Víme, že mléko, hlavně kravské, je běžnou potravinou v lidské stravě, ale překvapilo by vás, jaké využití může mít i pro rostliny. Někteří lidé říkají, že   mléko je dobré pro pokojové rostliny, zahradní rostliny a ovocné stromy,   protože obsahuje živiny, které  jim mohou pomoci růst a kvést   . Navíc má vlastnosti, které je mohou pomoci udržet bez parazitů. Podívejme se na všechny   důvody, proč byste měli používat mléko pro vaše rostliny   !

Mléko na rostliny, každý ho nalévá na zahradu, tady je 7 dobrých důvodů!

1. Přírodní hnojivo

Pravidelná zálivka, která pokryje potřebu vody každé rostliny, je pro ni nejdůležitějším pravidlem pro udržení zdravého a krásného vzhledu. Pokud do konve občas přidáte i mléko   , získáte skvělé hnojivo.   Proto je mléko pro rostliny dobré jako   přírodní hnojivo   .

A co se stane, když rostliny zalijete mlékem?   Zalévání rostlin mlékem a vodou    poskytuje další minerální látky, zejména   vápník a draslík.   Aby bylo rostlinné hnojivo s mlékem účinné, je důležité, aby   se zalévalo sporadicky,   maximálně jednou až dvakrát měsíčně, a aby množství mléka bylo vždy menší než množství vody (10 % – 20 % mléka ). zředěný v 90 % – 80 % vody).

2. Fungicid

Některé   bakterie a houby, jako je padlí   ,    Diplocarpon rosae   , také nazývané bílá plíseň, mohou kolonizovat rostlinu, způsobit ji nemoc a způsobit různé druhy poškození, od výskytu   hnědých nebo černých skvrn na listech   až po úplné vadnutí.   Abyste zabránili výskytu plísní a odstranili je   , můžete mléko použít jako   přírodní fungicid.

Pokud chcete použít tento fungicid jako preventivní opatření, můžete udělat následující:

  1. Připravte si   roztok z 10 dílů vody a 1 dílu mléka.
  2. Nalijte do nádoby s rozprašovačem a postříkejte rostlinu, listy i stonek (pokud také plodí).
  3. Nechte působit alespoň 24 hodin   a po tuto dobu nezalévejte.
  4. Aplikujte jednou za měsíc.

Pokud vaši rostlinu již napadly plísně, vyzkoušejte ještě účinnější prostředek tím, že si připravíte   vlastní domácí fungicid s mlékem a jedlou sodou pro rostliny takto:

  1. Smíchejte ¼ litru mléka a 1 litr vody  v láhvi  .
  2. Přidejte 20 gramů jedlé sody   (2-3 polévkové lžíce).
  3. Důkladně protřepejte, aby se jedlá soda rozpustila.
  4. Aplikujte na celou rostlinu,   zaměřte se na nejvíce postižená místa.
  5. Fungicid používejte jednou týdně, dokud infekce nezmizí.

3. Chrání před hmyzem a parazity

Jak jsme již uvedli,   mléko má fungicidní a antibakteriální vlastnosti   , ale působí nejen proti škodlivým účinkům nejdůležitějších plísní a bakterií. Jeho blahodárné účinky    chrání také proti mšicím, molicím nebo červeným pavoukům   a také proti dalším druhům členovců. Chcete-li to provést, použijte jej, jak je popsáno v části 2.

4. Přírodní hnojivo

Mléko můžete   použít nejen jako tekuté hnojivo, ale můžete   ho přidat i do kompostu.   Pokud běžně vyrábíte organické hnojivo pro vaši zahradu   ze zbytků jídla, větviček, listí apod., neváhejte   přidat zbytky mléka do kompostu   . S tímto jednoduchým trikem můžete získat ještě vydatnější hnojivo pro vaše rostliny. Navíc můžete použít i prošlé mléko.

5. Očistěte listy

V interiéru i na balkoně se na listech hromadí nečistoty, které ucpávají jejich póry a rostlině ztěžují dýchání. Proto je velmi důležité   je často čistit.   Zatímco to můžete udělat pouze s vodou,   mléko zlepšuje čistotu a dodává extra lesk   . Pokud chcete listy očistit mlékem, ponořte do mléka utěrku a listy jemně otřete, aniž byste je namočili. Listy   jsou čistší a jasnější než kdy jindy. 

6. Nástroj Sanitizer

Zahradnické nářadí někdy   způsobuje   choroby rostlin a napadení škůdci. Pokud   zahradnickými nůžkami   ustřihnete listy rostliny napadené plísní a poté je použijete na zdravou rostlinu, aniž byste ji předtím očistili, přenesete parazita na zdravou rostlinu. Proto je velmi důležité    čistit nástroje mezi rostlinami   .

Mléko je   výborný dezinfekční prostředek na nářadí.    Otřením vaty namočenou v mléce po povrchu nástrojů po každém použití zajistíte úplnou dezinfekci.

7. Zvyšte pH půdy

Vlastnosti půdy, ve které rostlina roste, mají přímý vliv na její růst a rozmnožování. Jak víme,  v závislosti na jejich pH  existují půdy kyselé a alkalické a existují rostliny, které se v určitém typu půdy chovají mnohem lépe než v jiném.

Mléko   je dobré pro rostliny, které vyžadují zásaditou půdu,   protože   vápník, který obsahuje, snižuje kyselost   a činí půdu zásaditější. Pokud je to váš cíl, nařeďte velkou lžíci sušeného mléka v 1 litru mléka, dobře promíchejte a tímto roztokem zalijte své rostliny. Můžete také   vyrovnat pH vaší zahradní půdy a květináčů.