Všichni bychom chtěli mít doma malou městskou zahrádku nebo alespoň pěkné květináče na pěstování   aromatických bylinek, ale to není vždy možné   . Miliony Italů jsou proto nuceny sáhnout po supermarketových produktech, aromatických bylinkách, které vypadají svěže, ale doma se rychle kazí. Jaký   je nejlepší způsob, jak je uchovat po dlouhou dobu po nákupu   ?

Bazalka, to je trik, jak udržet listy čerstvé až 6 měsíců. Už žádné plýtvání!

Bazalka je jednou z nejpoužívanějších rostlin v kuchyni a často ji kupujeme již zabalenou. Jakmile si ho však přinesete domů, rychle se kazí. Jak tedy zajistit, aby   bazalka vydržela měsíce   , když ji nesníme celou?

Bazalku skladujte ve vodě až týden.

Pokud rostlinu nemáte, můžete bazalku    při koupi dát do sklenice, jako by to byla kytice květin   , takže vydrží déle.

Vložte snítky bazalky do sklenice a přidávejte vodu,   dokud nedosáhnete spodní části stonků. Sklenici nenaplňujte úplně, protože pokud je vody příliš, bazalka rychleji uvadne. Vodu denně vyměňujte,   bazalku nechte na chladném místě mimo přímé světlo   a podle potřeby zastřihněte listy nůžkami. Vydrží   až týden!

Bazalku uchovávejte v lednici po dobu 10 dnů.

Pokud jste si koupili velké množství bazalky a neplánujete ji celou spotřebovat, kromě toho, že ji trochu doplníte, můžete   ji uložit do lednice ve sklenici s vodou.

Chcete-li prodloužit jeho životnost, doporučuji provést následující kroky:

 1. Květy bazalky důkladně omyjte   pod tekoucí vodou, abyste z nich odstranili prach a nečistoty. Dělejte to opatrně, protože    listy této aromatické byliny jsou velmi jemné   .
 2. Jemně bazalku osušte   , abyste odstranili přebytečnou vodu, a   svazek bazalky zabalte do papírových ručníků.
 3. Bazalku zabalenou v papíru vložte do zakryté nádoby   nebo uzavíratelného sáčku do lednice, přičemž ze sáčku odstraňte veškerý vzduch.
 4. Bazalku lze   skladovat v lednici až 10 dní.

Čerstvou bazalku skladujte v oleji týdny.

Pesto je způsob nakládání bazalky v oleji. Pokud chcete, můžete také   celé lístky bazalky namočit do oleje   bez přidání dalších přísad.

Aby byla tato konzerva zcela bezpečná, doporučuji:

 1. Vyberte si nejčerstvější listy   a ujistěte se, že jsou neporušené.
 2. Lístky bazalky jeden po druhém velmi dobře  omyjte   a pečlivě osušte kuchyňským papírem. V tomto případě    je důležité, aby nezůstala žádná vlhkost,    aby se džem nestal ideální živnou půdou pro bakterie.
 3. Vložte listy do   čisté, uzavíratelné sklenice.
 4. Listy zcela zalijte extra panenským olivovým olejem.
 5. Uchovávejte v lednici.  Oko! Tento bod je velmi důležitý při přípravě zavařenin v oleji z čerstvých surovin, protože nepřítomnost kyslíku a pokojová teplota představují ideální podmínky pro rozvoj    Clostridium botulinum,    bakterie způsobující botulismus   .
S tímto přípravkem můžete listy bazalky a olej používat   týdny    .   Doporučuji však, abyste byli   při otevírání a zavírání sklenice velmi opatrní, pokud potřebujete použít listy a  vždy použijte čistou vidličku   na nabírání potřebné části bazalky.

Přestože je olej přírodní konzervant, čerstvé listy se mohou zkazit, pokud přijdou do styku s bakteriemi a plísněmi. V tomto případě je vhodné konzervovanou bazalku konzervovanou v oleji vyhodit. A abyste tomu zabránili, dodržujte při vaření hygienická pravidla a   nenechávejte konzervované potraviny při pokojové teplotě.

Bazalku skladujte v mrazáku po dobu až 6 měsíců.

Chcete-li   bazalku zmrazit v oleji   , aby   si lépe zachovala své aroma,   můžete provést následující.  Do formiček na led vložte celé nebo nasekané lístky bazalky v oleji   . Jakmile jsou kostičky bazalky zmrazené, budete mít po ruce porci bazalky, kterou můžete snadno přidat do svých receptů.

Můžete si také vyrobit    jednoduché pesto    s bazalkou, extra panenským olivovým olejem a česnekem   a uložit do malých skleniček.  Po zmrazení vydrží až šest měsíců   a po rozmrazení mohou být uchovávány v lednici několik dní. Dbejte na to, aby bylo pesto vždy zalité olejem, aby se po vytažení z mrazáku a rozmrazení v lednici nezkazilo.

Listy čerstvé bazalky skladujte měsíce bez oleje.

Listy čerstvé bazalky můžete   skladovat i bez oleje v mrazáku   . Je to velmi jednoduchý způsob,   jak čerstvou bazalku bezpečně skladovat několik měsíců. 

V tomto případě musíte:

 1. Listy omyjte   a osušte   přebytečnou vodu.
 2. Vložte lístky bazalky do   vzduchotěsného sáčku nebo nádoby do mrazáku.
 3. V případě potřeby vezměte mražené listy a přidejte je přímo do svých receptů.

Nyní, když víte, jak udělat bazalku delší životnost, nezbývá než ji vyzkoušet!