Na okenních parapetech, balkonech a zahradách lze stále častěji   vidět drobné rostlinky aromatických bylinek   , zejména bazalku, která je v letošní sezóně díky své jemné chuti a vůni protagonistou letních jídel a čerstvých salátů.

Bazalka v hrnci, jak ji máte pro své recepty vždy čerstvou

V současné době je tendence používat  čerstvou bazalku místo sušené  nebo mražené, také proto, že pokud ji koupíte v sáčku, po pár dnech v lednici ztratí na čerstvosti a zčerná. Místo toho nejrychlejším způsobem, jak přidat chuť, svěžest a aroma našim receptům, je mít je po ruce a   odebírat je přímo z rostliny   . Proto stále více volíme pěstování v květináčích nebo na zahradě. Pokud bydlíte v bytě, můžete hotovou rostlinu umístit na balkon nebo na ideální místo v kuchyni.

Krásné zelené listy bazalky však ne vždy dlouho vydrží. Často   listy zčernají, žloutnou nebo hnijí,   dokud sazenice neuhyne. To   může záviset na zavlažování.   Ne každý však ví, jak se o tento druh rostlin starat, a proto  nám odborníci  na zavlažování a prořezávání  dávají cenné rady, abychom měli vždy dobře opečovávanou rostlinu bazalky s krásnými listy. Vůně bazalky navíc pomáhá   odhánět komáry   , kteří se v této době již objevují.

Jak uchovat čerstvou bazalku: trik zahradníků, aby byla silná a svěží

Nejprve musíte   bazalku v květináči umístit na ideální místo   , třeba s malým světlem a větráním   . To platí i pro zahradní pěstování. Bazalka potřebuje hodně vody, zvláště v létě. Během období intenzivního horka jsou obvykle vyžadovány dvě denní zálivky. Chcete-li zjistit   , zda má rostlina příliš málo nebo příliš mnoho vody   , nečekejte, až listy opadnou nebo zežloutnou, ale raději   se dotkněte půdy v květináči nebo okolní půdy,   pokud roste na zahradě a je suchá. Musíte ji zalévat, pokud je ještě mokrá, ne. Pozor také   na použití příliš velkého množství vody, protože to může způsobit zčernání nebo hnilobu listů.

Pokud si všimnete, že má bazalka příliš mnoho vody nebo je příliš mokrá od deště,   uložte ji   , pak ji odkryjte a nechte uschnout. Pokud má hodně žlutých listů, odstraňte je. Když je bazalka vysazena na zahradě, těží z techniky, kterou zahradníci   nazývají mulčování.   Nejde jen o to, obklopit rostlinu slámou nebo jiným materiálem, aby    byla zajištěna dostatečná vlhkost půdy. 

Pokud si naopak všimnete, že rostlina odumírá,  konečným řešením je její seříznutí a   ponechání pouze uzlů, kde mohou růst nové listy.

Trik, jak zalévat bazalku, když nejste doma

 

Pokud jsme na pár dní pryč a není možné se o rostlinu starat, ekonomickým způsobem, jak se vyhnout ponechání rostliny bez vody, je zalévat ji obrácenými  lahvemi  . Kromě toho je dnes na trhu možné   najít kapkové závlahové systémy   , které umožňují naprogramovat časy a dokonce i dny pro zálivku sazenic. Existuje mnoho takových, které jsou také   na solární pohon, aby byly účty za elektřinu nízké.