Šalvěj je oblíbená rostlina zahrádkářů, ale i kuchařů     Nejen, že je to neuvěřitelně   snadno    pěstovatelná rostlina   , které se daří i v těch nejhorších podmínkách, ale má také mnoho využití mimo zahradu a kuchyni.

Jeho středomořské dědictví mu umožňuje růst v oblastech, které mnoho jiných rostlin nemůže tolerovat.   Šalvěj je adaptabilní rostlina   , které se daří v horkém a suchém podnebí a vyžaduje velmi málo vody. Pokud ho plánujete používat na vaření, určitě si vyberte   jedlou odrůdu. 

Pojďme se ale podívat na všechny důvody, proč by bylo dobré   pěstovat šalvěj doma.

Salvia, 6 věcí, které můžete dělat s rostlinou doma: starý zvyk vašich prarodičů!

1. Olej s příchutí šalvěje

Šalvějový olej   je vynikajícím kořením do jídel a jeho příprava je jednoduchá a snadná. Vše, co potřebujete, je několik čistých, vzduchotěsných skleněných lahví, láhev extra panenského olivového oleje na vaření dle vašeho výběru a asi 1/2 šálku lístků šalvěje. Doporučuje se   používat čerstvé listy,   ale v pořádku jsou i sušené listy.

Poté přidejte  olej a lístky šalvěje do hrnce   nebo kastrolu a   zahřívejte na středním plameni   . Jakmile je horký,   nalijte olej a listy do   sterilizované skleněné nádoby. Umístěte nádobu mimo přímé sluneční světlo a nechte olej zcela vychladnout. Poté sceďte  šalvějový olej přes sítko   do olejové lahvičky nebo dávkovače dle vašeho výběru a máte hotovo!

Mají   lahodný šalvějový olej   připravený k dochucení jakéhokoli pokrmu, který si přejete.

2. Šalvějové máslo

Výroba másla doma se může zdát jako obtížný úkol, ale budete překvapeni, jak snadné to ve skutečnosti je. Máslo s příchutí šalvěje  lze přidat   do zeleniny nebo pečeného kuřete pro zvýraznění chuti.   Šalvějové máslo se připravuje velmi snadno.

Bude potřeba:

 • máslo (75 gramů),
 • listy šalvěje (2 polévkové lžíce nakrájené),
 • citronová šťáva (2 polévkové lžíce),
 • sůl a pepř

  V misce   rozehřejte máslo , dokud nezměkne, přidejte nasekanou šalvěj   a dobře promíchejte. Když je krémová   , přidejte citronovou šťávu, sůl, pepř a   dochuťte podle chuti. Poté vše dejte v uzavřené nádobě do lednice.

3. Šalvějová sůl

Stačí špetka soli, ale proč ji nedoladit šalvějí a rozmarýnem? K výrobě soli s příchutí šalvěje budete potřebovat:

 • 1 šálek mořské soli
 • ½ šálku listů rozmarýnu
 • ¾ šálku listů šalvěje
 • 2 lžíce kuliček černého pepře
ČTI TAKÉ:     8 šálků sušenek, žádné máslo ani vločky. Více nekoupíte, pouze 45 kcal!

Vložte   lístky šalvěje a rozmarýnu  do mixéru spolu s kuličkami   pepře a dvěma lžícemi soli.    Vše mícháme, dokud se směs nestane písčitou.   Bylinkovou směs smícháme se zbylou solí   a rozetřeme na plech.   Vše vařte při 120°C 15 minut,   poté nechte vychladnout a   uložte do vzduchotěsné nádoby.

4. šalvějový chléb

Ochuťte si   chleba některými bylinkami,   zejména rozmarýnem a šalvějí (nepřekonatelná kombinace). Jednoduše přidejte čerstvé bylinky  do chlebového těsta   při jeho přípravě. K jídlu dostanete teplý rozmarýnový a šalvějový chléb.

5. Šalvějové nápoje

Šalvěj není jen přísadou do pokrmů a dezertů, ale dává život i těm nejosvěžujícím nápojům. Od bylinných vod po koktejly se   šalvějové nápoje  stanou základem vašeho jídelníčku. Začněte nebo ukončete svůj den relaxačním   šálkem šalvějového čaje   . Ať už teplý nebo studený, tento čaj je bohatý na květinové příchutě a může také   pomoci při bolestech v krku a dýchacích problémech.

6. Univerzální přírodní čistič

Pokud do šalvěje přidáte trochu octa   , isopropylalkoholu   a trochu prostředku na mytí nádobí, stane se z ní  silný   , přírodní, všestranný čistič.

Bude potřeba:

 • listy šalvěje
 • Bílý vinný ocet
 • Isopropylalkohol
 • Kapka prostředku na mytí nádobí.
 • Horká voda

Čerstvé lístky šalvěje nakrájejte   , aby se uvolnily jejich oleje a chutě. Poté   nalijte listy do rozprašovače   a zalijte jedním dílem   horké vody, jedním dílem octa a půl dílem isopropylalkoholu   . Dále přidejte   kapku   (pouze kapku)   saponátu   a protřepejte. Šalvěj pomáhá maskovat silný octový a alkoholový zápach čističe.   Tento přírodní šalvějový čistič můžete doma použít   téměř na cokoliv.