Je důležité konzumovat  potraviny bohaté na železo  , které napomáhají správnému vstřebávání tohoto minerálu. A bez ohledu na to, kolik čočky sníte, pokud do ní nepřidáte vitamín C, vaše tělo nebude schopno využívat její živiny.

Proč potřebujeme železo     Jakou roli hraje tento minerál v těle? Obecně víme, že je důležitý a že je to    živina, která by nikdy neměla chybět v kompletní a vyvážené stravě   . Ale proč? Železo plní důležité funkce, jako je transport kyslíku z plic do zbytku těla, a proto je   nezbytné pro produkci hormonů a pojivové tkáně.   Nedostatek železa může   způsobit anémii. 

K jeho získání se obracíme k potravinám, jako je    červené maso, vnitřnosti, mušle nebo luštěniny a ořechy.  Obsah železa obsažený v těchto výrobcích  však    není ve všech případech stejný.   Některé obsahují    hemové železo   , které se nachází v živočišných potravinách, a jiné obsahují    nehemové železo   , které se nachází v zelenině.

 • Tento rozdíl je zásadní, protože    hemové železo se snadno vstřebává, zatímco  nehemové železo   se nám vstřebává hůře. Pro maximální využití železa obsaženého v těchto potravinách je pouze nutné    kombinovat je   s jinými, které podporují vstřebávání.

8 potravin, které zvyšují vstřebávání železa, i když nejíte maso

Níže uvádíme   8 potravin, které   svým nutričním složením, zejména    obsahem vitamínu C, přispívají k vstřebávání železa v těle.

1. khol

Kombinace luštěnin,    jako je cizrna, fazole nebo sója, vše s podobným množstvím železa,    se zeleninou, jako je růžičková kapusta, brokolice, zelí,   květák nebo červené a bílé zelí, potraviny bohaté na vitamín C, je jednoduché a účinné, jak toho dosáhnout. správné vstřebávání železa, které tyto luštěniny poskytují.

 • Můžete si připravit salát na bázi cizrny    , který   obsahuje pár kousků brokolice a špetku extra panenského olivového oleje. Skvělý první kurz.

2. Papája

Toto tropické ovoce je nejen bohaté na vitamín C, ale    poskytuje také velmi málo kalorií.   Jednou z jeho hlavních funkcí je   lepší vstřebávání železa   . Vzhledem k tomu, že obsahuje papain,   podporuje také trávení    , a proto se skvěle hodí jako dezert po těžkém jídle.

 • Šťávu z papáji si můžete připravit ráno. Získáte 70 mg vitamínu C na 100 g.

3. červený rybíz

Červený rybíz obsahuje téměř čtyřikrát více   vitamínu C    než pomeranč. To znamená, že je to jedna z nejužitečnějších potravin pro vstřebávání železa. Usnadňuje také    hojení    a pomáhá opravovat krevní cévy, kůži, kosti a zuby.

 • Můžete jej snadno zakomponovat do dušených pokrmů, pečiva nebo koláčů. Hrst můžete sníst v nízkotučném jogurtu, ovocném salátu nebo dokonce v salátu.
 • Červená odrůda je lepší než černá odrůda, protože poskytuje 200 mg na 100 g, zatímco černá odrůda obsahuje 40 g.
ČTĚTE TAKÉ:     Lidl, pospěšte si: docházejí zásoby | Nyní zaplatíte pouze 7,99 eur: miliony Italů si už dělají zásoby!

4. Pomeranče, mandarinky a citrony

Zimní měsíce jsou nejlepším obdobím pro konzumaci citrusových plodů a využití jejich příspěvku  k vstřebávání železa prostřednictvím přispění kyseliny askorbové (vitamín C).

 • Během dne můžete sníst pomeranč nebo nějaké mandarinky. K snídani si můžete připravit mačkanou čočku nebo po misce z čočky připravit dezert na citrusovém základě.

5. Kiwi a jahody

Kiwi a jahody patří spolu s citrusovými plody   k nejdůležitějším zdrojům vitamínu C mezi ovocem. Ve skutečnosti jsou více než pomeranče nebo mandarinky.

 • Kiwi o hmotnosti asi 75 g obsahuje 74,5 mg vitaminu C   , což je téměř dvakrát více než 140 g pomeranče, který obsahuje 80,2 mg.

6. Papriky, zejména červené

Kombinace   železa    obsaženého v některých potravinách s    vitamínem C   z jiných potravin je tajemstvím optimálního vstřebávání železa, které konzumujeme.

 • Jedním z nejdůležitějších zdrojů vitamínu C jsou papriky, zejména    červené   . Přidejte je jako přílohu k jídlu z červeného masa (které můžete jíst jednou týdně) nebo vepřového masa.

7. rajčata

Jedním z nejsilnějších antioxidantů, který nesmí chybět v našem každodenním jídelníčku, jsou    rajčata    ve všech jejich odrůdách. Jeho obsah  vitaminu C   (35 mg/100 g) podporuje vstřebávání železa obsaženého v jiných potravinách.

 • Chcete-li je uchovat, je nejlepší je uchovávat na chladném místě. Nedávejte je do lednice, jinak změní chuť a konzistenci.

8. petržel

Tato rostlina, kterou   používáme jako koření v bezpočtu receptů, zaujímá jednu z prvních příček v žebříčku potravin s vitamínem C (150 g/100 g).

 • Nezapomeňte si hrst přidat do cizrnového hummusu nebo jiných luštěninových pokrmů   . Tímto způsobem se železo z luštěnin vstřebá s vitamínem C z petržele.

Potraviny, které neumožňují vstřebávání železa z potravy.

Je stejně důležité vědět, které potraviny vstřebávání železa usnadňují, jako které potraviny vstřebávání železa neusnadňují. S ohledem na to zvažte následující:

 

 • Taniny    v kávě a čaji    blokují vstřebávání železa, a proto je třeba se jim po jídle vyhnout.
 •   Dobré vstřebávání neumožňují ani potraviny velmi bohaté na vlákninu, vápník nebo šťavelan (špenát nebo mangold).
 • A nedoporučuje se    zneužívat antacidové léky.