Pěstovat   citrony doma je možné   , i když nemáte zelený palec. Proto je možné, že mezi zdmi vašeho domu vyrostou vynikající a voňavé citrony a na jaře dokonce nádherně vonící květiny. Zamyslete se nad tím, jak hezké a zdravé by bylo utrhnout si šťavnatý citron, aniž byste opustili domov, a mít ho okamžitě k dispozici na vymačkání nebo jiné použití v kuchyni. Stačí dodržovat některá malá doporučení.

1) Zasaďte semínka citronu

Vyberte vázu, která je hluboká alespoň 30 cm. a naplňte ji čerstvou půdou bohatou na živiny. Čtyři prsty pod povrchem udělejte malý důlek a vložte do něj jádro citronu, poté jemně zalijte a nechte uležet. Po měsíci nebo maximálně měsíci a půl uvidíte, jak klíček vylézá z půdy v květináči.

Necháme dorůst do výšky 15 až 20 cm a poté přendáme do většího květináče. Pozor, neprovádějte tento postup před zimou, jinak by příliš mladá rostlina mohla být ovlivněna výkyvy teplot.

2) Rostlinu uložte na nejvhodnější místo

Nenechávejte rostlinu citronu na balkoně, pokud je váš dům v oblasti, kde jsou teploty příliš nízké. V tomto případě je lepší přenést rostlinu do interiéru nebo ji zakrýt ochranným krytem nebo malým skleníkem. Pokud si ho chcete vzít do interiéru, vyhněte se místům poblíž radiátorů. Vybírejte proto větrané, ale ne chladné místo. Ideální by byly schody, pokud jsou k dispozici, nebo malý prostor u okna, pokud poblíž není radiátor.

3) Hnojení

Jako každá živá bytost, i rostlina citroníku potřebuje být krmena. To je nezbytné na jaře, kdy se objevují květy a později plody. Ujistěte se, že citronu nechybí primární minerály jako dusík, draslík a fosfor, ale vzácněji sekundární minerály jako měď, zinek, železo, molybden a mangan. Směsi vhodné k zalití do vody lze sehnat ve specializovaných prodejnách. Dokonce i lehké domácí hnojivo, pokud je k dispozici, může přispět ke zdravému růstu citroníku.

4) Pravidelně zalévejte

Zde je nutná určitá opatrnost, protože byste to neměli přehánět, ale také byste neměli nechat rostlinu samotnou. Pravidelná zálivka znamená v zimě pouze jednou týdně. Od jara zvyšte frekvenci zalévání rostliny každé dva nebo tři dny. V létě je nutné mít rostlinu pod kontrolou, aby byla půda stále vlhká. Proto je vhodné každý den provést rychlou kontrolu a v případě potřeby doplnit vodu.

ČTI TAKÉ:     Droždí a citronová šťáva v troubě, to dělá každý: Tady je proč!

5) V případě potřeby vyměňte vázu

Rostlina citronu roste a průměr listu rostliny několikanásobně přesahuje průměr květináče. Je čas se rozhodnout; Udělejte to pouze na jaře, protože kořeny mohou v zimě zmrznout a v létě vyschnout. Nejrozumnější časový interval je nejdříve každé dva až tři roky a poté každé čtyři roky. Vždy vybírejte terakotové květináče, ne plastové, aby kořeny mohly dýchat.

6) Rostlinu stříhejte pouze v případě potřeby

Příroda dokáže přimět jakoukoli rostlinu k harmonickému růstu, ale může se stát, že časem některé větve zeslábnou a uschnou, nebo rostlina uvnitř příliš zhoustne a nepropustí světlo a vzduch. V těchto případech můžete přistoupit k prořezávání, které není nikdy příliš invazivní a vždy jemné. Pokud potřebujete oříznout větev, udělejte to v uzlu nebo pupenu, půl palce za vidličkou. Pokud však opravdu potřebujete něco odstranit, nejprve to odřízněte, ale bez vlivu na kmen. Použijte ostré nůžky nebo dokonale čisté řezačky větví.

7) paraziti

I když rostlina žije v domě nebo na balkoně, mohou ji napadnout parazité, jako je houba, která vysušuje větve a listy. Pokud si toho všimnete, okamžitě odřízněte zasažené větve. Pokud si všimnete tmavých, lepkavých skvrn na kůře, je to další druh houby, která se šíří ke kořenům a způsobuje jejich hnilobu. Pro účinný zásah je nutné odstranit celou postiženou část kůry a následně na exponované partie aplikovat přípravek na bázi solí mědi.

 

Posledním a nejčastějším nepřítelem je moučný hmyz. Poznáte to podle bílého útvaru, který je vidět na listech, zpočátku jsou to malé bílé tečky, které se později rozšiřují. Jakmile si toho všimnete, okamžitě otřete každý list vatou namočenou v alkoholu. Listy po ošetření pokud možno postříkejte ochranným sprejem.