Broušení žiletek se může zdát jako profesionální oblast, ale věděli jste, že existuje několik jednoduchých triků, které můžete použít doma, abyste prodloužili životnost vašich jednorázových žiletek? V tomto článku prozkoumáme tři účinné metody ostření žiletek pomocí běžných věcí, které máte po ruce. Budete překvapeni, jak jednoduché jsou tyto techniky, které vám ušetří peníze a sníží dopad na životní prostředí tím, že se vyhnete vyhazování použitelných žiletek.

 1. Ostří žiletky jehlou

Jednorázové žiletky se často rychle otupí , ale pomocí jednoduché jehly je můžete vrátit do původního ostrého stavu.

Jak pokračovat?

 1. Břitvu pevně držte a na břity umístěte velkou jehlu.
 2. Poté jehlou třete čepele mírným tlakem asi minutu.
 3. Pokud je žiletka velmi tupá, prodlužte tento proces.
 4. V opačném případě položte jehlu na rovnou plochu, držte ji prsty a posuňte čepele podél jehly.

Nepravidelnosti na čepelích budou postupně mizet. Po těchto krocích získají vaše holicí strojky, i ty nejopotřebovanější, téměř novou účinnost.

 1. Nabrousit žiletku džínami

K  broušení žiletek  pomocí džínů budete potřebovat tuhou kartonovou trubici malého průměru (jako je role alobalu nebo plastového obalu) a kousek džínoviny.

Jak pokračovat?

 1. Vezměte tuhou kartonovou trubici o malém průměru a zabalte ji kouskem džínoviny. Ujistěte se, že vnější (hrubší) strana džínů směřuje dovnitř trubky.
 2. Tubu potaženou džínovinou pevně držte. S žiletkou klouzejte po džínách, od rukojeti ke špičce čepele. Tento pohyb musí být proveden v opačném směru k hraně lopatek, aby nedošlo k jejich otupení.
 3. Při čištění břitvu mírně nakloňte, aby se všechny břity rovnoměrně naostřily.
 4. Tento pohyb několikrát opakujte. Počet opakování bude záviset na opotřebení lopatek; Čím tupější budou, tím déle jim to bude trvat.
 5. Vyrobte si vlastní brousek na břitvy

Pokud jste ochotni vynaložit trochu více úsilí, abyste dosáhli dlouhodobých výsledků, můžete  si vyrobit vlastní ořezávátko z krabiček od sirek .

Jak pokračovat?

 1. Začněte řezáním tenkých proužků ze tří krabiček od zápalek. Ujistěte se, že jste odstranili přebytečný papír, aby zůstaly pouze proužky lepenky.
 2. Vezměte si kousek lepenky o něco širší než vaše břitva a asi 10 cm dlouhý. Na tento kousek kartonu přilepte lepenkové proužky vystřižené z krabiček od sirek, které položte po celé délce vedle sebe. Tyto proužky budou fungovat jako ostřící plocha pro vaše žiletky.
 3. Vše zpevněte přitlačením dalšího kousku kartonu na nalepené proužky, zajistíte tak dobrou přilnavost.
 4. Před použitím ostřícího zařízení nechte lepidlo zcela zaschnout.
 5. Potom jednoduše přejeďte břitvou přes ořezávátko asi 30 až 50krát.
 6. Pokud je holicí strojek velmi starý, bude jeho nabroušení trvat trochu déle.

Tato metoda vyžaduje trochu více úsilí, ale umožní vám ostřit žiletky efektivně a ekonomicky.