Vaječný flan je klasika oblíbená mezi dospělými i dětmi. Přestože vyžaduje jen pár ingrediencí, tento dezert není tak jednoduchý, jak se zdá. Vaření je ve skutečnosti delikátní. Jistě, o průmyslové kastrolky není nouze, ale žádný nemůže konkurovat domácímu kastrolu s vynikající chutí a karamelem rozlévajícím se po povrchu. Chcete, aby měl tento dezert úspěch? Máme pro vás recept!

Vaječný koláč: přísady

Ingredience na 4 pudinky

 • 1/2 litru plnotučného mléka
 • 1 vanilkový lusk
 • 100 g krupicového cukru
 • 3 celá vejce
 • 4 formičky

Na karamel

 • 15 g vody
 • 50 g krupicového cukru

Jak se vaječný příkrm připravuje? Kroky

Připravte si karamel

 1. Nasypte krystalový cukr a vodu do hrnce a zahřejte svůj přípravek na mírném ohni, aniž byste se ho dotkli! Směs není potřeba míchat stěrkou. Hlídejte si přípravu, aby se karamel nepřipálil. Na povrchu se začnou tvořit bubliny; To je známka toho, že váš karamel je téměř hotový.
 2. Dno pánve nebo formiček ozdobte malým množstvím karamelu a nechte vychladnout.
Vaření karamelu

Připravte flan

 1. Na prkénku začněte tím, že seškrábnete vanilkový lusk a špičkou kuchyňského nože ho podélně rozpůlíte;
 2. Jedná se o extrakci semínek černé vanilky, ve které se koncentrují všechny chutě vanilky;
 3. Nalijte mléko do hrnce a přidejte semínka vanilky a lusk;
 4. Poté svařte mléko a nechte vanilkový lusk vyluhovat;
 5. Vejce a krystalový cukr dejte do mísy. Dobře promíchejte, dokud vejce nezbělají;
 6. Vyjměte vanilkový lusk z pánve, ale nevyhazujte ho. Uložte si to, stále to můžete používat!
 7. Vejce zalijte horkým mlékem a dále intenzivně míchejte, aby bylo těsto homogenní. V kulinářském žargonu spotřebič jednoduše označuje směs ingrediencí, které se používají k přípravě kulinářského přípravku. Pozor, mléko nesmí být příliš horké;
 8. Poté nalijte svou směs do forem, dokud nebude naplněna až po okraj;
 9. Chcete-li získat hladkou konzistenci, vařte pudink ve vodní lázni. K tomu si vezměte zapékací misku, na dno nalijte polovinu vroucí vody a uspořádejte si formičky. Vaše receptura se tak nepřipálí ani nevysuší. ;
 10. V předem vyhřáté troubě pečte pudinky při 120 nebo 130 stupních asi 30 minut. Sledujte vaření a dávejte pozor, aby se voda nevyvařila. Chcete-li vědět, zda jsou vaše koláče upečené, trik je jednoduchý, zkontrolujte jejich konzistenci: musí se uprostřed mírně viklat, okraje musí být pevné. Boky by také měly zezlátnout. Pro jistotu zapíchněte špičku nože do plátku, pokud vyjde čistý, váš dezert je hotový.
Příruba pečení poháry s vejci v bain-marie

Odformování

Po uvaření dejte pudinky do lednice asi na 3 hodiny nebo 24 hodin a poté je vyjměte z pánve.

 1. Přejeďte čepelí nože kolem každého ramene, abyste uvolnili strany. U karamelu se nebojte, roztaje se v ústech. Jak se boky vaří, karamel se rozpustil a zůstává tekutý i po uvaření;
 2. Umístěte jednu destičku pod šablonu a druhou navrch, pak svižným pohybem desky překlopte, abyste šablonu převrátili;
 3. Odstraňte horní desku a opatrně zvedněte šablonu, pokud jsou okraje stále lepkavé. Jakmile budou strany odstraněny, můžete přejít k ochutnávání!

Pokud si po vyjmutí všimnete na okrajích malých otvorů, znamená to, že se váš koláček vaří o několik minut déle.

Co spárovat s vaječným flanem?

Egg flan je pokrm, který nemusí nutně doprovázet nic dalšího. Je soběstačný. Pro větší shovívavost můžete do koření přidat více karamelu.
Můžete také popíjet kávu nebo čaj a vychutnávat si svůj koláč, pokud si to přejete, nebo jej doprovázet speculoos, abyste přinesli křupání, které se dobře hodí k rozpouštění tohoto karamelizovaného dezertu.

Jaké tipy potřebujete, abyste vytvořili dokonalý vaječný kastrol?

Příprava domácího flanu se zdá jednoduchá, ale aby byla úspěšná, je důležité vzít v úvahu některé prvky. Chcete-li být profík na flan, musíte použít několik triků.

 1. Vyvarujte se šlehání směsi, aby v kastrolu nebyly žádné vzduchové otvory. Místo toho jemně míchejte, dokud se všechny ingredience dobře nespojí.
 2. Vaření probíhá v bain-marie a v nezakryté troubě.
 3. Ujistěte se, že voda v dvojitém bojleru nepřetéká, takže nestříká na formy. K tomu můžete umístit vaječné skořápky, které jste použili ve svém receptu, na hladinu vody.
 4. Jednoduše pokryjte dno pánve tenkou vrstvou karamelu a dávejte pozor na použité množství. Aby karamel nezkrystalizoval, přidejte pár kapek citronové šťávy.
 5. Jakmile je flan uvařený, odstraňte plíseň z bain-marie a před konzumací vložte na několik hodin nebo dokonce 24 hodin do chladničky.

Časté dotazy

Proč je můj vaječný krém zrnitý?

Pokud je váš pudink zrnitý a není hladký, existuje pro to několik důvodů:

Vaření vajec

Vaření určuje strukturu vašeho koláče. Pokud je teplota v troubě velmi vysoká, můžete skončit se zrnitým bokem s velmi výraznou vaječnou chutí. Doporučuje se nepřekročit 150°C. Tento problém může způsobit i příliš dlouhá doba vaření.

Zatímco velmi vysoká teplota může způsobit zrnitost boku, při velmi nízké teplotě nemusí bok ztuhnout. Na druhou stranu tento problém může nastat, pokud použijete neadekvátní množství mléka nebo vajec.

Mléko

Další příčinou, která vysvětluje zrnitou konzistenci pudinku, je mléko. Tu je potřeba zahřívat pomalu a opatrně, aby se nesrazila, protože pokud se srazí, počítejte s tím, že budete mít zrnitý pudink!

Proč je v mém vaječném krému voda?

Pokud je váš talíř plný vody, je to kvůli teplotě vaření. Když je voda velmi vysoká, voda se odděluje od vajíček.
Mějte na paměti, že vaše flana se může také vzdát vody. To je způsobeno typem mléka, které používáte. Vyhněte se odstředěnému nebo částečně odtučněnému mléku a upřednostněte plnotučné mléko pro pevný a krémový příchuť.

Proč můj vaječný krém nekyne?

Pokud se vám koláč zvedne, ale skončí povadlý, pečte ho při 150 °C. Zabráníte tak jeho deformaci. Trouba by neměla být příliš horká. V tomto případě se může vaše blanka vrátit zpět tak rychle, jak byla nastavena. Dále je důležité uvařit vejce. Bílky se musí vařit do ztuhnutí a žloutky do zhoustnutí.

Proč dávat vaječný krém do lednice?

Chlazení kastrol zpevní, aby se snadněji vyjímalo z pánve. Potřebuje tedy alespoň 3 nebo 4 hodiny v lednici, aby získalo dobrou pevnou konzistenci. Pro lepší chuť ho naopak můžete na pár minut vytáhnout z lednice.