Bazalka je jednou z nejzajímavějších aromatických rostlin, které můžeme v naší kuchyni využít. Také ideální pro   boj s některými parazity v naší zahradě   , také léčivá rostlina se    skvělými vlastnostmi.   V kuchyni jej lze použít do omáček, salátů, pizzy, bruschetty nebo jako ozdobu na pokrmy.

Pokud tedy máte   v kuchyni rostlinu bazalky   , jistě nebudete mít žádné problémy, protože je to rostlina, která velmi dobře roste i v květináči. Výhoda mít bazalku na zahradě, poblíž rajčat, paprik, cuket nebo okurek   pomáhá v boji proti parazitům, jako jsou molice nebo mšice.   Někteří dokonce tvrdí, že bazalka zvýrazňuje chuť rajčat!

Basile, trikem s větvičkami to nekonečně znásobíš, aniž bys vzal ani cent

Mnoho léčivých a kořeninových rostlin, které máme na zahradě,   lze množit řízkováním.   Tímto jednoduchým způsobem můžeme mít v krátké době dvakrát více rostlin, které můžeme darovat nebo přesadit v našem domě, v květináčích, v sadu nebo na zahradě. Množení   bazalky řezem   je také způsob, jak zachovat původní rostlinu na dobu neurčitou. Bazalku   lze množit nebo množit dvěma hlavními způsoby: semeny   a     řízkováním     Pojďme se na ně společně podívat!

Bazalka: Jak se množit ze semene

Jedním z nich je sexuální rozmnožování rostliny. Z rostliny se vytvoří   semena   , která se pak musí zasadit, aby dceřiné rostliny mohly vyklíčit a mohla začít nová sklizeň. Druhá není formou reprodukce, protože výsledné rostliny jsou  klony „matky“,   její části, které mohou zakořenit a vyvíjet se samostatně.

Bazalka: Jak ji neomezeně množit metodou větví

Pokud chcete rozmnožit rostlinu bazalky, která ještě nemá semena nebo nechcete s výsadbou čekat do jara, můžete   si vzít řízky.   Ty během několika dní zakoření a vytvoří novou rostlinu.

Chcete-li to provést, jednoduše odřízněte  boční stonky alespoň 10 cm dlouhé   , odstraňte listy ze dna a vložte je do sklenice s čistou vodou. Sklenice s řízky necháme na   teplém světlém místě   (mimo přímé sluneční světlo). Po pár dnech uvidíme, jak se kořeny objeví v ponořené části stonků   .

Je důležité   často měnit vodu   (denně nebo obden), aby se zabránilo hromadění bakterií. Zakořenění nastane rychleji, pokud   se do vody přidá zakořeňovací prostředek   , například z naklíčené čočky nebo komerčně dostupný. Není to však bezpodmínečně nutné, protože řízky stejně zakoření.

 

Jakmile kořeny dosáhnou dobré velikosti a jsou početné, lze řízky vyjmout z vody a   zasadit do květináčů nebo přímo do země.   První týden je nejlépe chránit před sluncem, aby stihly zakořenit a zvyknout si na nové podmínky. Za pouhých 7 dní můžete mít novou rostlinu bazalky identickou s mateřskou rostlinou.