Výběr správných rostlin může pomoci udržet teplotu ve vaší domácnosti a vyhnout se používání klimatizace. Zde jsou nejlepší.

rostliny v domě

Po jaru poznamenaném meteorologickou nejistotou začínají teploty stoupat a léto se rychle blíží. Řízení tepla je v tomto období prioritou, protože nadměrné teplo může ovlivnit výkon při každodenních činnostech. Mezi klasické tipy, jak se vyrovnat s horkem venku, patří vyhýbat se přímému slunečnímu záření, vyhledávat stín a nosit lehké, prodyšné oblečení. Věděli jste ale, že osvěžit svůj domov je možné i díky rostlinám? Pojďme se společně podívat, jak se klimatizaci vyhnout.

Roste uvnitř, abyste se vyhnuli klimatizaci.

Teplo konečně dorazilo. Kromě již zmíněných doporučení   je také důležité nevycházet ven během nejteplejších hodin a zůstat hydratovaný   pitím studené vody. Ale co můžeme dělat, když se vrátíme domů? Pokud máme to štěstí, že máme klimatizaci, můžeme si v domě užívat chladnou atmosféru. Pro udržení příjemné teploty i v místnostech bez chladicího systému se však   můžete spolehnout na sílu rostlin   . Ti se mohou stát skutečnými spojenci, zejména pro ty, kteří se raději obejdou bez klimatizace. Podívejme se, jaké rostliny lze vybrat.

Vyhněte se klimatizaci

Existují některé druhy rostlin, které mohou pomoci v boji proti horku absorbováním tepla z prostředí a čištěním vzduchu. Jednou z těchto rostlin je aloe vera, která je známá pro své léčivé a pro tělo prospěšné vlastnosti. Aloe vera je nejen účinná při léčbě spálenin od slunce,   ale má také účinek na regulaci teploty a čištění vzduchu   .

Další pokojovou rostlinou, která může pomoci osvěžit prostředí, je dracéna, známá také jako stonek štěstí. Kromě chlazení uzavřených prostor je schopen absorbovat škodliviny přítomné ve vzduchu, které by mohly být i v našich domovech. Dalšími rostlinami, které mohou pomoci v boji s dusnou atmosférou vašeho domova, jsou Mojžíšova kolébka a sansevieria, nazývaná také tchýnin jazyk. Oba snižují vlhkost, čistí vzduch a uvolňují velké množství kyslíku.

Venkovní rostliny pro boj s horkem

A konečně, pokud máte venkovní prostor,   břečťan je vynikající rostlina pro boj s horkem   . Umístěný před dveře, balkony a okna dokáže filtrovat sluneční paprsky a zabránit přehřívání domu. Je třeba poznamenat, že seznam keřů a stromů, které mohou pomoci ochladit prostředí v létě, je rozsáhlý. S pomocí zahradníka můžete také vytvořit zelené stěny, abyste porazili teplo.

Rostliny, které osvěží váš domov

Máte-li možnost rozhodněji zasáhnout do svého domova,   můžete se rozhodnout vytvořit celé zelené venkovní stěny k ochraně domu   . Použití vhodných popínavých rostlin, pokud možno robustních a nenáročných na údržbu,   podporuje tepelnou izolaci   a má výhody v létě i v zimě. Zelená navíc zachycuje jemný prach přítomný v městském prostředí a brání mu v pronikání do místností. Pokud jde o druhy rostlin, které zvolit pro vytvoření vertikální zahrady, kromě zmíněného břečťanu můžete uvažovat také o vistárii, jasmínu, mučenkách a bugenvileích. Mezi další možnosti patří zimolez, popínavé hortenzie, plamének, réva a americký nebo kanadský plamének.

 

Výběr správných rostlin, které překonají horko, nejen pomůže udržet teplotu ve vašem domě chladnou, ale také dodá vašim obytným prostorům nádech přírody a krásy.