Dnes se podíváme na pár triků    jak pěstovat bazalku na zahradě    i    v květináčích   . Konkrétně se podíváme na některé z   nejčastějších škůdců bazalky  , kteří se mohou při pěstování této aromatické rostliny vyskytnout.

Listy bazalky    chutnají lahodně v salátech a jsou také dobré v dresincích, jako je pesto. Ale kromě kulinářského využití    je pěstování bazalky zajímavé, protože tato rostlina přináší do zahrady mnoho výhod   .

Bazalka: scvrklé, černé, vypeckované listy. Stačí použít toto bezplatné přírodní hnojivo 

Pěstování bazalky    spolu se zeleninou na zahradě může být velmi užitečné, protože    její silný zápach udržuje škodlivé parazity, jako jsou komáři nebo molice, mimo zahradu   . Níže se dozvíte,    kteří parazité bazalky    tuto rostlinu nejčastěji postihují a jaká    péče  je nutná pro zotavení    nemocné rostliny bazalky.

1. Černé skvrny ve tvaru hvězdy na listech bazalky: Leaf Miners

Horníci listí jsou   typickými škůdci bazalky.    Larvy dvoukřídlých nebo muchniček kladou vajíčka na listy a když se vylíhnou, živí se tím, co jim přijde do cesty.

Nejlepší je zbavit se škůdce, když ještě nezpůsobil žádnou škodu, tedy dříve, než se z vajíčka vylíhne nový hmyz. Nejdůležitější je proto   eliminovat listy, které mají tyto   černé skvrny s hvězdicovitým haló,   aby se zabránilo jejich šíření po rostlině.

Navíc lze tohoto škůdce   ošetřit roztokem vody a neemového oleje.   Jde o   přírodní repelent   , který nezatěžuje životní prostředí ani neohrožuje lidské zdraví.

2. Mšice, jeden z nejčastějších škůdců bazalky

Mšice se mohou vyskytovat v mnoha barvách,   ale poměrně snadno je    poznáte podle  oválného tvaru a výrazných malých nohou  . To je také jeden z nejčastějších škůdců ovocných a zahradních rostlin. Silná vůně bazalky bohužel často k odstrašení mšic nestačí, zvláště pokud je parazit již usazen na jiných blízkých rostlinách.

Pokud na svých rostlinách bazalky uvidíte tento zelený hmyz oválného tvaru, snažte se ho co nejrychleji zbavit, protože    jde o hmyz, který se velmi rychle rozmnožuje   . Mšice okusují listy, aby je pozřely a živily se rostlinnou šťávou. Na místech kousnutí    se objevují žluté nebo hnědé skvrny  , které způsobují kroucení a vysychání listů   a také deformaci pupenů.

Jak kontrolujete bazalkové mšice?

Azadirachtin    je aktivní složkou   „neemového oleje“   . Tato sloučenina se získává ze semene plodů    stromu neem.   Neemový olej je široce používán v ekologických zahradách, protože je    širokospektrým přírodním insekticidem   účinným   proti různým škůdcům:   mšicím   ,    roztočům    (jako je červený pavouk nebo bílý pavouk),    molice   ,    háďátkům   ,    motýlům   ,    hmyzu   a   třásněnkám.

Česnek a cibule jsou dvě další baktericidní a fungicidní složky. Přípravky z těchto rostlin proto pomáhají při prevenci a léčbě   onemocnění způsobených plísněmi a bakteriemi   . Tento přípravek je účinný nejen při léčbě    běžných chorob zahradních rostlin   , ale lze jej použít i  k výrobě přírodních insekticidů   proti parazitům jako jsou    mšice    a    svilušky   .

Na domácí „cibuli a česnekový sprej“   smíchejte pět nebo šest stroužků prolisovaného česneku   s   polovinou velké cibule   nebo jednou středně nakrájenou cibulí a přidejte litr vody. Necháme 24 hodin odležet. Roztok vařte na mírném ohni 20 minut a vývar přeceďte, než jím pokapete lístky bazalky.

3. Díry v listech bazalky: můžou za to slimáci

Slimáci jsou poměrně snadno eliminovatelní paraziti, protože je velmi snadné odhalit a škody, které způsobují (velké kulaté otvory, zejména v zelenině a aromatické listy, jako je bazalka   nebo salát)   , jsou také snadno viditelné   .

Vzhledem k jejich pomalému pohybu se dají docela snadno chytit ručně nebo pomocí pastí. Na zahradě můžete vysadit rostliny    , které tyto měkkýše odpudí   , jako jsou    lichořeřišnice   ,     hořčice   ,     tymián    ,    kapradiny   ,    šalvěj    nebo    přeslička rolní.   Další velmi účinnou metodou, jak zabránit těmto měkkýšům v přiblížení se k vašim rostlinám,   je popel   : vytvořte bariéry s popelem kolem zahrady nebo s listovou zeleninou, jako je hlávkový salát a bazalka (slimáci to mají raději). Ke stejnému účelu jako popel můžete     po zahradě rozprostřít také pruh písku nebo rozdrcené vaječné skořápky asi 5-10 cm.

 

Kousky listů , které šneci milují, můžete umístit    pod dlaždice nebo jiné předměty, jako jsou   dřevěné lamely   , které poskytují stín. Tam se měkkýši uchýlí a vy pak můžete využít příležitosti a zničit je.