Rozmarýn je jednou z  nejpoužívanějších   léčivých a aromatických rostlin pro vaření, zdraví a krásu. Z tohoto důvodu stále více lidí chce    pěstovat rozmarýn doma   . Každý, kdo má pozemek, jako je sad nebo zahrada, bude snáze pěstovat tuto rostlinu, protože velmi snadno roste v půdě. Pokud bydlíte v bytě nebo domě a máte jen terasu, balkon a/nebo okno, musíte používat květináče a být při pěstování trochu opatrnější.

Proto vám nabízíme několik tipů, jak  o rostlinu rozmarýnu v květináči pečovat    .

Rozmarýn, nikdy sušší a s málo lístky. Nejlepší tipy pro silný a prosperující život!

První věc, kterou musíte při péči o rozmarýn vědět, jsou bezpochyby podmínky, které potřebuje k životu a růstu v dobrých podmínkách.  Mezi podmínky, které   je třeba vzít v úvahu při péči o rozmarýn v květináči, najdeme následující:

  • Dostatek světla pro rozmarýn:   Musí   dostávat přímé přirozené světlo   , protože je to rostlina, která vyžaduje hodně slunce a hodiny světla. Je však   třeba dát pozor,   aby rostlina při silném slunečním záření nezůstávala příliš dlouho v přímém kontaktu se slunečními paprsky, jinak se její listy mohou snadno spálit. Z tohoto důvodu je v době velkých veder a hodně slunečního záření lepší   hledat místo se sluncem a stínem   a v období středního tepla nebo chladu místo s co největším množstvím přirozeného světla.
  • Optimální teplota pro rostlinu rozmarýnu:   Tato rostlina   se dokáže přizpůsobit horkým a nízkým teplotám   , ale ve skutečnosti je vhodná teplota pro rozmarýn ta, která existuje v   mírném a teplém klimatu   . Neodolá proto krupobití, mrazu a náhlým poklesům teplot, ale také neodolává oblasti s velmi silným slunečním zářením.
  • Dostatečná vlhkost pro rozmarýn v květináči:    Tato rostlina pochází z celého Středomoří, a proto je   zvyklá na období sucha a období většího množství vody, nikdy však nadbytek.   Není tedy potřeba velká vlhkost a postačí zavlažování.

Rozmarýn, kam ho umístit, aby byl silný a bujný?

Při znalosti výše vysvětlených podmínek lze dojít k závěru, že tato rostlina v květináči   může dobře růst uvnitř i venku.  Vždy je však   lepší ji zasadit přímo do země   , kde výrazně zesílí.

V závislosti na klimatu se doporučuje chovat rostlinu venku nebo uvnitř.  V chladném podnebí   je   proto lepší  mít  květináč s rozmarýnem doma.  V interiéru je důležité   umístit rostlinu blízko okna   a vyvarovat se umístění v blízkosti radiátorů a klimatizací, protože mohou rostlinu vysušit.

Pokud však   žijeme v mírném nebo teplém klimatu,   je nejlepší   mít rozmarýn venku na místě   , kde dostává mnoho hodin přirozeného světla.  Pokud však  v naší oblasti   velmi pálí slunce  , je vhodné   rozmarýn umístit přímo na slunné a stinné místo,   například pod větší rostlinu nebo větší strom.

Vodní rozmarýn: kolik, kdy a jak zabránit hnilobě

Další   péčí o rozmarýn    je zálivka,   protože jak jsme již zmínili,   musí se dobře dávkovat.  Ve skutečnosti je tato rostlina zvyklá na období sucha a vlhkého období, ale nikdy ne na extrémní podmínky. Z tohoto důvodu,   přestože existují   různé zavlažovací systémy   , jak pro přízemní, tak pro hrnkové rostliny, pro domácí péči o aromatické rostliny, jako je hrnkový rozmarýn,  se doporučuje systém kapkové závlahy   . S tímto systémem budete moci velmi dobře kontrolovat, zda   je závlaha dostatečná a není přehnaná. 

Ale i když použijete nejvhodnější závlahu,    nedostatečná drenáž   moc neprospěje, protože rostlina se může podmáčet a zemřít. Při přesazování do květináče proto musíte dávat pozor, abyste   použili vhodnou zeminu do květináče a do půdy v blízkosti otvorů vložili kameny,   aby voda dobře filtrovala a neuvízla a neutopila kořeny.

Když je rostlina ještě malá a v   době velkých veder,  zálivku lze prodloužit   i na jeden den nebo každé dva dny, pokud je dobrá drenáž.  V mírně chladnějších obdobích   je však nejlepší   rostlinu zalévat jednou až třikrát týdně, v závislosti na teplotě.

Sušené listy a květy žlutého rozmarýnu: Zde je návod, jak to udělat!

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak pečovat o rostlinu rozmarýnu v květináči, měli byste také   zvážit její prořezávání. Rozmarýn je vhodné    seříznout,    pokud si všimnete, že má suché nebo nažloutlé listy a květy,   pokud si všimnete, že sotva roste nebo pokud jsou na něm části silně napadené parazity, jako jsou mšice nebo moučníci.

 

Ideální   je počkat až do konce květu a seříznout těsně pod částí, kterou je třeba odstranit   , vyhnout se řezání zcela zdravých částí. Uvidíte tak, že až rozmarýn příště rozkvete, bude krásný a naplní místnost vůní.