Mezi létajícím hmyzem není jedním z nejobávanějších nikdo jiný než čmelák. S jeho hlasitým bzučením, jakmile se přiblíží, uskočíte a okamžitě zpanikaříte. Uklidněte se, nikdy vás bezdůvodně nenapadne! To znamená, že pokud má pověst člověka, který děsí lidi, je to proto, že jeho kousnutí může být nebezpečné. Ale buďte si jisti, že je to stále velmi vzácné. Nevadí, ty je u sebe nechceš! Nebojte se, existuje několik neomylných triků, jak se toho zbavit, a to dokonce bez použití chemikálií. Objevte naše domácí prostředky.

Co sršně nejvíce přitahuje?

Prostor pro procházení

Sršni mají ve zvyku stavět si hnízda v dutinách stromů a na jejich vrcholcích. Často také používají dřevovláknité desky pro stavbu sedadel na půdě nebo pod střechami. Pokud je váš dvůr dobře zásobený stromy a listím, není divu, že se tento hmyz objevuje.

V některých ojedinělých a zcela ojedinělých případech mohou být přitahováni k lidským obydlím, ale není třeba se jich příliš bát, protože nejsou agresivní a úmyslně vás nenapadnou. Pozorujete neustálý výskyt těchto sršňů na vaší zahradě? V tomto případě bychom se měli pokusit identifikovat, co je může tolik přitahovat. Zde je několik nápadů:

 • Sladké vůně : většinou ovocné, až nahnilé. Čmeláci milují hrozny, jablka, hrušky a třešně. Jako trik můžete tyto plody použít jako návnadu k jejich pasti.
 • Tento létající hmyz miluje  pryskyřičnou vůni  některých stromů , zejména šeříků, bříz, vrb a jasanů. Pokud je máte, je velká šance, že číhají.
 • Světla v domě : Večer, stejně jako u většiny hmyzu, bude sršně přitahovat světlo v obývacím pokoji nebo ložnici, pokud jsou okna otevřená.
 • Venkovní zdroje vody : fontány, nádrže na dešťovou vodu, bazén.
 • Skladování tlejícího dřeva  na zemi.
 • Najdete je někdy na zemi, zvláště v doupatech opuštěných zvířaty? Buďte opatrní, jakýkoli pohyb na povrchu může být interpretován jako ohrožení jejich bezpečnosti. Mohou se proto stát agresivními a nebezpečnými, zejména pro děti.

Jak plašíte sršně?

I když jsou prospěšné pro ekosystém a také vás zbaví otravných much, pokud se skutečně obáváte přítomnosti sršňů, můžete je přírodními metodami držet daleko od domova, aniž byste jim ublížili. Naše domácí tipy to perfektně poslouží!

1. Repelentní vůně

Všichni se bojíme bodnutí  od vos , včel nebo sršňů. A když kolem nás tento hmyz proletí, jsme okamžitě velmi vyrušeni. Co je nepříjemnějšího než obědvat na terase, grilovat nebo popíjet s přáteli, obklopeni těmito nechtěnými návštěvníky? Někdy je to dokonce k nevydržení, že? Není ale ani nutné používat silný režim. Proč se systematicky uchylovat k chemickým insekticidům, které je zabíjejí a znečišťují životní prostředí?

Věděli jste, že jednoduché přírodní příchutě je mohou velmi podráždit a vyděsit? Spolehnout se tak můžete například na sílu octa nebo hřebíčkového esenciálního oleje. Existuje celá řada ingrediencí, jejichž vůně jsou pro sršně nesnesitelné: citron, bazalka, máta, majoránka, tymián, pelyněk, eukalyptus, česnek, tea tree olej nebo aroma pražené kávy. Chcete si užít krásný slunečný den venku?

Jak to udělat?

 1. Stačí spálit pár kávových zrn v nádobě a vůně se rozšíří všude. Ujistěte se, že se tito škůdci znovu neobjevují.
 2. Stejně tak, když v okolí rozložíte půlky citronu ozdobené hřebíčkem, budete mít na pěkně dlouho klid.
 3. Pokud se vám podařilo najít vosí nebo sršní hnízda, zvažte jejich postříkání octem, nakonec je opustí.
 4. Ještě lépe, věděli jste, že v obchodech jsou k dispozici falešná hnízda? Stačí umístit tyto umělé předměty do určitých rohů, aby se zdálo, že toto území je již obsazeno.

2. Domácí past

V krásných letních dnech mnohem raději jíme venku, na zahradě nebo na terase. Je to samozřejmě mnohem zábavnější. Problém je, že na stole zůstávají slazené nápoje a ovoce. Výsledkem je, že všichni tito létající hmyz jsou pozváni, aby přišli a hodovali ve stejnou dobu. Jak jim tedy zabránit, aby se přiblížili? Musíte být chytří a používat metodu, která je již velmi oblíbená a osvědčená. Zahrnuje je nalákání slazeným nápojem ve sklenicích nebo sklenicích, abyste je chytili. Problém je v tom, že na rozdíl od much, které do něj často padají, sršni nebo vosy se dokážou dostat ven. Záměrem by tedy bylo vytvořit past, která by jim lépe čelila.

Jak to udělat?

 1. Vezměte si plastovou láhev minerální vody
 2. Odstřižený krk (bez kapuce)
 3. Umístěte jej dnem vzhůru do láhve, bude fungovat jako trychtýř, který zachytí hmyz.
 4. Když dovnitř nalijete trochu sladké šťávy, bude to perfektní návnada, která je přiláká.

3. Rostliny

Levandule ve sklenici

Ach ano, samozřejmě, můžete také počítat s pomocí některých  rostlin  , jejichž vůně tento hmyz magicky drží pryč. Patří mezi ně levandule, máta, majoránka, tymián, některé druhy muškátů, meduňka, tymián a dokonce i divoké macešky. Pokud je máte v květináčích, klidně je umístěte na balkon, terasu, parapet i na zahradu. Za chvíli budete mít zase klid!

4. Káva

Jak jsme diskutovali výše, káva je účinný přírodní lék na včely, vosy, sršně a dokonce i na štěnice. A to díky jeho silnému a intenzivnímu aroma.

Jak to udělat?

 1. Ke spálení hustého kouře v okolí stačí jen pár zrnek. A brzy se můžete rozloučit se všemi těmi útočníky!
 2. Některé umístěte do ohnivzdorné nádoby nebo popelníku a postavte je na okenní parapet nebo na zahradu.

5. Okurkové slupky

Okurkové slupky

Ještě překvapivější je, že slupky okurky jsou také známé tím, že tento hmyz zastrašují. Jednoduše je umístěte kolem lehátek na zahradě nebo na okenní parapety. Bude to super pohodlná bariéra!

6. Kafrové nebo naftalenové tablety

Další osvědčená metoda: tyto tablety mají silnou vůni, silnější než samotný česnek, a dokonale odradí sršně, aby vás obtěžovali. Umístěte je do malých sáčků a uchovávejte je blízko dveří nebo oken.

FYI

A konečně, prevence zůstává nejhrozivější zbraní, jak zabránit létajícímu hmyzu proniknout do domu nebo postavit hnízdo. Zveme vás proto, abyste investovali do dobrých moskytiér, které si nainstalujete na okna. Nezapomeňte také utěsnit případné praskliny podél obvodových stěn tmelem nebo tmelem. Stejně tak dutiny ve stěnách musí být vyplněny expandovanou pěnou. Pravidelně kontrolujte podkroví nebo okenice, to jsou oblasti, kde se často tvoří hnízda. Ach ano, další důležitý bod: dbejte na to, abyste nenechali povalovat sladké látky, maso, ovoce nebo nápoje.