Citronové slupky jsou jedním z nejčastějších   kuchyňských odpadů    a citron je jedním z ovoce, které doma používáme nejvíce. Jejich opětovné použití ke   kompostování našich zahrad nebo zahradních rostlin  je proto způsob,    jak pomoci životnímu prostředí.   Ve skutečnosti rostlinám  velmi prospívají   organické zbytky citrusů.

Kompostování citronových slupek    poskytuje mikroorganismy    , které zvyšují dostupnost a propustnost živin v půdě,    přispívají ke zvlhčování látek, zlepšují  pronikání vody   a provzdušňování půdy a pomáhají získávat vodu, kterou rostliny potřebují pro svůj růst.vývoj a snižují   degradaci půdy.   Zde je návod, jak   co nejlépe využít citronové kůry pro vaši zahradu.

Citrone, pospěšte si a zasaďte ho na své rostliny: 4 dobré důvody, proč to udělat!

1. V hnojivu

Citronové slupky díky obsahu dusíku, fosforu a draslíku poskytují   zahradním rostlinám živiny   , které obohacují hnojivo. Když k tomu přidáme dobrou vůni tohoto citrusového ovoce, bude kompost doma vonět mnohem lépe.

Jediné, co musíte udělat,   je   zahrabat citronové kůry do kompostu spolu s veškerým organickým odpadem, zahrabat je zeminou a pravidelně promíchat. Když rozdrtíte citronové kůry, rychleji se přemění na živiny, které můžete přidat do svých rostlin, aby jim pomohly   růst silnými a svěžími.

2. Odpuzuje hmyz

Díky silné vůni těchto citrusových plodů   pomáhá jejich přidání do kompostu zadržet některé škůdce a hmyz,   včetně mravenců, kteří mohou šplhat po stonku a ohrožovat růst rostlin.

V tomto případě je ideální  nakrájet citronové kůry na malé kousky a rozmístit je po rostlinách.   Tím zajistíte, že se do blízkosti nedostane žádný hmyz.

3. Snižuje pH

Zvláště pokud pěstujete luštěniny, je použití citronové kůry velmi užitečné, protože   zvyšuje pH půdy a   činí ji kyselejší. Slupky stačí nechat   zaschnout a poté   rozmixovat na velmi jemný prášek, nebo přidat do kompostu a vzít zeminu a rozprostřít po rostlinách.

4. Vyhněte se zamoření

Jedním z   nejčastějších škůdců v zahradách jsou mšice,   a přestože citronové slupky nejsou tak účinné jako insekticidy, pomáhají přirozeně předcházet a regulovat škůdce. Podle výzkumu publikovaného ve  vědeckém časopise  SEVIER   je citron jedním z takzvaných   botanických pesticidů   , protože jeho šťáva, stejně jako šťáva z česneku,   je toxická pro komáry a mšice, které napadají rostliny     .  

 

Je to velmi jednoduché: citronové kůry stačí   povařit s vodou a   roztok nastříkat na postižené části rostliny. Tímto způsobem éterické oleje odpuzují hmyz a parazity.