Čerstvý rozmarýn   je jednou z nejchutnějších a nejvoňavějších bylinek v kuchyni. Pěstování   je velmi snadné   a potřebuje jen slunce a trochu vody. Proto nikdy neuškodí   mít doma několik rostlin,   abyste měli vždy čerstvý rozmarýn na dochucení pokrmů. Existuje   trik, jak rozmarýn donekonečna rozmnožovat   bez kupování nových rostlin. Uvidíme, jak to půjde!

Rozmarýn, jak si ho doma zdarma rozmnožit: neuvěřitelný trik!

Místo toho, abyste si každý rok kupovali novou rostlinu rozmarýnu nebo pěstovali nové rostliny ze semen,   zkuste si vypěstovat vlastní rostlinu rozmarýnu z řízků.  Mezi výhody pěstování řízků rozmarýnu oproti pěstování ze semen patří:

  • Rostlina rozmarýnu zakořeněná z řízku   dozraje rychleji   než rostlina vypěstovaná ze semene. Semena rozmarýnu mívají nízkou klíčivost a trvá dlouho, než klíčí a rostou. Řízek rozmarýnu   dosáhne použitelné velikosti po několika měsících,   takže rozmarýn můžete sklízet dříve.
  • Rostlina rozmarýnu, kterou vypěstujete z řízků,   je přesným klonem mateřské rostliny   a má stejnou chuť, odolnost vůči chorobám a růst.
  • Jedna rostlina   může poskytnout četné řízky   , aniž by to ohrozilo zdraví rostliny. Takže si můžete ozdobit svůj kuchyňský okenní parapet nebo zahradu mnoha rostlinami rozmarýnu, které vydávají nádhernou vůni.

Jak rozmarýn nekonečně množit z řízků, tady je trik!

Zde jsou kroky pro odebrání řízků rozmarýnu z mateřské rostliny a pěstování nových rostlin v květináčích, které lze v létě uchovávat venku a v zimě uvnitř.

1. Vyberte nové výhonky z mateřské rostliny.

Vybírejte čerstvé, zdravé stonky. Nejlepší jsou nejmladší výhonky se zelenými, pružnými stonky, které se obvykle nacházejí na bázi rostliny. Vyhněte se starým, hnědým, dřevnatým stonkům.

2. Odřízněte stonkové řízky

Použijte ostré nůžky a stonek rozmarýnu odstřihněte asi 10 centimetrů od rostoucího hrotu. Odřízněte některé přebytečné stonky v případě, že nezakoření.

3. Odstraňte spodní listy rozmarýnu.

Opatrně odstraňte asi 2 palce jehličí rozmarýnu ze spodní části stonku.

4. Vložte řízky do vody.

Stonky umístěte do nádoby s vodou a na teplé místo   mimo přímé sluneční světlo.  Vyměňte vodu každé dva dny a   nahraďte ji vodou pokojové teploty. Sladká voda poskytuje rozpuštěný kyslík a zabraňuje hnilobě řízků. Řízky rozmarýnu by měly   zakořenit během několika týdnů, v závislosti na teplotě.

Při nižších teplotách to může trvat déle. Po 4 až 8 týdnech by mělo být jasné, zda řízky rozmarýnu přežily. Řízky, které nepřežijí, zhnědnou a spadnou jehličí. Pokud je váš řízek rozmarýnu stále naživu, dejte mu trochu více času.

5. Přesaďte řízky rozmarýnu

Řízky rozmarýnu lze   zasadit do půdy nebo větších květináčů   , když na každém stonku uvidíte 4 až 6 kořenů o délce alespoň 1 cm.  Použijte   dobře propustnou hlinitopísčitou půdu . Smíchejte stejné díly zeminy a jemného písku. Nebo použijte zeminu do květináče.

Pro každý řez rozmarýnu naplňte   4palcový květináč mírně vlhkou půdou.  Udělejte v zemi díru o velikosti asi 5 cm. Řízek umístěte do otvoru a dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny.  Pečlivě ji zasypte zeminou a dobře zalijte   . Nově zasazený rozmarýn umístěte na nepřímé světlo nebo filtrované sluneční světlo, dokud kořeny nezakoření, poté jej vystavte   přímému světlu alespoň na 6 až 8 hodin denně.  Udržujte půdu vlhkou,   dokud neuvidíte růst nových listů.

Před sklizní nechte nové rostliny trochu vyrůst. Jakmile je rostlina  vysoká asi 6 palců   nebo více,   sklízejte ji   seříznutím stonků podle potřeby. Rozmarýn roste pomalu, proto nesklízejte najednou více než třetinu rostliny.

Vždy čerstvý rozmarýn, jak získat silnou a olistěnou rostlinu

Rozmarýn je poměrně odolná rostlina, jakmile se přizpůsobí a vyroste. Zde je několik tipů, jak udržet vaši rostlinu zdravou a produktivní:

Pěstujte ji na slunném místě.  Rozmarýn nejlépe roste, když   je v létě ponechán na slunci 6 až 8 hodin.  Zalévejte   , když je půda suchá   , brzy ráno nebo odpoledne. Mezi zaléváním nechte horních pár centimetrů půdy vyschnout. Abyste si byli jisti, zda potřebujete zalévat nebo ne, jednoduše zapíchněte prst do půdy, abyste zjistili, zda je pod ní mokrá nebo suchá.

 

Přesaďte do většího květináče, když rostlina vyroste a kořeny zaplní květináč.  Rostlina rozmarýnu pěstovaná v květináči   může dosáhnout výšky 30 až 90 cm.  Rozmarýn často prořezávejte, abyste podpořili jeho růst.  Rostlinu po odkvětu seřízněte   , aby byla kompaktní.  Staré, suché větve odřízněte a   ponechte pouze čerstvé.