Citron je ovocný strom z čeledi citrusových plodů. Je to stálezelený strom, který   může dorůst až do výšky 6 metrů,   má zelené listy, bílé květy a žluté plody. Tento citrus pochází z Asie,   ale v současnosti se pěstuje v mnoha částech světa   . Existuje několik způsobů   , jak množit citronovou rostlinu   . Dnes se podíváme,   jak ho vyrobit ze semínek a větve.

Citron, nejen semínka: rozmnožit ho můžete i větví! Příliš snadné

Citronové stromy se obvykle   množí ze semen,   ale lze je   množit také z řízků   . Chcete-li   množit citroník semenem   , zasaďte semena do květináče   s dobře propustnou zeminou   . Umístěte nádobu na   teplé místo a pravidelně ji zalévejte.   Jakmile semena   vyklíčí   ,   přesaďte je do jednotlivých květináčů naplněných dobře propustnou zeminou   .

Chcete-li   množit citroník pomocí řízků   , vezměte   4 palce dlouhý řízek   ze zdravé větve a   odstraňte spodní listy.   Ponořte řízek do zakořeňovacího hormonu   a   zasaďte do květináče   s dobře propustnou zeminou. Umístěte květináč na teplé místo a pravidelně zalévejte,   dokud se nevytvoří kořeny.   Jakmile se vytvoří kořeny   , přesaďte řízek do samostatného květináče   naplněného dobře propustnou zeminou.

Citron, zkoušeli jste to někdy namnožit vrstvením? Zjistěte, jak na to!

Rostliny citroníků   lze množit i vzduchovým vrstvením   . Pro tuto metodu vyberte   6- až 8-palcový kousek stonku   ze zdravé větve a   odstraňte listy ze spodní poloviny stonku   . Udělejte malý řez v kůře a posypte ránu   práškem kořenového hormonu.   Spodní polovinu stonku obalte   vlhkým rašelinovým mechem   a zajistěte plastovou nebo hliníkovou fólií.   Udržujte mech vlhký   a počkejte, až   se vytvoří kořeny   . Obvykle se objeví   během 4 až 8 týdnů.   Jakmile se vytvoří kořeny,   odřízněte stonek pod mechovou koulí   a   přesaďte jej do samostatného květináče   naplněného dobře propustnou zeminou.

Zasaďte citrony uvnitř nebo na zahradě a řiďte se těmito tipy pro bohatý a plodný růst

Citronovníky   lze pěstovat venku nebo v jakékoli místnosti   jako pokojovou rostlinu   . Při výsadbě citroníku venku   vyberte místo s plným sluncem   a   dobře odvodněnou půdou.   Před výsadbou upravte těžké jílovité půdy organickou hmotou. Pokud pěstujete citroník uvnitř,   umístěte jej na místo, které přijímá jasné nepřímé světlo   a poskytuje  dobrou cirkulaci vzduchu   , aby se zabránilo rozvoji plísňových chorob.   Zalévejte pokojové citroníky, když je horních pár centimetrů půdy suchých,   a   během vegetačního období (od jara do léta) měsíčně přihnojujte   citrusovým hnojivem.

 

Venkovní citroníky by se měly hnojit třikrát ročně:   jednou na jaře, jednou v létě a jednou na základě výsledků půdních testů (obvykle koncem podzimu nebo začátkem zimy). Citrony vyžadují   velmi malé prořezávání,  ale  může být nutné odstranit  mrtvé nebo nemocné větve  . Pokud chcete, můžete rostlinu také seříznout a dát jí tvar. Množení   citroníků je poměrně snadné,   ať už   výsadbou, řezem nebo vrstvením.   Vždy zajistěte dostatek světla a odvodnění pro vaše nové rostoucí rostliny!