Tak chutné, chutné a uhasí žízeň (koneckonců 96 % vody!), okurky jsou skvělé pro vaše zdraví. Čistí tělo a usnadňují střevní průchod. Věděli jste, že jde také o detoxikační antistresové jídlo, které tiší úzkost? Ano, okurky mají jen ctnosti. Můžete ho jíst samotné, v salátech, smoothies, polévkách nebo i ve sklenicích. Ale ta velká otázka, která se spontánně vynořuje: jak to udržet čerstvé a křupavé co nejdéle? Odpověď je hned níže.

Jak skladujete okurku mimo lednici?

Čerstvé okurky

Zapřísáhlým nepřítelem okurky není nikdo jiný než teplo. Vzhledem k tomu, že je nasáklý, je pravděpodobné, že se rychle svraští a ztratí svou tekutou konzistenci. Aby si tedy zachovaly svou čerstvost a křupavost, měli byste okurky vždy skladovat ve stínu. Existuje ale také několik malých triků, jak zachovat jejich vlastnosti co nejdéle. Tady nějaké jsou:

 • Cukr a sůl
Okurka s miskou cukru a miskou soli

Jak si zachováte lahodně křupavou texturu okurky?

Jak to udělat?

 1. Marinujte ho v troše cukru a zůstane hezky křupavý.
 2. Dokonce i slavný americký šéfkuchař a kritik jídla Andrew Zimmern, jehož televizní programy jsou v módě, doporučuje okurky nasolit těsně před jejich přípravou a nechat je pár minut na talíři.
 3. Získáte perfektní konzistenci pro vaše saláty!
 • Igelitová taška
Okurka v plastovém sáčku

Koupili jste si nějaké kypré okurky? Zabalte je do plastového sáčku. Neuzavírejte ji příliš těsně, musíte nechat trochu vzduchu cirkulovat, aby se zabránilo kondenzaci vlhkosti kolem jídla. Pokud tedy máte pouze tašku na zip, nechte ji trochu otevřenou. Jako bonus, pokud jej dáte do lednice, bude chráněn před etylenovým plynem produkovaným některým ovocem, jako jsou melouny.

Pozor, pamatujte, okurky nesmí dozrát příliš rychle, jinak se zkazí dříve, než přijde čas.

 • bílý ocet
Vroucí ocet

Další praktická metoda je vše, co budete muset udělat.

Jak to udělat?

 1. Nalijte hrst octa na dno nekovového hrnce.
 2. Nahoru položte víko a položte okurky.
 3. Zakryjte je a zahřejte.
 • Marináda z octa, cukru a sóji

Jinak je můžete skladovat i marinované ve sklenici.

Jak to udělat?

 1. Vařte směs: 1/2 šálku cukru, 1/2 lžičky sójové omáčky, 1/2 šálku vody, 1 lžíce sójové omáčky
 2. Vařte, dokud se cukr nerozpustí.
 3. Poté nechte vychladnout.
 4. Okurku nakrájíme na kolečka (musí být ponořená).
 5. Jakmile sklenice vychladne, uchovávejte ji ve spíži po dobu 15 dnů (bude ji třeba každých 8 hodin otočit, aby byly chutě homogenní).

Časté dotazy

Proč byste nikdy neměli zmrazovat okurky?

Dal jsi je do mrazáku? To není dobrá volba, protože tato zelenina netoleruje příliš nízké teploty. V takových podmínkách rychleji ztrácí čerstvost. Mimochodem ani v lednici to při skladování v zásuvce na zeleninu, tedy kolem 9°C, není ideální. Ve skutečnosti by bylo nejlepší skladovat okurky v prostředí, kde je teplota kolem 40 ° F, například ve sklepě nebo ve spíži. Pamatujte, že při správném skladování mohou vaše okurky zůstat čerstvé až tři týdny.

Proč byste se měli vyvarovat lepení okurek v blízkosti jablek a rajčat?

Pokud nemáte jinou možnost, než je skladovat v lednici, nezapomeňte na zlaté pravidlo: nikdy je nestavte k rajčatům, jablkům nebo hruškám, které by mohly urychlit jejich zrání. To může způsobit, že okurky změknou a příliš rychle se kazí. Nakonec by bylo nejlepší je skladovat v igelitovém sáčku nebo uzavřené nádobě.