Jak přicházejí chladné dny, vlhkost uvnitř vašeho domova se zvyšuje, což může být škodlivé pro vaše zdraví a podporovat růst plísní. Ke snížení úrovně vlhkosti má mnoho z nás tendenci používat komerčně dostupné odvlhčovače. Věděli jste však, že se můžete zbavit vlhkosti a osvěžit svůj domov pouze dvěma ingrediencemi, které už pravděpodobně máte ve spíži? Dobře, ano! Pojďme se na to společně podívat!

Jak vyrobit dózy s vůní proti vlhkosti?

K přípravě domácího odvlhčovače budete potřebovat:

Ingredience

 • 500 g hrubé soli
 • 3 sáčky ochuceného čaje.
 • Esenciální olej dle vlastního výběru

Jak to udělat?

 1. Začněte tím, že vezmete igelitový sáček a vyříznete dva čtverce dostatečně velké, aby zakryly okraje dvou skleněných nádob, a pokuste se do nich umístit rozměry přibližně 15×15 cm.
 2. Poté do každé ze dvou sklenic přidejte 250 gramů soli a jeden a půl čajového sáčku.
 3. V tomto okamžiku zatřeste sklenicemi, aby se přísady promíchaly, a poté dovnitř nalijte 5 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru.
 4. Nakonec už jen stačí plastové čtverečky připevnit gumičkou na zavařovací sklenice. Zavřete víko a nechte sklenice uzavřené po dobu 3 dnů, vždy je nezapomeňte protřepat, aby se ingredience dále promíchaly.
 5. Jako alternativu k plastovým čtvercům můžete jednoduše použít tenký proužek gázy.

Tady jsi! Váš vonný odvlhčovač je připraven k použití!

FYI

Připomínáme vám však, abyste sůl vyměnili, když si všimnete, že je „mokrá“.

Jak používat dózy s vůní proti vlhkosti?

Vlhkost a plísně

Prodyšné vonné dózy jsou vhodným řešením pro snížení vlhkosti a nepříjemných pachů ve vaší domácnosti. Zde je několik tipů, jak je používat správným způsobem:

 • V koupelně : Koupelna je jedním z nejvíce vlhkých míst v domě kvůli páře vznikající při sprchování. Při sprchování je proto vhodné umístit sklenice na okenní parapety a odšroubovat uzávěr. To pomůže snížit vlhkost a vaši koupelnu provoní.
 • V ostatních místnostech : Kromě koupelny mohou být vlhkostí vystaveny i další místnosti v domě. Vaření například „zachytává“ páry vznikající při přípravě pokrmů. Pro odstranění smažených a uzených pachů doporučujeme umístit zavařovací sklenice k oknům, zejména večer, kdy vlhkost klesá. Pokud máte radiátory pod okrajem, bylo by nejlepší umístit sklenice přes okraje, aby teplo vydávané radiátory také pomohlo šířit vůni po celém domě.
 • Na prádlo: sklenice umístěte k nohám sušičky, aby absorbovaly vlhkost a rychleji sušily prádlo. Pro stejný efekt můžete použít i misky jedlé sody.