Máta je vysoce ceněná aromatická rostlina, zejména pro její mnohostranné využití jak při vaření, tak při přípravě nálevů a dalších nápojů     Z tohoto důvodu se mnoho lidí rozhodlo   pěstovat mátu doma   . Jeho zvláštní vůně navíc pomáhá aromatizovat váš domov. A pokud by to nestačilo, zdravotní přínosy této rostliny jsou tak četné, že jsme se rozhodli ukázat vám,   jak se o rostlinu máty starat. 

Máta, už žádná suchá a seschlá. Zahradníkův trik pro svěží a voňavější listy!

Pro pěstování máty je třeba mít na paměti, že tato rostlina vyžaduje  teploty mezi 13 a 15 °C v noci a mezi 18 a 21 °C ve dne   .   Při výsadbě je třeba vzít v úvahu i roční období, protože   na jaře a v létě by rostlina měla směřovat na východ.   Na podzim a v zimě je však   nejlepší orientovat mátu směrem na jih nebo západ.    V každém případě   je vhodná doba pro výsadbu jaro nebo podzim   a měli byste ji umístit na místo, kde má ráno slunce a odpoledne stín. V každém případě se můžete rozhodnout vzít malou sazenici již vyrostlou a starat se o ni. 

1. Do jaké půdy by měla být máta zasazena?

Pokud plánujete zasadit rostlinu máty přímo do půdy, udělejte to   ve vlhké oblasti vaší zahrady   s    pH mezi 6,0 a 7,0.   Než budete pokračovat v pěstování, odstraňte plevel, abyste zajistili, že vaše rostlina máty dostane potřebné množství živin, aby se zabránilo rozvoji chorob.

2. Jak pěstovat mátu v květináčích

Pěstování máty   vyžaduje dostatek prostoru, aby dobře rostla.   Proto musíte    své startovací rostlině poskytnout prostor, který potřebuje,   protože nám poskytne řízky a/nebo semena.   Použijte velký květináč s otvory na dně,   abyste odčerpali přebytečnou vodu a umístěte pod něj talířek, aby se přebytečná voda mohla vstřebat zpět do rostliny.

3. Jak zasadit mátu do zahrady

Snad největším problémem při péči o rostliny máty na zahradě je jejich nadměrný růst. Chcete-li to ovládat, můžete   umístit nádobu tam, kde chcete zasadit rostlinu máty zakopanou v zemi   . To zpomalí růst, ale nádobu pravidelně kontrolujte, abyste zabránili nekontrolovanému růstu rostliny.

Před setím semen nebo řízků je důležité   navlhčit půdu,   aby se usnadnil jejich růst. Nasypte také lehkou vrstvu humusu a oddělte každý řízek nebo semínko ve vzdálenosti 15 až 30 cm.   Pokud používáte semena   , zasaďte je   ne hlouběji než 3 cm,  ale u řízků   by hloubka měla být asi 5 cm.

ČTI TAKÉ:     Tento super krémový dort připravuji s jogurtem a vejci: Teď to dělám každé 3 dny | Pouze 110 kcal!

4. Použijte řízky nebo semena k pěstování mnoha rostlin máty.

Jak bylo uvedeno výše, rostlinu máty můžete pěstovat z řízků nebo semen. Řízky se získávají  odříznutím některých konců jiné zdravé rostliny o délce 12 až 15 cm   . Poté odstraňte spodní listy z řízku a vložte stonek do sklenice. Poté ji umístěte do okna, kde bude mít 4 až 6 hodin slunce denně.

Až   kořeny vyrostou a budou dostatečně dlouhé   , bude čas je zasadit do země. A nezapomeňte během této doby podle potřeby přidávat vodu do sklenice. Pokud chcete mátu zasadit do květináče, použijte jednu větev do každého květináče. Pokud je však váza velká, můžete použít více větví při zachování stanovené vzdálenosti.

5. Jak nejlépe pečovat o rostlinu máty

Péče o mátu není nikterak složitá, ale budete ji muset    občas dopřát nějaké to hnojivo   . Také byste měli   udržovat půdu vlhkou   tím, že kolem rostliny aplikujete mulč. To také zabraňuje přílišnému šíření rostliny. Pokud je vaše máta v květináči,   doporučujeme ji každé tři nebo čtyři dny otočit,   aby rostla rovnoměrně, protože má tendenci čelit slunci. Po pár měsících nezapomeňte přidat vrstvu kompostu a v chladných měsících je dobrou volbou i mulčování.

6. Mátová voda, jak často

Abyste se o svou mátu starali, musíte    ji neustále zalévat   . Není však ani nutné zalévat každý den, ale   musíte zajistit, aby půda   byla vždy vlhká a nebyla podmáčená. Pokud si všimnete, že   vaše rostlina vadne   , může to být způsobeno:   nedostatkem slunečního světla nebo příliš velkým či malým množstvím vody.

7. Sklizeň máty, kdy a jak

K domácí péči o mátu patří i trhání, které   by mělo být provedeno krátce před květem, aby listy měly více chuti a intenzivně voněly.    Chcete-li to provést, sklízejte    rostlinu máty těsně nad první nebo druhou sadou listů.   Nakonec je také vhodné při sklizni   odstranit všechny zažloutlé listy   , abyste podpořili optimální a hustší růst vaší rostliny. Za sezónu můžete sklidit až tři rostliny.

 

Pokud plánujete vysadit tuto rostlinu na vaší zahradě, bude vás zajímat, že může   růst vedle květáku a brokolice.   Vyhněte se však výsadbě máty vedle petržele.