek vyluhováním 5 bobkových listů v 500 ml vody,
  2. Přidejte jedlou sodu a marseillské mýdlo.

Tento roztok se po vychladnutí stává vynikajícím pro čištění, dezinfekci a parfémování nábytku a zásuvek.

Začleněním těchto jednoduchých tipů do vaší rutiny objevíte nečekané výhody bobkových listů, díky nimž se tato rostlina stane cenným spojencem ve vašem domě a zahradě.