Na regálech supermarketů   je běžné najít širokou škálu aromatických rostlin v malých květináčích. Mezi ně patří i bazalka, která je v této době nejpoužívanější. Bazalka   je jemná, svěží bylinka   , která pokrmům dodává výraznou vůni a chuť. Bez ohledu na to, zda si rostlinu pěstujete sami nebo   koupíte aromatickou rostlinu již v květináči v supermarketu,   měli byste vědět, že   s několika jednoduchými opatřeními   vám vydrží mnohem déle.

Bazalka, jak na to, aby vám doma déle vydržela. Trik, který vám žádná školka nikdy neřekne!

Pokud rostlinu bazalky běžně   kupujete v supermarketu a očekáváte, že budete mít v kuchyni k dispozici vždy čerstvé listy po celou sezónu,   měli byste se této velmi časté chybě rozhodně vyvarovat   . Často se totiž stává, že pár dní po zakoupení rostlina   začne vadnout, listy zčernají nebo žloutnou   a rostlina odumírá. A to i v případě, že bychom rostlinu přesadili do většího květináče. Důvod, proč tyto rostliny  doma nepřežijí déle než 15 dní, nám vysvětluje anglický botanik James Wong ve    své nové knize „Grow to taste“   , díle plném dobrých nápadů pro milovníky zahradničení a zahrady.

Když si podle Wonga koupíme vázu s aromatickou rostlinou, jako je bazalka, věříme, že si domů bereme pouze jednu rostlinu. To však není pravda, protože   každý květináč obsahuje až 20 malých hustých sazenic   , které jsou nuceny růst v podmínkách umělého osvětlení a v omezeném prostoru. To má za následek i   snížené množství živin   . To znamená, že školky mohou získat „zralou“ rostlinu za kratší dobu as velmi malou péčí. Když přijdete domů s rostlinou, například bazalkou, začnou tyto rostliny v květináči   mezi sebou soupeřit o prostor a živiny   , takže se snadno může   stát, že onemocní   a rostlina uvadne a uhyne.

Řešením, aby   aromatické rostliny ze supermarketu vydržely mnohem déle,   je nedávat je do většího květináče, jak to dělá většina lidí. Místo toho byste měli   opatrně vyjmout všechny sazenice z jejich původních květináčů a přesadit každou jednotlivě.   S tímto trikem   budou rostliny žít déle   , budou mít správné množství živin a my budeme mít mnohem odolnější rostliny, které déle vydrží.

Bazalka: Pokud ji budete takto skladovat, bude silná, zdravá a svěží.

Pak   byste měli   věnovat zvláštní pozornost následujícím faktorům:

  • Bazalka potřebuje hodně světla   . Z tohoto důvodu může rostlina bazalky dobře růst v zahradě, na terase nebo v místnosti v domě, která   má dostatek přirozeného světla   . Stejně tak   rostlina dobře snáší částečně zastíněné stanoviště   , zejména ve velmi horkém klimatu, kde může velmi trpět, pokud je vystavena slunci během nejteplejších hodin dne.
  • Trpí větrem a zimou   . Z tohoto důvodu je třeba se vyhýbat proudům a zejména mrazu.
  • Vyžaduje půdu bohatou na humus   a   vždy vlhkou   . Klíčem ke zdravé rostlině bazalky je    udržovat ji neustále vlhkou,    ale vyhnout se jejímu zamokření. V tomto smyslu je ideální    zalévat ho denně   (i několikrát denně trochou vody) a usnadnit odvodnění tím, že na dně květináče uděláte malý otvor.

Pokud tedy chceme aromatickou rostlinu, která vydrží určitou dobu, měli bychom   si ji pořídit ze školky nebo specializované prodejny rostlin   a   rostliny v květináčích přesadit samostatně doma.   Navíc se je pak musíme snažit udržet v optimálních podmínkách růstu. To je jediný způsob, jak získat silné, zdravé a svěží rostliny bazalky!