Proč moje pračka zapáchá? 4 jednoduché a účinné tipy proti nepříjemným pachům

Proč moje pračka zapáchá? 4 jednoduché a účinné tipy proti nepříjemným pachům

Někdy pračka zapáchá a dokonce naše prádlo nasává nepříjemným zápachem. Tato nepříjemnost je často způsobena vlhkostí, která se hromadí v rozích zařízení. Ale nebojte se, nebudete muset měnit pračku. Tyto přírodní tipy vám pomohou vyčistit pračku tak, aby už nepáchla.

Vlhkost, která zůstává v pračce, plísně nebo dokonce usazeniny vodního kamene jsou zodpovědné za nepříjemné pachy, které se v pračce nacházejí a které ovlivňují i ​​prádlo. Čištění pračky je pak nutné k odstranění bakterií a nepříjemných pachů.

Jak vyčistit zapáchající pračku?

Čištění bubnu

Důkladně vyčistěte a vydezinfikujte buben pračky bílým octem. Za tímto účelem nalijte do bubnu 1 litr bílého octa a spusťte cyklus praní naprázdno při 90 °C, bez pracího prostředku.

Ocet je velmi oblíbeným všestranným prostředkem pro čištění pračky. Díky svým dezinfekčním vlastnostem a působení proti vodnímu kameni vám umožní vyčistit, odmastit, ale také odvápnit buben.

Pokud si všimnete, že je ve vaší pračce hodně usazená plíseň, nalijte do bubnu 3 litry bílého octa a přidejte 20 kapek esenciálního oleje z čajovníku. Ten má účinný protiplísňový účinek na překonání plísní. Poté spusťte stroj naprázdno na krátký cyklus při 60 °C.

K čištění bubnu pračky a neutralizaci nepříjemných pachů můžete použít také jedlou sodu. K tomu nasypte 1 šálek jedlé sody do zásuvky na prací prostředek nebo přímo do bubnu a spusťte krátký, mírně teplý prázdný cyklus.

Bílý ocet na čištění pračky - zdroj: aktivní

Čištění spoje

Vyčistěte těsnění bubnu starým zubním kartáčkem namočeným v bílém octě, abyste odstranili zbytky pracího prostředku a nečistoty. Poté jej otřete hadříkem z mikrovlákna. Pokud si všimnete, že jsou stále zanesené nečistoty, nasypte na houbu namočenou v bílém octě trochu jedlé sody a otřete ji přes těsnění bubnu.

Čisté těsnění pračky - zdroj: spm

Čištění filtru

Při špatné údržbě filtr ukládá vodní kámen a nečistoty, a to je to, co prádle zapáchá. Proto je důležité ji dezinfikovat. Chcete-li to provést, jednoduše vyjměte filtr a vyčistěte nečistoty a zbytky tam usazené pomocí zubního kartáčku s měkkými štětinami. Pak už zbývá jen vrátit na místo.

Čištění zásuvky na prací prostředek

Vyjměte tác a vložte jej do umyvadla naplněné horkou vodou, abyste uvolnili nečistoty. Poté vložte houbu namočenou v bílém octě do zásuvky na prací prostředek a nezapomeňte na rohy. Pokud zůstane špína, můžete na houbičku nanést kapku černého mýdla a tác znovu vyčistit. K odstranění nečistot z těžko dostupných koutů můžete použít i starý zubní kartáček.

Nyní, když je vaše pračka vyčištěná a zbavená nepříjemných pachů, je čas postarat se o prádlo, které je nasycené nepříjemnými pachy z vašeho domácího spotřebiče.

K tomu stačí prádlo vyžehlit v pračce. Pokud si všimnete, že pachy vašeho prádla jsou trochu silné, zvažte přidání šálku bílého octa a pár kapek levandulového nebo citronového esenciálního oleje do přihrádky na aviváž. Kromě toho, že neutralizuje nepříjemné pachy z vašeho prádla a provoní ho krásnou vůní, tento tip jej zjemní. Bílý ocet se ve skutečnosti  používá jako přírodní aviváž , protože rozpouští vodní kámen obsažený ve vodě, a tím změkčuje prádlo.

Prádlo v bubnu - zdroj: spm

Jak se vyhnout zápachu z prádla a pračky?

Po použití pračky nechte dvířka otevřená, abyste umožnili větrání a zamezili tak hromadění vlhkosti, která způsobuje plísně a nepříjemný zápach.

Pokud jde o prádlo, ujistěte se, že je po skončení pracího cyklu vyjmete přímo z bubnu. Udržování vlhkého prádla uvnitř pračky ve skutečnosti  podporuje množení bakterií a plísní, které způsobují nepříjemný zápach jak pro prádlo, tak pro pračku. Nakonec prádlo odkládejte jen tehdy, je-li zcela suché, jinak se opět ocitnete s prádlem, které zapáchá.

Tímto způsobem budete moci udržovat svou pračku tak, aby byla zachována její výkonnost a po každém praní bylo prádlo čisté a voňavé.

Hit enter to search or ESC to close.