Často se stává, že se zdá, že staré orchideje by měly být vyhozeny. Nedělejte to, lze je snadno obnovit. 

staré orchideje

Orchideje, které miluje mnoho zahradníků, jsou často náročné na pěstování. Ve skutečnosti není neobvyklé, že se naskytne smutný pohled: orchidej, která se zdá být zcela suchá a zoufalá. Pokušení vyhodit staré orchideje a nahradit je novými rostlinami může být silné, ale před unáhleným rozhodnutím je důležité vědět, že orchidejím lze vrátit jejich původní krásu. Podívejme se, jak jednoduchým způsobem přivést orchideje zpět k životu.

Staré orchideje nikdy nevyhazujte

Bez ohledu na jejich druh   mají orchideje specifické potřeby, které je třeba pochopit   , abychom se o ně správně starali. Jsou to rostliny, které jsou v přírodě zvyklé ulpívat na jiných rostlinách nebo površích a přijímat živiny a vodu z okolního vzduchu a organické hmoty.   Tyto rostliny preferují tropické klima a daří se jim na světlých místech,   ale bez přímého slunečního světla.

Může se však   stát, že máte orchidej tak suchou   , že vypadá jako mrtvá, ale nikdy byste ji neměli jednoduše opustit. Existují postupy, kterými se lze pokusit rostlinu obnovit a obnovit její vitalitu.

Staré orchideje nevyhazujte

Nejprve je nutné   rostlinu izolovat od ostatních exemplářů, aby se zabránilo riziku šíření chorob   . Dále pečlivě prozkoumejte   kmen a kořeny   . Pokud se kmen jeví jako dutý a kořeny jsou suché a hnědé, rostlina je s největší pravděpodobností mrtvá, ale to neznamená, že je opravdu zbytečná.

Můžete zkusit   opatrně odříznout stonek   , odstranit pouze zjevně mrtvé části a pokusit se zachovat části, které jsou stále živé. Dále namočte kořeny rostliny do destilované vody při pokojové teplotě asi 15-20 minut. Destilovaná voda pomáhá hydratovat suché kořeny a stimuluje proces obnovy. Kořeny po namočení jemně zabalte do rašeliníku, který zadržuje vlhkost a   vytváří ideální prostředí pro růst kořenů   . Ideální by bylo dát vše do skleněné vázy, aby dovnitř pronikalo světlo a rostlina byla chráněna. Poté rostlinu umístěte na světlé místo, ale mimo přímé sluneční světlo a počkejte.

Takto postupovat po péči o kmen

Je důležité si uvědomit, že   obnova orchidejí vyžaduje čas, trpělivost a neustálou péči   . Pravidelně rostlinu kontrolujte, abyste se ujistili, že je mech vždy vlhký, a v případě potřeby přidejte destilovanou vodu. Zároveň je třeba dbát na to, aby nedošlo k přemokření, protože kořeny orchidejí mohou zahnívat, pokud je ponecháte příliš dlouho ve stojaté vodě.

péče o orchideje

S přibývajícími týdny   by se měly objevit první známky života   , vyvinou se nové kořínky a možná i klíček na stonku. To jsou pozitivní známky zotavení. V této fázi je nutné dodržovat výše popsanou péči, abychom mohli zažít  opravdové znovuzrození orchideje   v krátké době.

 

Obnova orchideje, která se zdá mrtvá, může být velmi obohacující, zvláště pokud máte k rostlině citový vztah. Přestože jsou tyto rostliny křehké, dokážou při umístění do správných podmínek překvapit neuvěřitelnou schopností regenerace.