Cukety jsou   vynikajícím zdrojem vitamínu C a dalších živin:   čím tmavší pokožka, tím bohatší na živiny jsou   .   Je to   zelenina s velmi nízkým obsahem kalorií a velmi dobře se hodí k   přípravě mnoha receptů   : plněná cuketa, plněná, pečená, dušená, salátová, smažená a zeleninová smoothie. Cuketa   je   jednou z   nejjednodušších druhů zeleniny na pěstování.   Pokud máte k dispozici malou zahrádku nebo sad, můžete je pěstovat a získat bohatou úrodu po celé léto. Uvidíme, jak to půjde!

Cuketa, trik, jak ztrojnásobit a bohatě sklidit za pouhých pár týdnů!

Cukety by měly být vysazeny na plném slunci   poté, co se půda zahřeje. Nemá smysl úrodu uspěchat časným výsevem, protože semena nevyklíčí a mohou hnít. Začátek   léta   je   ideální čas pro výsadbu cukety   , protože této zelenině   se v letních měsících daří.   Takže nejen že je skvělé zasadit cukety uprostřed léta, ale je to také prospěšné, protože cukety milují   teplé počasí a mají tendenci růst a plodit  velmi rychle,   pokud je vysadíte později.

Květen   je   doporučeným obdobím pro přímý výsev   cuket. Důležitější než měsíc, ve kterém je zasadíte, jsou však povětrnostní podmínky. Měli byste počkat, až   se teplota ustálí mezi 20 a 25 stupni.   Menší, kompaktnější, keřovité odrůdy mají tendenci plodit rychleji a v závislosti na klimatu ve vaší oblasti mohou být   vysazeny až v polovině srpna   a připraveny ke sklizni před nástupem podzimních mrazů. Pamatujte tedy, že cuketa   se musí sklízet před příchodem mrazů;   Věnujte pozornost období výsadby.

Cukety rostou velmi rychle a jsou   připraveny ke sklizni za 45 až 55 dní s délkou 15 až 30 cm.   Dají se však sklízet dříve či později, záleží na preferenci, pomocí   nože   (bez tahání) odříznout stopku plodu. Dobrým pravidlem   je sklízet brzy a často   , protože cuketa je velmi plodným producentem a sklizeň   podporuje větší produkci.

Cukety   by se měly také seřezávat, když rostou   , aby rostlina dostávala více slunečního světla. Dávejte tedy pozor, abyste neodstranili všechny listy. Zaměřte se na   řezání největších listů   a proveďte řezy poblíž   základny rostliny,   přičemž zbytek listů ponechte nedotčený. Stejně jako u většiny rostlin můžete také   odstranit mrtvé nebo odumírající listy   , aby rostlina neplýtvala energií a zdroji při snaze ji oživit.

ČTĚTE TAKÉ:     Zahrádko, tato zahradní rostlina je jedovatá: otravuje stůl, nemějte ji poblíž zahrady | Málokdo ví

Je možné zasadit cukety do květináčů. Pokud to uděláte, budete mít bohatou a hojnou úrodu!

K pěstování cuket nepotřebujete obrovskou zahradu. Cuketu lze  pěstovat  i  v květináčích o průměru alespoň 60 cm a hloubce alespoň 30 cm. Pokud na zahradě nemáte moc místa, může vám ušetřit místo pěstování cukety v nádobě nebo květináči. Ujistěte se, že používáte   nádobu s dobrou drenáží   a   lehkou zalévací směs   obsahující   přísady, jako je rašelina, kompost nebo jemná kůra. 

Pokud pěstujete   cuketu organicky   , jednoduše před výsadbou vmíchejte   do půdy kompost nebo dobře shnilý hnůj,  abyste rostlinám poskytli dostatek živin. Pokud nepěstujete organicky, nejlepším hnojivem je   vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo   . Během zavlažování by mělo být hnojivo aplikováno každé čtyři týdny v letních měsících.

Zasaďte   dvě až tři cuketová semínka asi   palec hluboko do středu květináče, přičemž mezi jednotlivými semeny ponechejte několik centimetrů prostoru. První týden až dva udržujte   půdu mírně vlhkou, ale ne přemokřenou,   dokud semena nevyklíčí. Po dvou týdnech odstraňte   všechny sazenice kromě nejsilnějších   . Jakmile semena vyklíčí,   snižte zalévání   tím, že mezi každým zaléváním počkáte, dokud horních 5 palců půdy zcela nevyschne. Rostliny cukety vyžadují   neustálý přísun vody, aby se jim dařilo, ale   příliš mnoho vody může způsobit problémy s hnilobou   a způsobit žloutnutí listů.

Zajistěte   alespoň šest hodin slunečního světla denně   , čím více slunce, tím lépe. Rostliny cukety musí být plně vystaveny slunečnímu záření alespoň šest až osm hodin denně   .

 

Uvidíte, že pokud se budete držet těchto jednoduchých rad, budete mít  po celé léto bohatou a úspěšnou úrodu cuket!