“Mami, tati, v kuchyni, v koupelně, pod mojí postelí je velký šváb…!” Už vás nebaví pořád poslouchat tento refrén? No, dobře, možná je čas přejít do útoku, ne? Vyzkoušeli jste všechno, ale nic nepomáhá, švábi se vždy vrátí? Nejsem si jistý, zda jsou vaše metody dobře cílené. Co kdybyste hledali řešení, jak je zakázat? Doporučujeme vyzkoušet naše doporučení.

Jaké druhy švábů doma najdete?

Ve vašich očích vypadají všechny stejně. Švábi představují tuto hrozbu, klid a hygienu vašeho domova! Víc jsme se shodnout nemohli. Ale měli byste vědět, že existuje několik druhů švábů, které se liší velikostí, tvarem a chováním. Bylo by zajímavé lépe identifikovat tento hmyz, který přichází zamořit váš domov, že? Forma rozmnožování, chování kolonií, mimo jiné, proto závisí na druhu švábů, kteří napadnou váš domov. Kromě toho, pokud jde o kontrolu škůdců, odborníci se nejprve snaží je identifikovat, aby odstranili jakoukoli přítomnost vajíček nebo larev, aby se problém odstranil.

– Americký šváb

Je to jeden z nejznámějších a nejběžnějších druhů na Zemi. Tento šváb se vyznačuje především svou velikostí, je mnohem větší a impozantnější než ti, kteří obvykle napadají domovy. Jeho reprodukční schopnost je vysoká: každý exemplář samice může mít až 150 mláďat švábů ročně. Ten, také známý jako “kanalizační šváb”, má zvláštní zálibu v horkých a vlhkých místech. Není divu, že se rozhodnou používat kanalizaci, topné potrubí nebo sklepy, i když si své hnízdo raději zřizují mimo domovy nebo podniky. Tento šváb má ve zvyku vstupovat do domů kanalizací a pomocí křídel klouzat na vysoké povrchy. A protože je to tak rychlé, není snadné se toho zbavit!

– Německý šváb

Velmi snadno se pozná, na rozdíl od amerického švába se německý šváb dívá dovnitř budov, aby si postavil své hnízdo, zejména v oblastech blízko spíže, aby měl snadnější přístup k potravě. Jak tento druh poznat? Je to velmi malý šváb, který nepřesahuje jeden a půl centimetru (i u dospělých jedinců). Jeho barva se pohybuje mezi světle hnědou a tmavě žlutou. Všimnete si, že má křídla, ale není to druh vyznačující se letem. Velká nevýhoda: jeho rozmnožování je závratné, za rok může naklást až 160 vajec. Jak to sledovat? Často se uhnízdí v trhlinách, v blízkosti motorů spotřebičů nebo ve stropních podhledech. A tento šváb se nejraději živí cukrem, tukem nebo hnijícím jídlem, a proto neustále visí poblíž popelnic.

– Orientální šváb

Jde o druh velkého švába, prakticky černého, ​​který u dospělých jedinců dosahuje délky až 2,5 centimetru. Neoznačuje se jako létající šváb, i když samci mají křídla a často vstupují do budov potrubím nebo trhlinami. Velmi výrazná vlastnost? Orientální šváb oproti jiným vydává silný a velmi nepříjemný zápach kvůli bakteriím, které žijí v jeho těle a které, jak je dobré vědět, se mohou přenést na lidi nebo domácí mazlíčky. Kde se to dá najít? Skrývá se ve sklepích, na vlhkých a tmavých místech, i když má tendenci hnízdit venku v živých plotech nebo kmenech stromů.

– Hnědý šváb pruhovaný

Mezi druhy malých švábů patří také šváb hnědý pruhovaný (Supella Longipalpa), který má docela překvapivé zvyky a vlastnosti. Především žije pouze v uzavřených prostorách a jeho rozmnožovací schopnost je velmi pomalá, proto je mnohem méně častá než ostatní druhy. Tento šváb je asi 1,5 cm dlouhý a naklade maximálně 16 vajec za chovnou sezónu. Morfologicky má světle hnědou barvu s řadou nažloutlých pruhů na hřbetě. K růstu a rozmnožování potřebuje teplo. A i když se vody bojí, je zvyklý zabydlet se v kuchyni. To znamená, že tento šváb jednoznačně preferuje krmení papírem, knihami, záclonami a jinými podobnými předměty.

Co přitahuje šváby k vám domů?

Zde jsou zdroje přitažlivosti, které je třeba vzít v úvahu, abyste je co nejlépe zajistili:

-Jídlo

Šváb na jídle

Není to tedy žádná záhada, už víte, že většina švábů neustále hledá potravu, aby přežili. A to samozřejmě není to, co vám chybí! Ještě horší je, že i ten nejmenší odpadek nebo drobek slouží jako pastva pro tento hmyz. Takže se nedivte, že budou číhat dál. Nejlepší, co uděláte, je pečlivě utěsnit všechny potraviny ve spíži, často vyprazdňovat odpadkový koš a vysávat drobky na podlahách, stolech a pracovních deskách. K ochraně potravin používejte především vzduchotěsné nádoby.

Poznámka:  Kupodivu švábi také jedí některé neočekávané látky, jako jsou vlasy, mýdlo a zubní pasta. Není tedy žádným tajemstvím, že nejlepší by bylo pečlivě uklidit svůj dům, abyste vytáhli koberec zpod nohou.

– Úniky vody

Voda je dalším životně důležitým zdrojem pro šváby uvnitř vašeho domova. Pokud tedy máte netěsné potrubí, místa, kde se shromažďuje nebo odkapává voda (pod umyvadly nebo ve sklepech), nyní je čas to opravit. Abyste se zbavili švábů, nezapomeňte rychle vyčistit úniky. Vyměňte vodovodní baterie a opravte všechny rohy, kde se venkovní voda pravděpodobně dostane do vašeho domova, například oknem nebo střechou. Rychlý tip: Pokud je váš sklep vlhký, zkuste použít odvlhčovač nebo kalové čerpadlo.

– Schovejte je

Pravděpodobně jste si všimli, že švábi šílí hlavně večer, že? A z dobrého důvodu mají během dne umění dobře se skrývat. A mimo jiné se rádi maskují v tmavých prostorách, zejména za hromadami kartonových krabic, pod novinami a jiným nepořádkem. Jsou to ideální úkryty pro šváby. Buďte chytřejší a zbavte se všech těch potenciálních úkrytů. Proč nerecyklovat všechny krabice místo toho, abyste je hromadili doma?

– Vstupní body

Šváb se vrací domů

Ach ano, nic jim neuteče, dokážou proklouznout i sebemenší dírou, kterou najdou. Poté uzavřete co nejvíce vstupních bodů: zakryjte mezeru mezi spodní částí dveří a podlahou a utěsněte otvory v základu.

– venkovní listí

Specialisté také doporučují udržovat okapy čisté a odstraňovat listy visící nad domem. Například nepřidávejte mulč, když to není potřeba.

Jak se zbavit švábů uvnitř domu?

Dobře, teď se pustíme do práce! Pokud hledáte tipy, jak se těch roupů konečně zbavit, máme pro vás řešení. A budete mít možnost vybrat si mezi přírodními nebo chemickými metodami, jak tyto škůdce vymýtit. Je jen na vás, abyste viděli, co vám nejvíce vyhovuje!

Zbavte se švábů přírodními triky

Ale ano, existuje řada domácích prostředků, které mohou tento hmyz zlikvidovat. A velké plus je, že většina z nich neškodí dětem ani domácím mazlíčkům. Rozhodně to stojí za vyzkoušení!

1. Borax

Prášek kyseliny borité

Nejspíš už nějaké máte doma. Ale co jste nevěděli, je, že tento prací prostředek je vynikající při hubení švábů. A pro dosažení nejlepších výsledků není nic lepšího než kombinovat stejné díly boraxu a cukru. Nalijte tuto směs všude tam, kde zaznamenáte pohyb švábů. Švábi, přitahovaní cukrem, k němu budou neodolatelně přitahováni, ale jakmile požijí borax, rychle se dehydratují… a můžete se s nimi rozloučit!

2. Kyselina boritá

Prášek kyseliny borité

Kyselina boritá je žaludeční jed, vůči kterému švábi nemají odolnost. Jak tedy dosáhnete svého cíle? Tentokrát smíchejte produkt se stejnými díly cukru a vody. Nalijte roztok do otevřené sklenice a umístěte ji tam, kde se tito paraziti vyskytují. Jakmile švábi směs spotřebují, budou vymazáni.

Poznámka:  Pokud nemáte po ruce kyselinu boritou, bude fungovat borax.

3. Křemelina

Křemelina

Křemelina je abrazivní prostředek, který se roztírá na povrchy navštěvované šváby. Poté se připojí k exoskeletu a způsobí latentní suchost. Podobně jako kyselina boritá je tato možnost pomalá, ale proti švábům hrozná. Ale ne moc. Mnoho lidí to ne vždy aplikuje správně!

Důležité:  použití insekticidních sprejů se nedoporučuje. Mlha často nepronikne do malých prostor a štěrbin, kde se švábi obvykle skrývají. Navíc se postupem času některé druhy stávají odolnými vůči určitým insekticidům, jako jsou pyretroidy.

4. Jedlá soda

Miska jedlé sody

Je to vzácný spojenec v každodenním životě v mnoha ohledech, ale jedlá soda má v rukávu více než jeden trik. To je pravda, zjistěte, že tuto látku pro domácnost můžete snadno přidat do svého arzenálu na hubení škůdců. Jeho prášková konzistence se velmi dobře hodí k cukru. Takže pokud tyto dva smícháte, švábi uvidí pouze oheň. A brzy, jakmile jedlou sodu spolknou, pokud zároveň konzumují vodu, jejich vnitřnosti nabobtnají a expandují, což je nakonec zabije.

Poznámka : Samotná jedlá soda však není tak účinná jako kyselina boritá. Pro optimálnější výsledek je ale můžete kombinovat.

5. Éterické oleje

Esenciální oleje se mohou hodit, pokud máte co do činění s nějakými ploticemi, které se do vašeho domova dostanou zvenčí. Můžete si tedy vyrobit sprej s alespoň 2,5 % esenciálního oleje smíchaného s vodou a poté jej nastříkat kolem oblastí, kam by se mohli švábi snadno dostat. Které oleje jsou nejvhodnější? Rozhodněte se pro aroma eukalyptu, oregana a levandule.

6. Rozdrťte to

Mačkání švába

Ano, není to váš oblíbený způsob, zvláště když většina lidí skáče a ani se neodváží přiblížit. Ale pokud jsou to malí švábi, méně děsiví než velcí, snadno na ně šlápnete. Řekněte si, že už je to o jednoho švába méně, kterého se musíte zbavit! A pamatujte si: po rozmačkání místo dezinfikujte antibakteriálním čističem, abyste zabránili šíření patogenů, které mohl plotice přenášet.

Pozn.:  jděte na volno, nebojte se na to šlápnout a vajíčka vypustit. Pokud prostory důkladně vydezinfikujete, nebudou žádné problémy.

Zbavte se švábů chemickými metodami

Hledáte triky na chemické bázi, jak vyřešit problém s ploticemi doma? Zde je několik způsobů, jak se jich zbavit.

1. Regulátor růstu hmyzu

Pokud máte doma šváby jako domácí mazlíčky nebo máte podezření, že se masově rozmnožují, byl by vítán regulátor růstu hmyzu (IGR), který by zamoření kontroloval. Je k dispozici v různých vzorcích, včetně sprejů, které obsahují pyriproxyfen, silný insekticid. I když tyto regulátory mohou být účinným kontrolním opatřením, nejlépe se používají v tandemu s produkty, které účinně eliminují dospělé šváby, včetně návnad, pastí a tekutých koncentrátů.

2. Stříkačka s gelovou návnadou

Proč vám bude injekční stříkačka velkou pomocí? Protože produkty na gelové bázi se budou moci snadněji dostat do některých těžko dostupných míst. Vždy je nejlepší pokrýt více oblastí, aby se plotice mohly dostat k návnadě. Také by bylo dobré nanést malé tečky gelu na místa, kde se švábi krmí, včetně rohů, pod skříně, v blízkosti trhlin a hran. Všimněte si, že návnadám může trvat jeden až tři dny, než tyto škůdce zabijí, což jim dává čas na to, aby potenciálně infikovaly další plotice současně.

3. Pasti na jedy a šváby

Jed na šváby a pasti na šváby lze snadno najít v obchodech a specializovaných prodejnách. Většinou jsou účinné okamžitě.

4. Lepicí proužky

Věděli jste, že je to nejbezpečnější a nejzajímavější řešení, jak se zbavit švábů? Tyto proužky lepidla se dodávají ve formě listů nebo trubek pokrytých lepkavou látkou. Pozoruhodné je, že tento hmyz chytí maximálně za jeden nebo dva dny. Tento trik samozřejmě nebude fungovat, pokud se stanete obětí velkého zamoření, ale alespoň vám prozradí, o jak špatný problém se jedná. Pokud si všimnete, že tyto gangy chytají spoustu švábů, bezpochyby máte invazi domů. V takovém případě by pomoc profesionála nebyla luxusem.

5. Najměte si profesionála

Když už mluvíme o odbornících, pokud jste vyzkoušeli různé metody, ale švábi se stále vyskytují, bylo by moudřejší zavolat profesionála, abyste se jich jednou provždy zbavili. To je jeho „práce“, bude dokonale vědět, jak je lokalizovat a trvale vykázat z vašeho domova.

Jak zabránit napadení švábem doma?

Nejde jen o získání těch nejlepších vyhlazovacích metod. Původní myšlenkou by bylo předvídat možnou invazi a zabránit masivnímu výskytu švábů v domácnosti. Ano, na vaší úrovni je třeba přijmout opatření. Postupujte podle průvodce!

1. Zkontrolujte své položky

Mějte na paměti, že krabice, obaly a dokonce i tašky s potravinami mohou ukrývat šváby hledající nový domov. Jinými slovy, kdykoli přinesete krabice zpět do vašeho domova, garáže nebo jakéhokoli skladovacího prostoru, pečlivě je prohlédněte. Zkontrolujte také všechny sáčky ze supermarketů a papírové (nebo kartonové) obaly ihned po jejich vnesení dovnitř. A rychle se zbavit všech těch obalových materiálů, které mohou tyto nežádoucí škůdce skrývat.

2. Udržujte svůj dům čistý

Čištění kuchyňského stolu

Znovu a znovu jsme to říkali: čím čistší dům, tím menší pokušení tam budou švábi zůstat. Pamatujte, že se mohou živit minimálním množstvím potravy a vody. Ano, k přežití často stačí malá hromádka drobků a pár kapek vody. Čištění je tedy nutné provádět velmi pečlivě! V prevenci hrají klíčovou roli správné postupy čištění, jak uvnitř, tak venku. Takže ano, chce to z vaší strany trochu úsilí, ale řekněte si, že to stojí za to. Například, aby nedošlo k zamoření, kuchyně musí být vždy perfektní. Nikdy nenechávejte zbytky jídla kolem obývacího pokoje a ložnic. Koupelny důkladně čistěte a pravidelně vysávejte, abyste odstranili vaky od vajec a určité části těla švábů. Nakonec se také doporučuje časté čištění povrchů kontaminovaných tímto hmyzem.

3. Prevence v kuchyni

V noci, když spíte, švábi hodují v kuchyni. Protože i když je relativně čisto, plíží se do odpadkových košů, pracovních desek, dřezů a odpadů a hledají nějaké zbytky jídla. Nechat proto dřez plný špinavého nádobí je jako dát jim skříňku se vším, co můžete sníst! Vzhledem k tomu, že švábi jsou noční, je důležité před spaním vyloučit všechny zdroje potravy. Jděte ještě o kousek dál: umyjte příbory, udržujte dřez čistý a suchý, čistěte pracovní desky dezinfekčním sprejem, nenechávejte podlahu špinavou a vysypte odpadkový koš. Ach ano, nezapomeňte také vyčistit zbytky mastnoty ve spotřebičích a kolem nich. Nakonec podlahu v kuchyni každý večer vysajte, aby je nepřitahovaly drobky.

4. Omezte stravování na jednu místnost

Logicky řečeno, pokud se švábi tolik zaměřují na kuchyni, je to jednoduše proto, že tato místnost je plná jídla. Zde ukládáte veškeré jídlo. Ale nenechte se mýlit, tento hmyz může zamořit jakoukoli místnost v domě, včetně ložnic. Jednoduše jezte jídlo v obývacím pokoji nebo si vždy dejte malé občerstvení ve svém pokoji, abyste přilákali tyto hladové lidi. Zkuste se tedy držet na jednom místě pro jídlo a co nejvíce omezte zbytky jídla a pití do různých koutů domu. Ušetří vám to i pracnější úklid. A aby to fungovalo, musí toto pravidlo platit pro všechny členy rodiny!

5. Optimální uchování potravin

Přes den tráví švábi většinu času odpočinkem v malých štěrbinách ve skříních, dutinách zdí a dalších tmavých místech nedaleko od zdrojů potravy a vody. To jim umožňuje zploštit svá těla, aby se vešla do otvorů v lepenkových obalech potravin a srolovaných plastových sáčcích. Rádi se také usadí na dřevě nebo papíru. Je také možné, aby se tito škůdci dostali k baleným potravinám a zmizeli, aniž by byli spatřeni. Jak tedy vidíte, nejlepším řešením by bylo investovat do vzduchotěsných nádob, které ochrání veškeré vaše jídlo (dokonce i vaše domácí mazlíčky).

6. Hledejte vstupní body

Američtí švábi se často dostávají do domů zvenčí, zatímco němečtí švábi obvykle pronikají štěrbinami a štěrbinami mezi stěnami vícebytových domů. Záměrem by tedy bylo najít způsob, jak efektivně eliminovat tyto společné vstupní body, aby se zabránilo invazi. K tomu doporučujeme utěsnit všechny trhliny, zejména mezi jednotkami kolem spojů potrubí a stěn. Zvažte také kontrolu soklových lišt, inženýrských potrubí a prolézacích prostor, zda neobsahují díry. Také se ujistěte, že vaše okna a dveře jsou bezpečné. V případě potřeby nainstalujte těsnění, aby se zabránilo tvorbě trhlin.

7. Odstraňte úkryty ze země

Zaneřáděný domov může být zralý na napadení švábem. To jim nejen usnadňuje schování, ale také je pro vás obtížnější je sledovat. Pamatujte, že se při čekání na krmení snadno schovají na teplých a tmavých místech. Dbejte tedy na to, aby na podlaze nebyl karton, papír nebo jiné předměty, které pro ně mohou sloužit jako úkryt. Především se vyvarujte ponechání krabic nebo nádob s (domácím) jídlem v kuchyni, na jejich oblíbeném místě.

8. Zkontrolujte exteriér a zahradu

To je důležitý bod: je nutné zabránit švábům, aby zamořili interiér. Jaké kroky je třeba podniknout? Za prvé, nenechávejte jídlo „povalovat se“ na dvoře, verandě a dalších prostorách, které by mohlo přilákat zahradní plotice a přinést je do vašeho domova. Necháváte psí misky s jídlem venku? Nezapomeňte je vždy v noci vyprázdnit. Máte-li venkovní popelnice, dbejte na to, aby jejich víka dobře přiléhala a především aby nebyly umístěny u vchodových dveří. Mějte také na paměti, že rostliny a vegetace tvoří pro tyto tvory skvělé úkryty. Řešení? Je to jednoduché: odstraňte ze stěn hustou vegetaci. Seče plevel, vinnou révu a hustou trávu. Vysoké keře nebo květiny nesázejte přímo ke stěnám. A neskládejte palivové dříví na verandy nebo paluby na dlouhou dobu.

Časté dotazy

Kde jsou hnízda švábů?

Švábi nacházejí své preferované prostředí ve dvou hlavních podmínkách: vlhko a tma. Tento hmyz miluje místa, kde může najít spoustu potravy, jako jsou popelnice, zbytky jídla v neumytém nádobí, otevřené spížní nádoby atd.
Nejlepší je tedy začít s kontrolou v kuchyni, která je oblíbeným místem, kde se tito tvorové schovávají a krmí. Nezapomínejte ale, že švábi se obvykle schovávají na nejméně frekventovaných místech: v těch nejmenších zákoutích, pod spotřebiči, v rozích umyvadel a dokonce i ve štěrbinách mezi dlaždicemi.

Zde jsou některá z míst v domě, kde mohou být švábi (a jejich hnízda).

Uvnitř kuchyně:

 • Zákoutí ve skříních.
 • Ve spodní části šuplíků.
 • Ve spíži.
 • Pod lednicí nebo i za ní.
 • Ve spárách a štěrbinách dlaždic.
 • Pod umyvadlem.
 • Za nebo pod pračku, pračku a myčku.

V koupelně:

 • Ve falešných stropech.
 • V prasklinách na stěnách nebo dlaždicích.

Další prostory domu:

 • Jakékoli praskliny ve stěnách.
 • Uvnitř papírové a kartonové krabice.
 • V suterénu (kvůli vlhkosti).
 • V prádelně.
 • V potrubí a kanalizaci.
 • Pod dřevěný nábytek nebo plastové prvky.
 • V dřevěných lištách a soklových lištách.
 • Pod dveřmi, okny a jinými tmavými prostory.

Jaký je rozdíl mezi švábem a švábem?

Žádný, to jsou dvě jména pro stejný hmyz.

Jaký zápach děsí šváby?

Naštěstí je některé vůně odrazují od poflakování a drží je stranou. Abyste je udrželi na uzdě, vsaďte na následující duo: vavřín a okurka. Jinak jsou na tom i další přírodní repelenty jako kočičí šanta, třesavka nebo esenciální oleje z česneku, levandule, eukalyptu nebo rozmarýnu. Umístěte je blízko dveří a oken, abyste je odradili od vstupu do vašeho domova.